Strana LIDEM má víc kandidátů na šéfa dopravy, ve hře je i výměna křesel

  12:03aktualizováno  13:23
Strana LIDEM má na funkci ministra dopravy několik kandidátů a jsou mezi nimi i nestraníci. Vicepremiérka Peake teď chce od premiéra slyšet, jaká je jeho představa o obsazení ministerstva, připustila už i možnou výměnu křesel ve vládě. Vládní strany se domluvily, že novou koaliční smlouvu chtějí podepsat do konce roku.

Šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík, předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura a vicepremiérka za LIDEM Karolína Peake po koaličním jednání. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Nový ministr dopravy se začal hledat poté, co Pavel Dobeš pod tlakem strany LIDEM ohlásil demisi k 3. prosinci. Prvního kandidáta strany LIDEM na tento post, Roberta Vacka, premiér Nečas odmítl. "Bývalý bezpečnostní ředitel Víta Bárty v mé vládě sedět nebude. Tečka," prohlásil Nečas. Peake to naštvalo a řekla, že na Vackovi trvá a její strana bude jednat o smyslu setrvání ve vládě. Už o víkendu ale spor zastavil sám Vacek. Vzkázal, že o místo ministra se ucházet nehodlá.

Exministr dopravy Vít Bárta na svých webových stránkách tvrdí, že Peake Nečasovi navrhne děkana dopravní fakulty Českého vysokého učení technického Petra Moose, který už byl ministrem dopravy v poloúřednické vládě Josefa Tošovského, tedy před volbami v roce 1998. "Pana Bártu jsem na jednání našeho předsednictva neviděla," odvětila Peake na dotaz iDNES.cz, zda navrhne skutečně Moose.

Již řadu dní se spekuluje o tom, že výměna na dopravě by nemusela být jediná. Peake naznačila, že jí bylo nabídnuto, aby LIDEM vyměnili dopravu za obranu, kterou nyní vede Alexandr Vondra z ODS. Ten neobhájil mandát v Senátu a už se ani neucházel o znovuzvolení do vedení ODS. Peake zatím rošádu s křesly odmítala. V úterý už řekla, že nemůže vyloučit žádné řešení, se kterým premiér Nečas přijde. "O ničem takovém jsme dnes nejednali," řekl šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura k možné výměně křesel ve vládě mezi stranami.

Další ministryní, která to má údajně nahnuté, je Alena Hanáková z hnutí Starostové a nezávislí, která vede ministerstvo kultury. Sama tvrdí, že o ničem neví.

Koalice jednala o tom, na co by se teď vláda měla soustředit

V poledne se ve Sněmovně na hodinu sešli zástupci ODS, TOP 09 a LIDEM v pracovně předsedy vlády Nečase. Peake ještě před jednáním řekla, že si strany mají domluvit harmonogram jednání o revizi koaliční smlouvy, kterou občanští demokraté a TOP 09 v létě 2010 uzavřeli ještě s Věcmi veřejnými, od nichž se strana LIDEM odštěpila. To se také stalo. "Do Vánoc chceme být hotovi," řekl po jednání Stanjura.

Šéf poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů Petr Gazdík se bude snažit prosadit, aby koalice ještě do konce volebního období prosadila zpřísnění zákona o střetu zájmů - politici by podle něj přiznávali majetek při vstupu do politické funkce a při odchodu z funkce. Opoziční levice dlouhodobě prosazuje přísnější majetková přiznání, vždy při pořízení majetku nad určitou hodnotu (sociální demokraté uvažují o hranici nad 20 milionů korun).

ODS mluví o tom, že by se vláda měla soustředit na prorůstová opatření a osekání byrokracie. Ve hře je rušení některých organizací podřízených ministerstvům, aby se ušetřilo ve státní správě. Peake zase zmínila potřebu přijetí nového zákona o státní službě či o financování politických stran. "Chtěli bychom stihnout to, na co budou čas, peníze a vůle," řekla vicepremiérka.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

Misionářka chtěla tak pomáhat Africe, až údajně zabila sto malých dětí

Lékařáská péče v Ugandě

V Ugandě běží soud s americkou misionářkou, která si podle obžaloby hrála na lékařku, přestože medicínu nikdy...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Další z rubriky

Při přeměně praporu výsadkářů na pluk bude armáda v Chrudimi mocně stavět

Cvičení 43. VPR Chrudim v Ralsku

Chrudimský 43. výsadkový prapor projde do roku 2026 kvůli zvýšení bezpečnosti zásadními změnami. Povýší na pluk a...

Měsíc se v noci částečně noří do stínu. Vidět jsou i Jupiter a Saturn

Částečné zatmění Měsíce v Praze (16. 7. 2019)

V noci na středu je možné pozorovat hlavní fázi částečného zatmění Měsíce. Půl hodiny před půlnocí byl ponořen zhruba...

Nového ministra kultury se možná dočkáme až na podzim, říká politolog

Vedení ČSSD po jednání předsednictva strany.

Demise, otálení a tvrdohlavost. Jmenování nového ministra kultury doprovází prodlevy. ČSSD trvá na jmenování Michala...

Najdete na iDNES.cz