Sto hlasů Zemanovi stačí, řekl Schwarzenberg. TOP 09 by vedla Sněmovnu

  19:02aktualizováno  20:46
Pokud prezident Miloš Zeman jmenuje Miroslavu Němcovou předsedkyní vlády, získá TOP 09 pozici šéfa Sněmovny a hlasovat se o něm v parlamentu bude ještě před tím, než vláda požádá poslance o důvěru. Dohodli se na tom lídři ODS, TOP 09 a strany LIDEM při večerním jednání v Břevnovském klášteře.

Lídři koalice se sešli v Břevnovském klášteře v Praze (22. června 2013) | foto: ČTK

"Tři strany se za mě postavily. Oceňuji to a vítám," řekla Němcová po schůzce, která trvala necelou hodinu a půl. Koalice zvolila pro jednání o nové vládě netradiční místo. Žádná Kramářova vila ani Úřad vlády, ale Břevnovský klášter.

Politici TOP 09 se před koaliční schůzkou, na níž se řešilo, zda všechny dosavadní vládní strany chtějí, aby novou vládu vedla Němcová, šli pomodlit. A Kalousek pak před novináři vtipkoval, že modlitba byla i za to, aby si počínal rozumně olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištván. Právě on dohlíží na kauzu Jany Nagyové, bývalé nejbližší spolupracovnice a zároveň blízké přítelkyně premiéra v demisi Petra Nečase, kterou policisté zatkli spolu s třemi exposlanci za ODS - Petrem Tluchořem, Ivanem Fuksou a Markem Šnajdrem.

Nehodí do toho vidle, řekl šéf TOP 09 o Zemanovi

Šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg přidal po koaliční schůzce svůj názor, co teď Zeman udělá. "Jakožto demokrat bude respektovat ústavní zvyklosti. Každý jiný přístup by byl překvapivý. Nepředpokládám, že by hodil vidle do demokratického procesu," prohlásil v sobotu večer ministr zahraničí.

Schwarzenberg ale kromě této víry přišel i s jednou novou informací. Zemanovi podle něj bude stačit, když koalice potvrdí, že disponuje stovkou hlasů. "Sto je dostatečné, to nám i řekl," tvrdí šéf TOP 09. Zda je to pravda, to se ukáže nejspíš až v úterý, kdy chce prezident Zeman zveřejnit svůj další postup.

"Může se ukázat, že dnešní jednání a jeho obsah byl pouze hypotetický," uvedla po schůzce předseda strany LIDEM Karolína Peake.

Fotogalerie

A co dosavadní vládní strany udělají, když Zeman zvolí jiný postup, než od něj teď čekají ODS, TOP 09 a LIDEM? "Sedneme si spolu a budeme to řešit," řekl úřadující šéf občanských demokratů Martin Kuba.

V sobotu nepadlo ani slovo, že by to znamenalo, že strany by pak odhlasovaly rozpuštění Sněmovny. To dříve řekl šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík. (více zde)

Peake si před schůzkou nebyla jistá, že se stranám ještě v sobotu podaří na jménu nástupkyně Němcové v čele Sněmovny shodnout. Schwarzenberg ovšem po setkání špiček koalice řekl, že jméno kandidáta bude TOP 09 schopna představit ihned poté, co Zeman kývne na to, že novou vládu sestaví Němcová.

Místopředsedou Sněmovny za TOP 09 je nyní Jiří Oliva, spekuluje se o tom, že funkci ve vedení dolní komory by mohla získat také místopředsedkyně této strany Helena Langšádlová.

Koalice v klášteře, Zeman s lídry ČSSD na zámku v Lánech

Ve stejnou chvíli, kdy se koalice sešla v Praze na Břevnově, jednal o pár desítek kilometrů dál, na zámku v Lánech se zástupci ČSSD Bohuslavem Sobotkou a Michalem Haškem.

Sociální demokracie v sobotu potvrdila, že trvá na předčasných volbách a nepodpoří žádnou vládu, včetně úřednické, která by vznikla ještě před předčasnými volbami. ČSSD by také nepřijala pověření od Zemana, aby zkusila vládu před volbami sestavit ona. (více zde) A to o čem sociální demokraté mluvili už po odpoledním jednání svého širšího vedení, se od nich večer dozvěděl i Zeman.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vlivný muž chtěl dům v přírodním parku. Úředníci odmítli, stavba začala načerno

Příroda Dolního Poohří je vzácná hlavně kvůli původní vegetaci lužních lesů a...

Postavit si dům v přírodním parku? Bez problémů. Alespoň tak to zatím vypadá v Dolním Poohří u severočeské Budyně nad...

Další z rubriky

Plavkyně Pechová překonala La Manche jako první handicapovaná žena

Handicapovaná plavkyně Markéta Pechová přeplavala kanál La Manche. (25. srpna...

Markéta Pechová z Liberce si splnila svůj sen, ve svých čtyřiceti letech přeplavala kanál La Manche, přesně tak, jak si...

Konec hledání trubek. Digitální mapa stavbařům ukáže, co je pod povrchem

Kdo staví, musí si zjistit, zda pod jeho pozemkem nevedou kabely.

Ve čtyřtisícových Dolních Břežanech kousek za Prahou právě staví mateřskou školu. Nedávno se jim ale stalo, že bagrista...

Albánské dobrodružství ČEZ končí, podezření z údajné korupce se neprokázalo

Ilustrační snímek

Vyšetřování převodu více než 200 milionů korun z účtů energetické společnosti ČEZ na konto kosovského lobbisty Nue...

Najdete na iDNES.cz