Je to předvolební útok, odmítl Čunek zprávy o zchudnutí lidovců

  14:35aktualizováno  14:35
Předseda KDU-ČSL Jiří Čunek se dnes na narychlo svolané tiskové konferenci ohradil proti tvrzení, že by strana měla finanční potíže. Lidovcům peníze v žádném případě nedocházejí, řekl. Závěry revizní komise ale připouštějí, že strana musí šetřit.

Strana nemá finanční problémy, tvrdí Čunek. | foto: iDNES.cz

"Spekulace o finanční nestabilitě strany jsou lživé. Strana hospodaří s dlouhodobě vyrovnaným rozpočtem," řekl Jiří Čunek. Podle něj jde o jasný předvolební útok, který má stranu poškodit.

Proti informacím se ohradil i generální sekretář strany Aleš Kašpar. Lidovci mají schválený vyrovnaný rozpočet, který zajišťuje jak provoz krajských kanceláří, tak mzdy pro všechny zaměstnance, uvedl. "Není pravda, že rušíme pobočky a propouštíme z titulu nedostatku peněz," řekl Kašpar.

Pro Hospodářské noviny ale řekl, že financování strany je velký problém. "Jediné, co si umím představit, je to, že bychom třeba neměli ve všech krajích zaměstnance. Tedy že by chod třeba několika regionálních kanceláří mohl zajišťovat jen jediný člověk," řekl podle listu Kašpar.

Úsporná kampaň za dvacet milionů

Deník se odvolává i na závěry celostátní revizní komise, které jsou jako součást předsjezdových materiálů k dispozici na stranických webových stránkách.

"Bude nutné zvážit, zda způsob financování organizačních složek strany, pokud i nadále chceme být označováni jako strana s celostátní působností, má být praktikována jako dosud. V současné době krajské organizace, kde členská základna není početná, tj. zejména v některých českých krajích, budou mít krajské organizace velké problémy se zabezpečením základního fungování strany," píše se ve zprávě.

Členové komise také přiznávají, že dochází ke snižování příjmů. "Vykázaná ztráta ve výši zhruba 11,5 milionu korun je nejvyšší od roku 2004," tvrdí. Pokles je způsoben jak výpadkem státního příspěvku za minulé volby, ve kterých lidovci neuspěli, tak zvýšením některých výdajů.

Například stranický sjezd v Pardubicích vyšel lidovce mnohem dráž, než čekali. Rozpočet byl překročen o 183,6 procent. "Komise zkonstatovala, že byly výrazně překročeny náklady ovlivněné expresními příplatky a cateringovými službami, které byly ne dobře organizačně zvládnuté," vytýká organizátorům komise.

Strana tak musí šetřit. Na předvolební kampaň do předčasných voleb chce věnovat jen 20 milionů, evropské volby chce zvládnout za čtvrtinu částky. Už nyní si vypomáhá spoluprací s příznivci, kteří jí na svých pozemcích a objektech zdarma vyvěšují plakáty a billboardy.

Problémy s financemi má i ODS

Lidovci ale nejsou zdaleka jediní, kteří musí šetřit. Také občanští demokraté loni hospodařili se ztrátou - a to doslova rekordní. "ODS měla v loňském roce vyšší výdaje než příjmy, ale to pranic nevypovídá o celkovém hospodaření strany," zlehčuje mluvčí Milan Bouška rozdíl mezi příjmy a výdaji ve výši 192 milionů. "Strana své vyšší výdaje kryla rezervami minulých let a k žádnému deficitnímu hospodaření nedošlo," doplnil.

V době zveřejnění výroční zprávy měla strana na účtech jen 19 milionů. "Strana má na financování kampaní zdroje, tak jako je měla kdykoli v minulosti," tvrdí přesto Bouška. Stranu ale čeká hned po eurokampani další velká předvolební kampaň, se kterou se v rozpočtu nepočítalo.

Nutnost šetření proto nedávno připustil i šéf kampaně Ivan Langer. "Ano, budou omezenější prostředky. Kampaň zkrátka bude úspornější," řekl Lidovým novinám.

Loni vydala strana za kampaň před volbami do krajských zastupitelstev a Senátu celkem 320 milionů korun. Ve všech krajích ale zvítězili socialisté, ODS zabodovala jen v Praze. Podle Langera si tak budou muset letos občanští demokraté na volby půjčit.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Češi nejvíce poškozují životní prostředí elektrárnami a chovem prasat

Ilustrační snímek

Ani plastová brčka a igelitové tašky, ani automobilismus, ale vytápění, velká spotřeba elektřiny a nadměrná konzumace...

Ministr Petříček podpořil přijetí sirotků z řeckých uprchlických táborů

Uprchlíci z iráckého Mosulu a syrského Dajr az-Zauru na pomezí Sýrie a Iráku...

Ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD se vyslovil pro to, aby Česká republika přijala sirotky z uprchlických táborů v...

Injekce jí měla vyléčit zrak, málem ji o něj připravila. Teď žaluje kliniku

Ilustrační snímek

Obvodní soud pro Prahu 2 tento týden pokračoval v projednávání žaloby pacientky, která se potýkala s onemocněním oční...

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz