V případech určitých produktů, například hygienických vložek, tamponů, vlhčených ubrousků či tabákových výrobků s filtry, musí výrobci uživatele informovat o tom, jak se jich po použití správně zbavit.
Výrobci budou muset také označovat výrobky z plastů jednotným značením. Týkat se to bude cigaret s filtry, samostatných filtrů, vlhčených ubrousků, hygienických pomůcek a kelímků.
Plastové nápojové lahve bude nutné do roku 2030 vyrábět ze 30 procent z recyklátu, víčka nebude možné odtrhnout. Senát s tím dnes souhlasil.
Nadšen návrhem nebyl šéf senátního klubu ODS a TOP 09 Zdeněk Nytra. „Místo toho, abychom to řešili rozumně a správně, tak to zakážeme, ale nic jiného nám nezbývá,“ řekl šéf senátního klubu ODS a TOP 09 Zdeněk Nytra v narážcd na hrozící evropské sankce, kdyby zákon nebyl přijat.
Po zákazu by se podle ministerstva životního prostředí měla ročně snížit spotřeba těchto výrobků o zhruba 1,77 miliardy kusů.
Celní správa získá právo zadržet majetek, na který se vztahují mezinárodní sankce
Senát kývl i na novelu, podle níž celní správa získá výslovné právo zadržet majetek, na který se vztahují mezinárodní sankce. Bude mít právo zadržet dopravní prostředek, který takový majetek přepravuje. Porušení mezinárodních sankcí bude trestným činem.
Evropská unie přijala několik balíčků sankcí vůči Rusku kvůli jeho agresi vůči Ukrajině. „Ten zákon se nebude týkat pouze Ruska, ale bude mít obecnou platnost,“ řekl senátorům ministr financí Zbyněk Stanjura z ODS.