Dispečeři za zpoždění Zemanova letu nemohou, řekl Ťok. Ovčáček se omluvil

  11:25aktualizováno  17:44
Ministr dopravy Dan Ťok prezidentovi Miloši Zemanovi potvrdil, že v případě zpoždění delegace na pohřeb bývalého slovenského prezidenta Michala Kováče letoví dispečeři nepochybili. Chybu vidí v tom, že po přesunu odletu z vojenského letiště Kbely na civilní v Ruzyni nebyl upraven časový plán.

Ministr dopravy Dan Ťok po jednání expertního týmu prezidenta Miloše Zemana v Lánech (22. října 2016). | foto: ČTK

Ťok řekl, že se při sobotním setkání v Lánech, které se týkalo zrychlení výstavby dopravních staveb, krátce tématu se Zemanem věnovali. „Pana prezidenta jsem informoval, že z hlediska řízení letového provozu nedošlo k chybě při odbavení letu,“ sdělil.

Dodal, že problém byl v tom, že se let přesunul z Kbel na Ruzyni. „A pravděpodobně se neupravil časový plán. Protože v Kbelích se dostanete na hlavní ranvej v jednotkách sekund, na Ruzyni jedete 4,3 kilometru a musíte samozřejmě jet po letišti, které se opravuje,“ řekl Ťok.

Fotogalerie

Delegace, ve které byl kromě Zemana také bývalý prezident Václav Klaus, přiletěla minulý týden o několik minut pozdě na státní pohřeb Kováče. Nebyli proto vpuštěni do sálu, kde lidé kondolovali vdově, a rakvi se Zeman poklonil na dvoře. Poté se zúčastnil dalších částí pohřbu. Záležitost vyvolala kritiku.

Omluva z Hradu

Pražský hrad postupně zveřejnil několik důvodů, které podle něj vedly k pozdnímu příjezdu prezidentské delegace. Jednou z nich bylo pochybení leteckých dispečerů. Ti to ale důrazně odmítli (více zde).

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček se v sobotu ve vysílání ČT24 omluvil. Letové dispečery konkrétně nařkl z toho, že dali přednost jinému letu, a prezidentský let tak musel čekat na odletové dráze. „Pokud se letoví dispečeři cítili dotčení prohlášeními, které jsem v uplynulých dnech uváděl, tak se jim hluboce omlouvám,“ uvedl mluvčí.

Na otázku, čí to byla tedy chyba, ministr odvětil, že se novináři musí zeptat někoho jiného. „My protokol prezidenta neděláme,“ naznačil Ťok.

Zeman jednal s ministry o investicích do dopravy

Do Lán v sobotu přijel místopředseda vlády a ministr financí Andrej Babiš a další tři ministři za ANO - ministr dopravy Dan Ťok, ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová a ministr životního prostředí Richard Brabec. Na setkání byl pozván i šéf Ředitelství silnic a dálnic Jan Kroupa. Schůzka se konala v rámci schůzky expertního týmu prezidenta.

Ministři byli do Lán pozváni na 10:00, přijeli ale o hodinu dříve, aby se ještě před jednáním s prezidentem poradili. Několik minut po 10:00 je pak minibus se Zemanem a členy jeho poradního týmu odvezl do lánského loveckého zámečku.

Zeman dlouhodobě prosazuje, aby vláda uvolnila více peněz na investice, a to především v dopravních stavbách. Prezident nedávno pozitivně ohodnotil přebytek státního rozpočtu, pokles investic ale označil za jeho slabé místo. Nízké investice se podle něj mohou v budoucnu nevyplatit.

Babiš novinářům řekl, že si i přes kritické hlasy nemyslí, že by se v Česku stavěla dopravní infrastruktura nedostatečně. Na schůzce ujistil Zemana, že ministr dopravy bude mít finanční krytí na jeho dopravní investice a projekty. Podle ministra financí bylo na straně prezidenta „vícero expertů“, kteří názoru ministrů za ANO oponovali. „Měl jsem z toho ale pocit, že jsme skutečně přesvědčili pana prezidenta, že se staví,“ poznamenal.

Ťok uvedl, že debata byla věcná. Panovala podle něj shoda, že bude pravděpodobně potřeba do budoucna změnit kompetenční zákon a radikálně zjednodušit stavební řízení, aby příprava staveb netrvala až 15 let, ale maximálně pět či šest let.

Brabec poznamenal, že je před prvním čtením novela stavebního zákona. Koalice má podle něj ambici, aby byla novela projednána ještě současnou Sněmovnou. „Kromě toho já mám teď těsně před předložením do vlády takzvanou transpoziční novelu EIA, která by měla dál ještě zkrátit proces EIA řádově možná o měsíc, o dva,“ řekl.

Ministerstvo pro místní rozvoj podle něj také chystá rekodifikaci stavebního práva. Cílem bude, aby se snížil počet ministerstev zabývajících se stavebním řízením. Označil to za úkol příští vlády.

Podívejte se na odlet českého prezidentského speciálu z Prahy do Bratislavy na pohřeb slovenského exprezidenta Michala Kováče:

Autoři: ,

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Minus šest tisíc učitelů. Absolventi vysokých škol volná místa nezaplní

Ilustrační snímek

Školství čeká v příštích letech vlna odchodů do důchodu, učitelů je každým rokem méně. Už nyní jich chybí na školách...

Komunisté mladou Bedřišku věznili, lidé však platili mincí s její podobiznou

Spis Bedřišky Synkové, dívky z československé koruny. O tom, že je na minci...

Komunistický režim poslal Bedřišku Synkovou roku 1954 za mříže na několik let. Přesto Češi druhého září 1957 začínají...

Při nárazu auta do stromu zahynul na Písecku dvacetiletý řidič

Ilustrační snímek

Smrtelná dopravní nehoda se stala brzy ráno na Písecku. Mladý řidič osobního auta tam narazil do stromu a utrpěl...

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...

Najdete na iDNES.cz