Na mítinku v Ostravě prodávala ČSSD pivo za dvě koruny.

Na mítinku v Ostravě prodávala ČSSD pivo za dvě koruny. | foto: Josef Kopecký, iDNES.cz

Je to jako třaskavina, tvrdí odborník o alkoholu na politických mítincích

  • 152
Alkohol za volant nepatří, zní jeden známý slogan. "A nepatří ani na předvolební mítinky," tvrdí rázně primář Karel Nešpor, přední český expert na návykové látky. Přesto na setkáních s občany ČSSD i ODS prodávají pivo za ceny jako z dob komunismu - za dvě nebo pět korun.

Ve středu opilý muž v Brně drsně fyzicky napadl místopředsedu sociální demokracie Bohuslava Sobotku. Útočník politika udeřil pěstí, přičemž měl v krvi 1,88 promile alkoholu. "Máme tisíc svědků, že jsme v Brně žádné pivo neprodávali," hřímá nyní poslanec ČSSD Jeroným Tejc.

Přitom ministr vnitra Martin Pecina (ČSSD) večer po incidentu v televizních Otázkách Václava Moravce prodej piva připouštěl. "Levné pivo za útok nemůže," hájil svou stranu (o útoku na Sobotku čtěte zde).

Vedle sedící rival David Vordážka z ODS mu zcela výjimečně přizvukoval. I občanští demokraté totiž lanaří voliče na stejný trik: nabízejí lidem na mítincích pivo v kelímku za pět korun (stalo se například na mítinku v Praze). ČSSD dokonce prodává pivo za dvě koruny (to si užili lidé například v Ostravě).

Podle zjištění iDNES.cz však tentokrát v Brně levné pivo opravdu chybělo, přesto se mezi návštěvníky lidé s pivem pohybovali (více o levném pivu na mítincích ODS a ČSSD).

"Nemůžu samozřejmě říct, kde se ten brněnský útočník opil, ale alkohol zkrátka obecně nepatří tam, kde hrozí davové vášně. Pak se rizika zvyšují," tvrdí Karel Nešpor, primář oddělení závislostí pražské psychiatrické léčebny v Bohnicích.

"Navíc pokud se alkohol neprodává za běžné ceny, ale rozdává takřka zadarmo, tak potom je to přímo třaskavina. Nad tím zůstává rozum stát," komentuje odborník levné nápoje.

Pro příklad: v České republice se dvě třetiny domácího násilí odehrávají pod vlivem alkoholu jednoho či obou partnerů. Proto by se podle Nešpora měly politické strany alkoholu v předvolebním boji vyvarovat. "Skoro dvě promile alkoholu odpovídají u urostlého muže hrubým odhadem devíti dvanáctistupňovým pivům. V takovém případě už je podstatně utlumena schopnost nést následky za své činy," říká Nešpor.

"Politik musí počítat s tím, že mu ji někdo vlepí"

Útoku na Sobotku se každopádně dalo jen těžko zabránit. Uhlídat široká prostranství je totiž takřka nemožné. Případně by strany musely investovat obrovské částky do soukromé agentury, která by politiky chránila.

"Já v incidentu nevidím zásadní zhrubnutí české politiky. Práce politika je sama o sobě drsná, ale zároveň se tam dají vydělat slušné peníze. Kdo vystupuje na náměstí a uchází se o hlas voličů, ten musí počítat s tím, že mu ji někdo vlepí. Politici by si neměli hrát na slečinky, mnozí profi boxeři jsou placeni hůř než oni," říká s dávkou nadsázky politolog Josef Mlejnek.

Podle něj nemá smysl útok na Sobotku příliš hodnotit, pokud jej spáchal opilec. Zároveň připomíná, že ataky z posledních dní nemusejí být náhodné. "Sociální demokracie to může otočit ve svůj prospěch, pasovat se do role oběti, to je také marketing," dodal politolog.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video