Jaro přineslo vichřici a vzestup řek

  17:15aktualizováno  17:15
Začátek jara se připomněl divokým počasím. Zemí se prohnal silný vítr, který místy dosáhl rychlosti vichřice. Následné škody mnohde odstraňovali hasiči. Kvůli tání sněhu a dešti začaly také stoupat hladiny řek. Chladno bude podle meteorologů i v dalších dnech.

Na hlavních tocích většinou hladiny zatím dosáhly první stupně povodňové aktivity, čili stavu bdělosti. Pracovníci jednotlivých povodí nevylučují, že se situace zhorší, ale jen mírně.

"Povodně nečekáme," uvedla pracovnice dispečinku Povodí Moravy v Brně Jana Kadeřábková.

Zlobí Jizera
Ve Středočeském kraji se vylila na louky řeka Jizera. Policie uzavřela silnici mezi Malou Bělou a Bakovem, kde se skupiny srnčí zvěře obtížně brodily ze zatopených křovin.

V Železném Brodě dosáhla Jizera deset centimetrů pod úroveň druhého povodňového stupně. Voda zalila nejníže položené zahrady v Podhrádí a Mladé Boleslavi, kde zatopila i kynologický areál na Krásné louce.

Hladiny dalších řek ve středních Čechách by se zvyšovat neměly s výjimkou střední části Labe. V Brandýse nad Labem zřejmě hladina řeky dosáhne brzy prvního povodňového stupně. Dále po proudu, v Mělníku, je situace klidná.

Labe dosáhlo třetího stupně
Právě Labe o víkendu dosáhlo nejvyššího třetího stupně. Stav ohrožení zaznamenali vodohospodáři v Hostinném na Trutnovsku. Druhý stupeň povodňové aktivity, pohotovost, platil na přehradách Labská, Les království a na Pastvinách v Orlických horách.

"Situace by se měla uklidnit s příchodem studené fronty. Hladiny horních toků by mohly začít klesat, o čemž svědčí třeba Labe pod Špindlerovým Mlýnem," uvedl dispečer Povodí Labe Pavel Řehák.

Na první stupeň povodňové aktivity se dostala řeka Zdobnice ve Slatině nad Zdobnicí na Rychnovsku, Orlice v Týništi nad Orlicí a Úpa v České Skalici na Náchodsku. Stavu bdělosti dosáhla i řeka Morava, například v Raškově a Moravičanech na Šumpersku či v Litovli na Olomoucku.

Vichřice měla až 144 km/h
Zároveň se vzestupem řek se zemí přehnal sílný vítr, který zasáhl prakticky celou zemi. "Začalo to kolem deváté hodiny večer. Skoro jsme si mysleli, že vítr zboří dům," popsal noc na neděli jeden z obyvatel Liberce.

Nejsilnější vítr naměřili meteorologové na Fichtelbergu v Krušných horách - až 144 kilometrů v hodině. Na Milešovce na Litoměřicku měl v nárazech rychlost 133 kilometrů, Šerák v Jeseníkách hlásil 110 kilometrů v hodině.

Silný vítr přidělal starosti zejména hasičům, kteří museli odklízet padlé stromy a stržené části střech. Nejvíc práce měli s uvolněnou plechovou střechou na kotelně v pražské nemocnici Bulovka.

"Na střeše kotelny v areálu nemocnice se uvolnil plech o velikosti zhruba deset krát deset metrů. Musel se rozřezat na části, které se autojeřábem snášely na zem," popsal mluvčí hasičů Václav Hladík.

Do akce vyrazili i energetici. "Již v sobotu jsme odstraňovali pět poruch na vysokém napětí na Trutnovsku a Náchodsku, dnes byly dva výpadky v Pardubickém kraji," řekla mluvčí Východočeské energetiky Šárka Beránková.

A jak bude v následujících dnech? Rekordně teplé počasí z minulého týdne se podle meteorologů hned tak nevrátí - teploty mají naopak klesat. Například na horách má být maximálně pět stupňů Celsia a může i sněžit.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

V Japonsku by za tu dobu měli dálnici, vítali v Brandýse vysněný bankomat

Jen málokteré město v zemi nemá na náměstí nebo jinde v centru bankomat. Tento přístroj ale dosud chyběl v Brandýse nad...

Výdaje na vědu v Česku vzrostly o 12 miliard, blížíme se průměru EU

Výdaje na výzkum a vývoj v České republice loni vzrostly meziročně o 12,3 miliardy na rekordních 102,8 miliardy korun....

Soud v Náchodě rehabilitoval Pavla Wonku za to, že nedocházel na VB

Okresní soud v Náchodě otevřel po 31 letech případ politického vězně komunistického režimu Pavla Wonky. V dubnu 1988...

Miloš Zeman bude do neděle v nemocnici. Chce být fit na 28. října

Prezident ve čtvrtek odpoledne nastoupí na čtyři dny do Ústřední vojenské nemocnice v Praze. Půjde o rekondiční pobyt,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz