Poplatek 30 korun u lékaře skončí, na pohotovosti se bude platit dál

  • 417
Až na daně a část oblasti zdravotnictví je programová část koaliční dohoda budoucí vlády téměř hotova, oznámil kandidát na premiéra Bohuslav Sobotka. Skončí poplatek 30 korun u lékaře a za recept, naopak zůstane poplatek na pohotovosti 90 korun. Strany se shodly na pojistce, aby dva partneři ve vládě nemohli přehlasovávat třetího.

"Vidíme to jako jednu z mála oblastí, kde má poplatek regulační smysl, to znamená zabránit alespoň zčásti tomu, aby se pohotovost zneužívala v případech, ve kterých by se využívat neměla," řekl Sobotka k zachování poplatku na pohotovosti, který dosud jeho strana chtěla škrtnout.

Diskutovat se také bude o tom, zda se má znovu zavádět poplatek v nemocnici, který od ledna zrušil Ústavní soud. ČSSD, která původně chtěla, aby se platilo maximálně 60 korun denně, ale jen za prvních třicet dnů, se po verdiktu Ústavního soudu, který škrtl nejen nyní platnou stokorunu, ale celý poplatek vůbec, kloní k tomu, aby se znovu v nižší výši nezaváděl. Jenže se musí vyřešit, jak bude zdravotnickým zařízením kompenzován výpadek peněz, stejně jako po zrušení třicetikorunového poplatku při návštěvě ambulantního lékaře a v lékárnách.

Kvůli daním budou muset strany jednat ještě jednou v úterý večer, protože sociální demokraté trvají na zavedení speciální, druhé sazby daně pro firmy. Takzvaná sektorová daň by se měla týkat například bank. ANO a KDU-ČSL s tím nesouhlasí. Otevřené je ještě to, jak bude vypadat progresivní zdanění fyzických osob.

"Shoda se dařila mnohem rychleji, než jsme si původně představovali. Až na dvě otázky v rámci návrhu programové části koaliční smlouvy je hotovo," řekl Sobotka. Během pondělí a úterý dopoledne podle něj přesto vznikne návrh programové části koaliční smlouvy, kterou strany doprojednají v úterý večer. Ale programovou dohodu zveřejní strany až jako celek, až bude úplně kompletní.

O křeslech ve vládě se bude jednat po návratu šéfa lidovců Pavla Bělobrádka z USA (jak koalice jedná s Bělobrádkem na telefonu, čtěte zde). Ve středu odletěl na 12 dní na stáž na pozvání ministerstva zahraniční. "Debata o tom, kdo bude mít ministra zemědělství nebo školství nezabrání vzniku vlády," věří Sobotka.

Lidovci si vybojovali právo veta pro zásadní věci, v nichž je nebudou moci partneři obejít. Šéf ČSSD Sobotka popsal, jak by to mělo vypadat. Aby byly návrhy považovány za koaliční, musí je schválit více než polovina ministrů z každé strany, které se budou na vládě podílet. O takových věcech by pak strany měly v parlamentu hlasovat společně a nespojovat se s jinými politickými partnery. Týkat se to má několika zásadních oblastí, například rozpočtu.

ANO bude jednat o sektorové dani s Asociací bank

"Akceptovali jsme, že v předem vyjmenovaných a naprosto zásadních záležitostech respektujeme právo každého koaličního partnera, aby měl právo veta," řekl šéf poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. "´Bohužel stále nedošlo k dohodě v daňových otázkách," potvrdil. "V souladu se svým volebním programem se bráníme tomu, aby se zvyšovaly daně," dodal Faltýnek. Kvůli možné sektorové dani bude chtít hnutí ANO jednat s Asociací bank a poradit se s ní o tom.

"Pro nás, pro KDU-ČSL, je důležité, že se nám podařilo najít shodu na našich programových prioritách, jako je snížení daňové zátěže rodin, jako je příprava změny v důchodovém systému, aby v průběžném pilíři byla zhodnocena nejen zásluhovost, ale také počet vychovaných dětí," řekl první místopředseda lidovců Marian Jurečka. Jak přesně to bude vypadat, strany neprozradily. Změna se podle Jurečky dotkne i exekucí a pravidel pro půjčky, aby byly omezeny lichvářské praktiky.

Ohledně postoje k lustračnímu zákonu si strany ponechají právo na autonomní postup v této věci. Postoj k lustracím podle Sobotky koaliční smlouvy řešit nebude.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video