Sobotka žádá Duku o nové jednání o revizi církevních restitucí

  11:54aktualizováno  12:56
Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka žádá o setkání zástupce církví. "Nejjednodušší cesta, jak dospět k revizi církevních restitucí, by byla nová dohoda s církvemi, aby redukovaly své finanční požadavky na státní rozpočet v příštích letech," řekl Sobotka. Podmínkou pro vznik nové koaliční vlády s ANO a KDU-ČSL je pro něj i konec poplatků u lékaře.
Bohuslav Sobotka ve volebním štábu ČSSD v Praze. (26. října 2013)

Bohuslav Sobotka ve volebním štábu ČSSD v Praze. (26. října 2013) | foto:  Dan Materna, MAFRA

"Budeme chtít, aby podoba revize církevních restitucí byla součástí koaliční smlouvy. Proto je logické, že vedeme jednání s parlamentními stranami, ale současně ta jednání chceme vést se zástupci církví. Já jsem požádal o schůzku pana kardinála Dominika Duku, požádal jsem také o schůzku předsedu Ekumenické rady církví pana Joela Rumla," řekl iDNES.cz Sobotka.

Ve čtvrtek dopoledne se také postupně sešel s komunisty, se zástupci Úsvitu přímé demokracie a TOP 09. Jednal s nimi o uspořádání ve Sněmovně, o tom, která strana by mohla mít zástupce v jejím vedení a kolik výborů by mohla vést.

Sobotka ale zdůraznil, že přímo o vládě jedná pouze s ANO a s KDU-ČSL. "Jinou stabilní variantu než koaliční spolupráci mezi ČSSD, ANO a KDU-ČSL zatím příliš nevidím. Všechny ostatní varianty by byly méně stabilní a zvyšovaly pravděpodobnost nových voleb do Sněmovny," prohlásil.

Kromě revize církevních restitucí, kterou zatím odmítají zejména lidovci, má ještě jednu podmínku pro vládu. "Poplatky ve zdravotnictví musí být zrušeny. Pokud by nebyly zrušeny poplatky ve zdravotnictví, těžko tady může vzniknout vláda," řekl předseda ČSSD a kandidát na premiéra Sobotka.

Sobotka mluvil o jednání s církvemi už po schůzce se Zemanem v Lánech

Za Úsvit přišel i Večerníček, až po něm zástupci TOP 09

Od rána Sobotka vyjednává se zástupci parlamentních stran o uspořádání Sněmovny. První za ním a za místopředsedou ČSSD dorazili komunisté, kteří dostali ujištění, že by měli mít svého zástupce ve vedení Sněmovny, protože to tak vyplývá z výsledků voleb a ze zásad poměrného zastoupení. Komunisté by podle Sobotky mohli vést také jeden až dva výbory ve Sněmovně.

Jako druzí přišli dva zástupci Úsvitu přímé demokracie - šéf hnutí Tomio Okamura a jeho spolupracovník Jaroslav Večerníček Novák. Okamura se dozvěděl, že by Úsvitu mohlo náležet vedení jednoho z výborů. "Pan předseda Sobotka s panem Zaorálkem se nás zeptali na názor na rozložení výborů v Poslanecké sněmovně a pak jsme probírali konkrétní návrhy zákonů a možnosti programové shody na různé palčivé problémy," řekl po hodinovém setkání Okamura.

Nejvíce času podle něj věnovali zákonu o obecném referendu, který chce i ČSSD, ale v ne tak široké podobě jako Úsvit, který by platnost referenda nepodmiňoval jakoukoli minimální účastí. ČSSD by také ráda vymezila, kterých témat by se referendum týkat nemohlo, Úsvit chce obecné referendum bez výjimek. "Byla to velice věcná diskuse, bude pokračovat," řekl Okamura.

K církevním restitucím šéf Úsvitu uvedl, že občané nejsou ztotožněni se současným stavem a že by bylo dobré diskusi na toto téma znovu zahájit.

Podle Okamury nebylo naopak vůbec tématem, že by Úsvit přímé demokracie mohl tolerovat menšinovou vládu ČSSD a ANO, pokud by se lidovci kvůli církevním restitucím nechtěli na koalici podílet. "Toto nám neřekl a tyto náznaky ani při jednání nebyly," řekl iDNES.cz Okamura. "Z našeho pohledu platí stále to, co říkáme, že výměnou za posílení přímé demokracie jsme ochotni podpořit vládu, aniž do ní vstoupíme," dodal.

Sobotka už po středeční schůzce s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech zdůraznil, že jiná jednání o vládě než s ANO a lidovci vést nehodlá. "Až pokud by jednání na tomto půdorysu ztroskotala, budeme přemýšlet o jiných řešeních," prohlásil Sobotka. To zopakoval i po schůzce s Okamurou. 

Schwarzenberg: Změnou smluv s církvemi stát ztratí věrohodnost

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg potvrdil Sobotkovi, že jeho strana chce získat jednoho z místopředsedů Sněmovny, ale šéf TOP 09 si je vědom toho, že obsazení vedení dolní komory parlamentu i vedení výborů bude záviset na tom, jaká bude vládní koalice a zda se místa budou rozdělovat proporčně.

"Mám eventuálně o jeden výbor zájem. Hádejte," řekl exministr zahraničí Schwarzenberg, pro nějž by TOP 09 ráda získala zahraniční výbor. "Bavili jsme se i o Ústavě, pomlouvali jsme všechny kolegy, byl to dobrý rozhovor," vtipkoval Schwarzenberg. Jeho TOP 09 podle něj nebude negativní opozicí, která bude odmítat automaticky všechno, s čím nová vláda přijde.

Ale na církevní restituce by se podle TOP 09 sahat nemělo. "My jsme nadále na stanovisku, že by Česká republika ztratila věrohodnost, kdyby smlouvu, kterou před krátkou dobu podepsala, najednou zase chtěla vypovědět nebo změnit," řekl Karel Schwarzenberg.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky
Premium

KOMENTÁŘ: Miloš Zeman, sám doma při svíčce. 17. listopadu však může překvapit

Prezident Zeman stráví listopadové oslavy doma při svíčce. Nikomu chybět nebude, říkají jeho odpůrci. Co bychom jako...

Koalice se pře o výživné na děti. Dlužné alimenty má zaplatit stát

Podle návrhu ministryně školství Jany Maláčové (ČSSD) by měl výživné matkám platit a od neplatičů vymáhat stát....

Chřipková sezona bude letos zřejmě vážnější než loni, varují hygienici

Jihomoravští hygienici očekávají, že nadcházející chřipková sezona bude závažnější než ta, která skončila letos na...

Spolupráce Karla Srpa s StB byla rozsáhlá, řekli svědci z ÚSTR u soudu

Spolupráce Karla Srpa s komunistickou státní bezpečností byla rozsáhlá a v archivech je jednoznačně doložitelná, shodli...

Najdete na iDNES.cz