Sobotka s Babišem urychlí zákon o státní službě. Vyřeší tím i lustrace

  21:39aktualizováno  29. listopadu 0:02
Sociální demokracie a hnutí ANO se domluvily, že zrychlí schvalování zákona o státní službě. Ještě v prosinci, než vláda vznikne, předloží společný poslanecký návrh, aby mohl zákon začít platit již do poloviny příštího roku. "Pokud zákon nebude schválen, mohlo by to zkomplikovat čerpání evropských peněz," řekl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

"To, že ten zákon nemáme, je kritizováno nejen ze strany občanů, ale i ze strany Evropské komise, která přijetím tohoto zákona podmínila další možnost čerpání prostředků z Evropské unie," prohlásil Sobotka.

Podle zákona o státní službě by se ale také členů vlády netýkala povinnost mít lustrační osvědčení. "Já bych chtěl za naše hnutí rozhodně odmítnout spekulace, že by koalice řešila problém mé osoby. Není to ani v souvislosti s lustračním zákonem ani v souvislosti se zákonem o státní službě," řekl šéf ANO Andrej Babiš.

Pokud bude zákon přijat, tak až několik měsíců poté, co už bude nová vláda úřadovat. Ohledně jmenování Sobotkovy vlády by tedy neměl mít vliv.

Přiblížili jsme se dohodě o penzijní reformě, tvrdí ČSSD a ANO

Sobotka i Babiš potvrdil, že se blíží dohodě o osudu penzijní reformy. "Blížíme se dohodě," řekl Babiš. Podle Sobotky bude třeba o tom, jak by měla vypadat, jednat i s dalšími parlamentními stranami, které se jednání o vládě neúčastní.

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš přichází na jednání o vládě s ČSSD do Lidového domu

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš přichází na jednání o vládě s ČSSD do Lidového domu

"Je zřejmé, že o další podobě důchodového systému bude muset probíhat širší diskuse, která nebude omezena jen na koaliční strany," uvedl Sobotka. To potvrdil i předseda hnutí ANO.

Penzijní reforma, kterou prosadila bývalá vláda Petra Nečase, předpokládá, že lidé mohou část svých odvodů na sociální pojištění, přesně 3 procenta z odvodů státu, přesměrovat do soukromých penzijních fondů, pokud k tomu přidají další 2 procenta ze svého. ČSSD reformu od začátku odmítá, podlamuje totiž podle ní příjmy do prvního, státního důchodového pilíře, na němž stojí výplata penzí.

Rozpočet chce Sobotka stihnout do Silvestra

Sobotka získal podporu Babišova hnutí pro rychlejší schválení státního rozpočtu pro příští rok se schodkem 112 miliard korun. Rád by to stihl do Silvestra, i když ještě ani nebyly ustaveny výbory Poslanecké sněmovny.

Teoreticky to ale ještě stihnout jde, pokud by se poslanci sešli i mezi Vánoci a koncem roku. Pokud bude rozpočet přijat včas, bude to podle šéfa ČSSD svědčit o ekonomické stabilitě země. "Dlouze jsme diskutovali rozpočet," řekl Babiš. "Budeme se snažit ve druhém čtení analyzovat jednotlivé položky a navrhnout nějakou úprava. Vedlejší náklady státu se dají významně redukovat," prohlásil předseda hnutí ANO.

Strany jednaly o daních, školství, zdravotnictví a podle vyjádření politiků z obou uskupení dokázaly ČSSD a ANO vyřešit řadu problémů, kde se experti shodnout nedokázali. Konkrétní však vůbec nebyli. "Budeme chtít o těch věcech mluvit ještě s lidovci," vysvětloval to Sobotka.

Jména ministrů dostane Zeman do konce roku

Do konce roku chce také šéf ČSSD prezidentu Miloši Zemanovi přinést kompletní návrh nové vlády, o jejímž ustavení jedná s ANO a KDU-ČSL. Strany se zatím shodly, že ANO získá post ministra financí.

Jednou z variant je, že by Babiš mohl ve vládě zastávat post vicepremiéra, protože pak by podle názoru některých právníků ani nepotřeboval lustrační osvědčení. Babiš popírá, že by před rokem 1989 spolupracoval s StB a soudí se kvůli tomu na Slovensku. Lidovci snahy o rušení lustračního zákona odmítají. (více o postoji lidovců čtěte zde).

Babiš navštívil prezidenta Zemana před pár dny a dozvěděl se od něj, jak by se dal problém řešit. "Řekl mi také, že problém lustračního osvědčení vyřeší přijetí účinnosti zákona o státní službě, která by mohla být odhlasována už v prosinci," napsal šéf hnutí ANO Babiš ve svém blogu. To koresponduje s tím, o čem Sobotka a Babiš po čtvrtečním tříhodinovém jednání mluvili. Až na to, že zákon může začít platit až v průběhu příštího roku.

Bohuslav Sobotka po jednání s Milošem Zemanem:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Putin nasázel osm gólů. Při děkovačce pak zakopl o koberec a upadl

Prezident Putin při děkovačce zakopl na ledě o koberec a upadl

Ruský prezident Vladimir Putin v pátek vstřelil do branky soupeře nejméně osm gólů, když si společně s bývalými...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Bez pomoci vývojářů nemají rodiče v boji s úchyly šanci

Ilustrační snímek

Jen týden to trvalo od prvního kontaktu k osobní schůzce. Reportéři MF DNES skrytě nahráli úchylného muže, který už...

Predátory ve virtuálním světě nejsou jen pedofilové, říká sexuolog

Ilustrační foto - notebook

Na internetu jsou děti často zneužívány, a tato trestná činnost je stále málo zmapovaná. Mají k tomu co říct i...

ANO podpoří, aby se Sněmovna distancovala od Ondráčkovy cesty do Donbasu

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček hovoří na schůzi Sněmovny, která projednávala 31....

Poslanecký klub hnutí ANO podle jeho předsedy Jaroslava Faltýnka podpoří návrh, aby se Poslanecká sněmovna distancovala...

Najdete na iDNES.cz