Neděle 6. prosince 2020, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 6. prosince 2020 Mikuláš

Vyšel jsem z vinárny přímo před esenbáky, popsal revoluční události Kohák

  20:30
Přiopilý filmař Jaroslav Kohák se 17. listopadu 1989 omylem ocitl mezi štíty policistů a studenty. „Vyhnali nás z vinárny, kde přestali nalívat,“ říká. S vlajkou v ruce se pokoušel usmířit obě strany konfliktu. Na revoluční události zavzpomínal v rozhovoru pro MF DNES.

Jaroslav Kohák se snaží večer 17. listopadu 1989 uklidňovat vyhrocenou situaci na Národní třídě. | foto: archiv České televize

Muž s knírkem ve světlém plášti se na historických záběrech ze 17. listopadu 1989 prochází jakoby nic v úzkém pruhu, který zbyl mezi kordonem policistů z Veřejné bezpečnosti a řadou studentů.

Fotogalerie

Jmenuje se Jaroslav Kohák. Chvíli se tam motá, pak vezme do ruky vlajku a snaží se usmířit oba tábory. Později ho kvůli tomu dokonce naháněla „vyšetřovací komise pro události 17. listopadu“, protože se vyrojily spekulace, že ho tam tajně nasadila Státní bezpečnost, aby rozdmýchal protesty.

Následně ale kauza utichla, protože všichni pochopili, že Kohák, otec herce a režiséra Jakuba Koháka, se jen připletl do sametové revoluce poté, co měl upito a vyšel dezorientovaný z nedaleké vinárny U Rarášků v Mikulandské ulici.

Igor Chaun o něm natočil dokument Jardův sedmnáctej. Dnes je Kohákovi 81 let, vinárnu změnil a chodí do malostranského klubu Šatlava.

Překvapilo mě, jaká to tehdy byla kauza. Opravdu jste se tam náhodně přimotal?
To je dokázaný stokrát. Kdybych se tam nenamotal, tak už jsem dávno byl osolenej. Ty hoši mladý, co se zmocnili revoluce, si z toho udělali případ.

Jaroslav Kohák

Jaroslav Kohák (81) je vyučeným tesařem, ale už před listopadem 1989 pracoval jako nezávislý filmový producent. Pražský recesista je zároveň členem spolku Zlatá Praha. Je otcem známého režiséra a herce Jakuba Koháka.

Jaroslav Kohák

Trochu to však odráželo vaši mírně exhibicionistickou povahu?
No ježíšmarjá. Kolega Honza Mrázek říká: Nebejt Koháka, tak tady máte pořád bolševiky.

Ne všichni čtenáři ale znají váš příběh, tak to nějak shrňte. Vy jste byl ve vinárně U Rarášků a vyšel zrovna přímo před ten kordon...
To je přesně ono. Vy to můžete zapsat sám od sebe.

Ale povídejte…
Tam proběhli nějaký dva hoši a přestali nalejvat. Tak jsme se z vinárny vyhrnuli všichni z Mikulandské směrem na Národní třídu, kde stála napnutá fronta lidí. Tak bych byl srab, kdybych se nenarval do čela.

To jste bleskově vyhodnotil situaci a začal mávat vlajkou?
To až potom. Když jsem se tam ocitnul, panovala dramatická situace. Ulice osvícená. Tady stáli policajti a tady čelo průvodu. Já se brodil v prostředku mezi nimi. Pak jsem se stáhnul. A následně jsem se vrhnul dopředu, byli jsme od sebe jako od téhle zdi (pár metrů – pozn. red.). Sedli jsme si.

Bál jste se?
Nebál. Čeho bych se bál? Ono ani nebylo úniku, jedna hradba, druhá hradba. Když už tam jste. Já se nebojím. To byla taková krásná dramatická situace, oni stáli, my jsme stáli. To trvalo půl hodiny. Tak pět metrů od sebe.

Jak moc vás zmlátili? Rozebíralo se, že jste dostal málo, a proto jste údajně musel být tajný policista a provokatér.
Mezi náma, nejdřív to žádný masakr nebyl. Pak tam vběhli ty slavný parašutisti, barety, to bylo maso. Nebrali ohledy. Od nich jsem dostal nakládačku.

Poté vás předvedli do Bartolomějské na policii, ale pustili tak rychle, že jste tentýž den stihl ještě jednu hospodu?
Každého brali zvlášť a sepisovali protokol. Tak jsem se ptal vyslýchajícího policajta, jestli mám lhát, nebo říkat pravdu. A on odpověděl: „Lžete.“ Tak jsem prohlásil, že jsem přišel pozdě a že jsem tam vlastně nebyl, i když by se na to přišlo, kdyby se to porovnávalo.

Znáte film Forrest Gump?
Ano.

Vy jste takový Forrest Gump sedmnáctého listopadu?
Vidíte to. Na služebně jsem se však už nebál. Věděl jsem, že na zavření to není. Ale co jsem netušil, že to rupne takhle rychle.

Vy jste to pak měl přijít celé vysvětlovat před vyšetřovací komisi k 17. listopadu.
Měl jsem přijít. Ale nepřišel. Oni si mysleli, že se jim vyhejbám. Ale já jsem pomáhal natáčet revoluci pro BBC. To bylo hodně dramatické, my jsme měli zpočátku jen jednu kameru.

Pomáhal jste zahraničním médiím?
To byl film, Dvanáct dní se to jmenovalo. Asi ho neznáte, já vám to seženu. Přišel člověk od BBC s kamerami a materiálem a odvezl to, co jsme natočili. Vysílalo se to 29. listopadu na BBC.

Zpět k vašemu sedmnáctému listopadu. Nakonec se to vše vysvětlilo a celá kauza skončila?
To skončilo hned, ten incident. Proto jsem nepřišel vypovídat před vyšetřovací komisi. Nezapomnělo se na to, prostě to pochopili.

A měl jste před rokem 1989 problém s komunisty? Byl jste disident?
Disident jsem nebyl, ale když mě lanařili, abych podepsal StB, tak jsem se ptal, co mám dělat, a oni říkali, když kromě jiného organizujete s Američany zápas v softbalu, tak byste nám mohl zapisovat čísla aut.

Takže vás StB lanařila?
Já jsem jim říkal: Vy jste se zbláznili. A oni na to: Znáte tohodle? A já odpověděl, že znám, to je jeden z nejcharakternějších lidí, co znám. A co byste nám o něm pověděl? A já na to, vy jste se zbláznili. A oni hrozili: Máte u nás takovejhle štos.

Co jste provedl, že na vás Státní bezpečnost měla tak velký svazek? A co na vás vůbec měli?
Oni to nasbírali za celý můj život. To bylo furt něco.

Stačilo být umělec a recesista?
Svým způsobem. Nešlo o žádné havlovské boje. Disidenti – to byla jiná parta. My jsme si žili svůj život.

Jak prožíváte 30. výročí sametové revoluce?
To je, jako kdybyste měl oslavovat konec války. Jde to do ztracena. Novináři si z toho dělají výročí a blbnou jako s Karlem Gottem (rozhovor s Kohákem proběhl v době Gottových narozenin – pozn. red). Neuvěřitelná záležitost.

Nejen pro bývalé studenty to ale přece znamená hodně.
No jo, budou chodit a říkat: „Jó, tenkrát...“ Ty studenti, to byli z osmdesáti procent synáčkové komunistů a museli mít původ, to by vás jinak na školu nepustili. Vím to, protože jsem začal dělat filmového producenta od píky.

Vy máte filmařinu vystudovanou?
Nemám. Já jsem původní profesí stavař. Vyučený jsem tesař. Padesátá léta, tomu se říkalo sblížení s kolektivem. Abych se sblížil s kolektivem jako potomek takzvané buržoazie. To jsou ti samí – pétépáci. Takhle zničili celou generaci.

A vy jste byl už před Listopadem na volné noze?
Jasně. No, já jsem měl třikrát zákaz vstupu do budovy televize. Vždycky nějakej průšvih. Ale kamarádi vás tam dostanou, když jste v té branži.

Co říkáte filmu, který o vás natočil Igor Chaun?
Pozor, on byl na Národní třídě vedle mě. Takže znal pravdu. No, pravdu... Taky úplně nevěděl. Já jsem si ho vyžádal na ten film. Chtěl jsem, aby to natočil, jak to bylo doopravdy, a on to dal trošku do umění.

Ta vinárna U Rarášků, kde to všechno začalo, funguje ještě?
Byla zavřená a teď ji zase před půl rokem otevřeli.

Autentické záběry: STB monitoruje situaci během 17. listopadu:

16. listopadu 2017

  • Nejčtenější

Obchody, restaurace i služby se otevřou od 3. prosince. Znovu i v neděli

Od čtvrtka 3. prosince se otevřou všechny obchody, restaurace i služby, které jsou nyní uzavřené kvůli opatřením proti...

Z okna kladenské školy vypadla patnáctiletá dívka, zraněním podlehla

Při pádu z okna kladenské školy v Moskevské ulici ráno zemřela mladistvá dívka, podle prvních informací žákyně 9....

Nový úřad by kvůli covidu mohl zavírat obchody i vidět do mobilů

Nový centrální úřad Státní hygienické služby spadající pod ministra zdravotnictví má mít možnost i bez nouzového stavu...

„A skláři nebudou mít co žrát!“ Po 21 letech se sešla rodina z Pelíšků

Před 21 lety se před kamerou potkala filmová rodina Šebků v Pelíškách Jana Hřebejka. Magazín MF DNES přišel s nápadem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čína nechce odpovědnost za covid-19. Může být z Indie, ale i z Česka, tvrdí

Čínští vědci ve své analýze uvedli, že teoreticky může nový koronavirus pocházet z Česka, Indie, Bangladéše, Austrálie,...

Jaro jsme zpackali, řídila to parta ambiciózních analytiků, bilancuje Balík

Premium Česko jarní vlnu epidemie koronaviru nezvládlo, lockdown byl zbytečně tvrdý a jeho následky pocítí lidé teprve v...

Drsná svědectví z českých „callcentráků“: trestání baseballkou, celý den bez WC

Premium Ponižování, výsměch i fyzické tresty. To vše zažili lidé v některých call centrech. Jedni vzpomínají na minimální čas...

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

  • Další z rubriky

Vyžíval se v surovostech, pak bojoval za IS. Iráčanovi z Vysočiny hrozí 20 let

Státní zastupitelství podalo obžalobu na občana Iráku za to, že z Prahy odletěl do své vlasti a zapojil se tam do...

Ministra Brabce pustili po kolapsu z nemocnice. Bude týden v domácím léčení

Ministr životního prostředí Richard Brabec zůstane týden v domácím léčení. V pátek ho postihl kolaps a byl převezen do...

Změnu bodového systému může zpomalit epidemie. Novela se plánuje již roky

V letošním roce měl projít Sněmovnou nový bodový systém pro řidiče. Jeho odsouhlasení se však kvůli epidemii oddaluje....

Setkání po dalším odloučení. Seniory v domovech mohli opět navštívit blízcí

Po téměř dvou měsících jsou od soboty znovu povolené návštěvy v domovech pro seniory a dalších lůžkových zařízeních...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Jaká je smrtnost? Kde hrozí nákaza covidem? Nové důkazy vědců nepotěší

Jaké jsou vědecké důkazy o účinnosti roušek a respirátorů? V jaké situaci je největší riziko nákazy? Kolik procent...

Bahamské úřady zveřejnily příčinu smrti Seana Conneryho

Bahamské úřady zveřejnily oficiální pitevní zprávu k úmrtí herce Seana Conneryho. První a nejdéle sloužící James Bond...

Fronty u kadeřníků, obchody počítají zákazníky. Velké rozvolnění začalo

Sledujeme online Po více než měsíci se ve čtvrtek opět otevřely obchody, restaurace a provozovny služeb. Obchodníci se na něj dlouhodobě...

Prožil jsem jedno z nejkrásnějších období s milovanou ženou, říká Langmajer

Jiří Langmajer (54) už je přes rok ženáč. Po boku manželky Adély Gondíkové (47) je herec spokojený, pochvaluje si život...

Před 40 lety měla nehodu Marika Gombitová, papaláš ji nazval mrzákem

Noc z 30. listopadu na 1. prosince 1980 byla na jihu Moravy nevlídná. Foukal silný vítr a hustě sněžilo. Po posledním...