Jednání o radaru teprve začnou, říká zahraničněpolitický expert ODS

  5:56aktualizováno  5:56
"O radaru a Lisabonské smlouvě by se mělo přemýšlet jako o celku," míní poslanec Tomáš Dub. Místopředseda zahraničního výboru za ODS je přesvědčen, že teprve nyní začnou hlavní jednání. Do nich by měla být zatažena i opozice. "Nevidím to úplně ztracené," odhaduje šance radaru ve Sněmovně.

Radar je trochu i o umenšení vlivu Ruska, říká poslanec. | foto: www.psp.cz

Pane poslanče, zvýšily se po jednání summitu NATO šance na schválení smlouvy o radaru naším parlamentem?
Lisabonská smlouva a smlouvy o radaru jsou obě významná zahraničně-politická strategická rozhodnutí. V koalici bychom se měli dohodnout, aby se schválilo obojí. A protože to je strategické, tak by bylo dobré o tom jednat i s opozicí. Nevidím to úplně ztracené, protože si myslím, že i v opozici jsou lidé, kteří jsou schopní to podpořit - jak u jedné smlouvy, tak u druhé.

U Lisabonské smlouvy to přece vypadá, že žádný problém zřejmě nebude...
Tak tam je problém trošku u nás v ODS. Nebo může být.

Poslanců vaší strany, kteří hlasovali proti Lisabonské smlouvě, mnoho není...
Myslím, že to není ohrožené. Ale musíme to brát jako celek. Obě smlouvy jsou důležité a strategické. V koalici bychom se na takovém kompromisu měli dohodnout a takto o tom vyjednávat. Bylo by značně neobvyklé, aby vláda podepsala nějaké mezinárodní smlouvy a zvlášť takové dvě důležité a ty pak nebyly schváleny v parlamentu. To si neumím vůbec představit.

V jakém smyslu by ten kompromis byl? Například Lisabon za radar?
Ne, já myslím, že to není takový obchod, takhle se to nemůže brát.

Ale bylo by to logické. Vy zeleným podpoříte Lisabonskou smlouvu a oni vám zase radar. Všichni budou spokojeni...
Kdyby to bylo nastavené takto, tak by to byla moc jednoduchá věc. Lisabonskou smlouvu ale musíme schválit, protože není jiné alternativní řešení. Stejně tak neschválit radar, tak by Česká republika uštědřila docela těžkou ránu nejen Americe, se kterou vedeme jednání, ale i zemím NATO a Evropské unie. Vždyť jsme je o tom přesvědčovali a pak to neschválit doma, to by byla velká potíž.

Z důvěryhodných zdrojů ale mám informaci, že právě takto je to poslancům předkládáno. Jako podpora Lisabonu za podporu radaru.
Myslím, že je třeba se o tom navzájem přesvědčit. To je velký rozdíl. Když my jsme přesvědčili všechny naše poslance, že musíme podpořit Lisabonskou smlouvu, protože sice ztrácíme trochu suverenity, ale ztratili bychom mnohem více jejím neschválením, tak zrovna tak musíme být schopni vysvětlit radar. Ne je k tomu přinutit, ne to bohapustě vybartrovat. Ale vysvětlit, že jde o posílení naší bezpečnosti a trochu tak i o umenšení vlivu Ruska.

Umenšení vlivu Ruska?
Ono se to opravdu podceňuje, ale neustále operujeme s nebezpečím, které přichází z Íránu, Severní Koree a podobně. Ale na druhou stranu je potřeba, aby všichni pochopili, že i Rusko se snažilo hodně ovlivnit veřejné mínění. A to jak prohlášením svých generálů, tak i aktivitami tajných služeb.

To je věc, která je hodně podceněná. Většina koaličních a opozičních poslanců si to moc neuvědomuje, protože s radarem přišel do styku jen výbor pro obranu, jehož jsem členem a zahraniční výbor. Ostatní nebyli při všech těch diskuzích, které jsme měli.

O jaké diskuse šlo?
Například jsme měli - a to jsem si vyžádal já osobně - zprávu všech našich tajných služeb, které máme. Zprávu o tom, jakým způsobem se tady rozšířily cizí zpravodajské služby a jakým způsobem reagují svou činností na možný radar. Ale je to samozřejmě tajné, takže k tomu nemohu říci nic konkrétního. Je však jasné, že posílily svoji činnost významně. To není jen o vztahu Amerika - Rusko, ale o vztahu Rusko a země bývalého východního bloku. Oni to zkouší, jak tomu dokážeme čelit.

Proč myslíte, že Rusové otočili a tvrdí, že se s Američany nakonec nějak dohodnou? To zřejmě není jen tak zadarmo. Co za to budou Rusové chtít?
Rusko a Amerika jsou strategičtí partneři na světové scéně a primárně se vždy dohodnou. Evropské země a EU jsou vedle nich docela v pozadí. Takže když USA a Rusko něco chtějí, myslím, že se o tom dokážou hodně dlouho dohadovat, ale nakonec se shodnou.

Jakou většinou se bude smlouva se Spojenými státy schvalovat? Stojedničkovou nebo ústavní většinou?
Stojedničkou. Přítomnost cizích vojsk je stojednička. To je dané ústavou.

V tom případě by to nemělo být tak těžké schválit...
Ta vyjednávání spíše teprve nyní začnou. Teď jsme dostali, co jsme potřebovali, rozhodnutí NATO v Bukurešti. I když jsme předpokládali, že bude vykládáno opozicí různě. Ale každopádně máme v ruce papír od NATO, jak to NATO vidí. To byla docela důležitá podmínka, nejen od zelených.

Kdy se bude parlament schvalováním radaru zabývat?
Smlouvu podepíšeme počátkem května, takže bezprostředně po podpisu to bude projednávat parlament.

Jednání s americkou stranou jsou už tedy u konce?
Už není co vyjednávat, je to vyjednaná věc. Ale zítra odlétáme na týden se zahraničním výborem do USA na návštěvu Kongresu, budeme mít tedy informace o tom, jaká je situace v Americe. Budeme mluvit s kongresmany, představiteli Pentagonu a ministerstva zahraničí. O radaru, o vízech, o výsledku summitu v Bukurešti.

Kdo všechno v delegaci pojede?
Bude to šestičlenná delegace. Jede pan předseda výboru Hamáček z ČSSD, za sociální demokraty ještě kolega Wolf, pak já coby místopředseda zahraničního výboru, mí straničtí kolegové Schwippel a Mallotová a za KDU-ČSL kolega Šimonovský. Setkáme se například s Madelaine Albrightovou, navštívíme Washington, New York a Nebrasku.


Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vzali jste mi moje dětství a sny, prohlásila Thunbergová na summitu

Šestnáctiletá ekologická aktivistka Greta Thunbergová vystoupila na Valném...

Když nezměníme způsob života, riskujeme život samotný. Při zahájení pondělního klimatického summitu v New Yorku to řekl...

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Další z rubriky

O klesajících preferencích či abolici promluví v Rozstřelu šéf ČSSD Hamáček

Místopředseda ČSSD Jan Hamáček hostem diskusního pořadu Rozstřel (30. května...

Hostem úterního pořadu Rozstřel na zpravodajském serveru iDNES.cz bude živě od 13:30 předseda ČSSD, místopředseda vlády...

Abolici bych nepřijal. Debata o tom je nesmyslná, zopakoval Babiš

Usnesení Městského státního zastupitelství v Praze v kauze Čapí hnízdo

Premiér Andrej Babiš zopakoval, že by nepřijal abolici, tedy prezidentské zastavení svého trestního stíhání. Prezident...

Sledují každý váš krok. Městské kamery využívají technologie tajných služeb

ilustrační snímek

Muž se na náměstí nenápadně natáhne pro kufřík člověka, který po návštěvě banky odpočívá na zahrádce restaurace, a...

Na dětské jesle přispěje stát, povzbudí rodiče do práce, plánuje Maláčová

Děti v soukromých jeslích a školce Bambíno na pražských Vinohradech, ilustrační...

V Česku by od roku 2021 mohly znovu začít fungovat jesle, na jejichž provoz by přispíval stát. Podle plánů ministerstva...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Najdete na iDNES.cz