Senát hlasoval o žalobě pro velezradu špatně, míní Klausův poradce

  12:02aktualizováno  15:51
Poradce prezidenta a právník Pavel Hasenkopf se domnívá, že Senát se dopustil školácké chyby. Hlasování o žalobě na prezidenta pro velezradu podle něj musí být veřejné. Senátoři však po jménech hlasovali za zavřenými dveřmi. Podle první místopředsedkyně Senátu Aleny Gajdůškové bylo vše v pořádku. Hasenkopfův názor označila za nedorozumění.

Milan Štěch přichází do budovy Senátu. V pondělí se tam rozhodovalo o tom, zda bude podána žaloba na prezidenta kvůli velezradě. (4. března 2013) | foto:  Dan Materna, MAFRA

"Jednání opravdu mělo být neveřejné. Nicméně po ukončení podrobné rozpravy měl předsedající prohlásit další jednání za veřejné a krátce je přerušit, aby umožnil při hlasování účast veřejnosti i médií," vyložil Hasenkopf v blogu na Aktuálně.cz zákon o jednacím řádu Senátu.

Podle něj sice jednání má být za zavřenými dveřmi, samotné hlasování však už nikoli. "Naopak. Hlasovat se má nejen veřejně, ale nadto ´veřejně podle jmen´," doplňuje právník a Klausův poradce. "Nikdy by mne nenapadlo, že se Senát dopustí tak fatální, hrubé, školácké chyby," doplnil s tím, že je nutné uskutečnit nové hlasování.

Právník a poradce

Právník Pavel Hasenkopf podle svého blogu postupně pracoval v mezinárodněprávním odboru ministerstva zahraničních věcí, v legislativním odboru Kanceláře Poslanecké sněmovny a v legislativním odboru Kanceláře prezidenta republiky.

S výkladem Hasenkopfa nesouhlasí první místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková (ČSSD), jež v pondělí hlasovala pro podání žaloby na Václava Klause. "Je to velké nepochopení a neznalost ústavních procedur. Jestliže je v jednacím řádu jednání popsáno jako neveřejné, pak je uzavřené. A v takovém případě musí být uzavřené celé," řekla iDNES.cz Gajdůšková.

Podle ní je hlasování buď veřejné, nebo tajné. "Při tajném hlasování dostanete hlasovací lístek, jdete za plentu, tam ho upravíte a hodíte ho do urny. V tomto případě to ale nebylo možné. V pondělí na uzavřeném jednání proběhlo veřejné hlasování po jménech. A já jsem přesvědčena, že to bylo naprosto správně," popsala první místopředsedkyně Senátu.

Senát jednání opakovat nebude

Vedení Senátu se podle Gajdůškové Hasenkopfovým výkladem nezabývá. "Abychom toto řešili, musel by to někdo zpochybnit. Nevidím ale žádný mechanismus, jak by se to mohlo stát. Jedině snad podnětem k Ústavnímu soudu. Schůze byla připravena za účasti právníků a našeho legislativního odboru. Každý krok jsme, pokud vím, velmi pečlivě hlídali," doplnila politička.

Kancelář Senátu ostatně odpoledne doplnila, že procedura hlasování byla v pořádku. "Jednací řád Senátu (...) zakotvuje povinnost o návrhu na schválení či zamítnutí ústavní žaloby hlasovat veřejně podle jmen. Tento postup byl na předmětné schůzi dodržen; senátoři vyslovovali veřejně před svými kolegy a dalšími osobami, které byly oprávněny zúčastnit se neveřejné schůze, odpověď na otázku, zda jsou pro nebo proti návrhu na schválení ústavní žaloby," uvádí stanovisko instituce, která zabezpečuje chod Senátu.

"Veřejnost schůze a způsoby hlasování Senátu jsou dva odlišné procedurální instituty. I na neveřejné schůzi Senátu se hlasuje buď veřejně (tj. senátor před přítomnými projeví svůj názor), nebo tajně prostřednictvím hlasovacího lístku (tj. názor senátora zůstane před přítomnými utajen)," stojí ve sdělení.

Klaus: Takové hříčky jsou pod moji rozlišovací schopnost

Václav Klaus při představení své knihy Rok desátý v úterý uvedl, že Hasenkopfův názor nezaznamenal, ačkoliv je to "názor jednoho z našich externích poradců".

"Hříčky tohoto typu, jestli to hlasování je veřejné, neveřejné, legitimní, nelegitimní, jsou mimo mou rozlišovací schopnost. O tom vůbec diskutovat nehodlám, není to o podstatě věci a chytat se technicistních činů či přečinů, to mě opravdu nezajímá, je to pod mou důstojnost, abych se k tomu vyjadřoval," sdělil Klaus (více o veřejném vystoupení prezidenta čtěte zde).

O podání žaloby na prezidenta z velezrady k Ústavnímu soudu rozhodovali senátoři v pondělí. Pro bylo 38 senátorů, proti 30. Krok horní komory parlamentu vyvolal četné reakce včetně těch ze zahraničí. Odsoudili jej budoucí prezident Miloš Zeman i premiér Petr Nečas. Podle něj krok senátorů Česko zostudil ve světě.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

VIDEO: Stěny a střechu unikátní průmyslové haly tvoří tisíce rostlin a trav

Trávou a dalšími rostlinami jsou porostlé i stěny haly, kterou se rozšířila...

Ve Slavkově u Brna vyrostla unikátní průmyslová hala, která má zelenou střechu i fasádu. Navíc nepotřebuje kanalizaci....

Co jsou to skryté srdeční vady? V Rozstřelu je popsal kardiolog Petr Neužil

Petr Neužil

Když udeří vedra, měli by lidé s chorobami srdce být opatrní a měli by vědět, že se při nadměrném horku a nevhodném...

Firma hostila šéfa antimonopolního úřadu na fotbale. Zachránil jí stamiliony

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj. (25. leden...

Šéfa antimonopolního úřadu Petra Rafaje v roce 2015 hostila firma BusLine na fotbalovém zápase Ajax Amsterdam v...

Najdete na iDNES.cz