Rebelové ODS trvají na tom, že nesmí růst DPH a nesmí být více zdaněni lidé s příjmy nad 100 tisíc měsíčně. ODS proto požádala o přerušení schůze Sněmovny.

Rebelové ODS trvají na tom, že nesmí růst DPH a nesmí být více zdaněni lidé s příjmy nad 100 tisíc měsíčně. ODS proto požádala o přerušení schůze Sněmovny. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Nečas nepřesvědčil rebely ODS. O daních se rozhodne až po kongresu

  • 693
O výši daní se rozhodne až po víkendovém volebním kongresu ODS. Vládní koalice prosadila přerušení schůze Sněmovny na týden. Požádala o to ODS, protože nepřesvědčila rebely v klubu, aby podpořili vládní balíček s vyšší DPH. "Nemáme většinu pro prosazení vládních návrhů," přiznal šéf klubu ODS Zbyněk Stanjura.

Rebelové v ODS odmítají stále růst DPH i vyšší zdanění lidí s nejvyššími příjmy. Po volebním kongresu, kde se ukáže, zda má premiér Petr Nečas stále podporu své strany, ale podle Stanjury bude situace jiná a nikdo si podle něj nedovolí jít proti tomu, co si bude přát nové vedení strany s mandátem od kongresu ODS.

"Bereme to jako prostor pro diskusi," podpořil přerušení schůze jeden ze šestice rebelů v klubu, bývalý šéf poslanců ODS Petr Tluchoř, který si přeje, aby strana zvolila jiného předsedu místo Nečase.

Prodloužení schůze podpořili i poslanci TOP 09 a LIDEM. "Kdyby to ale mělo trvat déle než týden, nemá smysl tu agónii prodlužovat," řekla vicepremiérka Karolína Peake ze strany LIDEM. "Pokud existuje naděje, že příští týden Poslanecká sněmovna přijme předlohy zákonů, pro jejichž přijetí dnes nemá většinu, pak poslanci TOP 09 nechtějí tuto naději uhasit," uvedl šéf poslanců TOP 09 a Starostů Petr Gazdík.

Opoziční sociální demokraté, komunisté i poslanci Věcí veřejných přerušení schůze a odklad hlasování o daních i penzijní reformě odmítli. "Je v zájmu České republiky, abychom co nejdříve věděli, jaké budou občané platit daně, jak to bude s důchodovou reformou a s církevními restitucemi," uvedl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Opozici to ale nebylo nic platné, o výši daní se rozhodne až poté, co si ODS ujasní, kdo ji má dál vést.

Rebelové trvají na tom, že nesmí růst DPH. Odmítají i druhou daňovou sazbu

Rebelové ODS ani v úterý straně neslíbili, že budou hlasovat s vládou pro její "daňový balíček" - stále trvají na tom, aby se nezvyšovala daň z přidané hodnoty ze současných 14 a 20 procent a aby nebyli od příštího roku více zdaněni lidé s příjmy nad 100 tisíc měsíčně.

Rebelující poslanci nabídli vedení ODS kompromis. Jsou ochotni ustoupit od dvou ze svých čtyř požadavků. Netrvají už na tom, aby zůstala zachována daňová úleva pro pracující důchodce, a nevadí jim už ani to, když v něm zůstane zpřísnění podmínek pro živnostníky, kteří uplatňují paušály - konkrétně to, že by už nemohli v takovém případě uplatňovat slevu na dani na partnera a na děti.

Vedení občanských demokratů to ale nestačilo. "Pokud se s tím kolegové nechtějí ztotožnit, není důvod, aby ta pracovní skupina v ODS byla udržována," řekl po jednání poslaneckého klubu ODS Tluchoř.

Jeden z jeho kolegů Marek Šnajdr prohlásil, že než se strana dohodne na podobě daňového balíčku, nemohou by poslanci hlasovat ani o vetu prezidenta Václava Klause k zákonu, který má umožnit start penzijní reformy od ledna příštího roku. "Jsou to spojité nádoby," prohlásil Šnajdr.

Kritizoval také, že má z vládního balíku vypadnout jediná věc, která by podle něj spořila peníze ve státním rozpočtu, konkrétně zpřísnění podmínek pro vyplácení příspěvku na bydlení, kdy se dvě dosavadní dávky měly redukovat do jedné. Na tom se vládní koalice dohodla po krajských a senátních volbách, v nichž vládní strany ODS a TOP 09 dostaly od voličů "výprask".

Oddálí se tak i hlasování o důvěře Nečasově vládě

S daňovým balíčkem spojila vláda Petra Nečase důvěru. To znamená, že když nebude balíček, který má pomoci snížit schodek státního rozpočtu, příští týden přijat, vláda padne a premiér Nečas by musel podat demisi. 

O daňovém balíčku se mělo hlasovat ve středu, už v úterý odpoledne pak o vetu k zákonu, který se týká penzijní reformy. Teď se vše o týden odkládá.

Tluchoř by si v čele strany po volebním kongresu ODS místo Nečase přál ministra spravedlnosti Pavla Blažka. Ten chce ale znovu kandidovat jen na místopředsedu a v pondělí večer ho podpořila jihomoravská organizace ODS, která na předsedu navrhla Nečase (více čtěte zde). Vedení občanských demokratů si zase od kongresu slibuje, že po něm rebelie skončí a poslanci ODS budou ve Sněmovně opět postupovat jednotně.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video