Janouškova cesta: z číšníka šedou eminencí pražské politiky

  14:12aktualizováno  14:12
Pětačtyřicetiletý lobbista Roman Janoušek, kterého soud ve středu nepravomocně poslal na tři roky za mříže za nehodu zaviněnou v opilosti, svou kariéru začínal jako číšník. Pak vystudoval práva a přes protidrogové přednášky se dostal k bývalému pražskému primátorovi Pavlu Bémovi.

Lobbista? Ne politický podnikatel Roman Janoušek | foto:  Dan Materna, MAFRA

O Janouškovi, který se charakterizuje jako "politický podnikatel", se psalo i jako o jednom z takzvaných kmotrů s úzkými vztahy na pražské občanské demokraty. Jeho jméno je spojováno i s pádem vlády Petra Nečase.

Roman Janoušek se narodil 3. července 1968 v Praze. Po gymnáziu pracoval jako číšník, například v hotelu na pražském Tylově náměstí. Tam se potkal s některými svými pozdějšími spolupracovníky. V 90. letech pak vystudoval práva a v roce 2003 získal titul JUDr.

Soud s Janouškem

V první polovině 90. let začal podnikat. Jádrem jeho aktivit byl palác Blaník na pražském Václavském náměstí, kde se při pořádání protidrogových přednášek seznámil s pozdějším pražským primátorem Pavlem Bémem, který byl před vstupem do politiky známým odborníkem na drogovou problematiku.

O nadstandardních stycích mezi Janouškem a primátorem Bémem spekulovala média mnoho let. V březnu 2012 se objevily odposlechy Janouškových hovorů s Bémem, které byly pořízeny v roce 2007. Podle nich měl Janoušek velký vliv na rozhodování o důležitých obchodech na magistrátu. Policie se zaměřila například Janouškovu úlohu při prodeji pozemků dopravního podniku na Palmovce a také, zda nezasahoval do řízení o změnách územního plánu.

VZP i Ora Print

Vliv měl i na obsazování klíčových pozic v pražské pobočce Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Výběrová řízení na ředitele krajských poboček vypsala pojišťovna za vlády premiéra Mirka Topolánka. Chtěla se zbavit lidí dosazených ČSSD.

O Janouškovi se v tisku psalo i jako o jednom z takzvaných kmotrů s úzkými vztahy zejména s pražskými občanskými demokraty (více o kmotrech čtěte zde).

Janoušek v minulých letech zasedal i v orgánech řady společností, včetně firmy Ora Print. Firma v minulosti získala předraženou zakázku od VZP a její představenstvo vedl bývalý předseda Věcí veřejných Radek John. V současné době Janoušek není podle obchodního rejstříku v orgánech žádné společnosti.

Fotogalerie

Před soudem Janoušek stanul kvůli dopravní nehodě z března 2012. Podle žalobce svým autem v opilosti srazil ženu. Auto, kterým lobbista ženu srazil, patřilo podle Práva firmě Ora Print. Podle deníku to svědčí o tom, že Janoušek zůstal i po svém údajném odchodu z firmy jejím faktickým majitelem skrytým za anonymní akcie (více najdete zde).

Loni protimafiánská policie u lobbisty při domovních prohlídkách v jeho domě a kancelářích hledala dokumenty k firmě Chambon. Janoušek byl totiž pravděpodobně dříve hlavním spoluvlastníkem této firmy, která dokázala v letech 2009 až 2012 získat od VZP a dalších pěti pojišťoven přes půl miliardy korun na úhradách (více zde).

Kvůli nehodě byl Janoušek obviněn z pokusu o vraždu a z ohrožení pod vlivem návykové látky. Obžaloba navrhovala desetiletý trest. Soud ho ale poslal do vězení na tři roky za ublížení na zdraví a pět let mu zakázal řídit (o rozhodnutí soudu více najdete zde).

Při prošetřování aktivit Janouška a kontroverzního podnikatele Iva Rittiga přišla policie na možnou nezákonnou činnost Jany Nagyové, nyní Nečasové, šéfky kabinetu bývalého premiéra Petra Nečase (ODS). Následný policejní zásah na Úřadu vlády pak vedl loni v červnu k pádu Nečasova kabinetu (o vztahu Jany Nagyové a podnikatelů více čtěte zde).

Nedávno zveřejněné odposlechy pak znovu upozornily na to, že Janoušek měl velmi blízké vztahy také k bývalému vysoce postavenému státnímu zástupci Liboru Grygárkovi. V kanceláři lobbisty se podle nich probíraly možnosti, jak vyšachovat vrchní státní zástupkyni v Praze Lenku Bradáčovou (více informací čtěte zde).

Loni v březnu Janoušek postoupil operaci hlavy (více najdete v rozhovoru s Janouškovým obhájcem).

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Babiš se odvolal proti rozhodnutí černošického úřadu v kauze střetu zájmů

Premiér Andrej Babiš (ANO) po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem 20. srpna...

Premiér Andrej Babiš se odvolal proti rozhodnutí černošického úřadu v kauze jeho střetu zájmů. Úřad rozhodl na začátku...

Politici o Zaorálkovi: Zkušenosti manažera má, otázkou je vztah ke kultuře

Lubomír Zaorálek

Novým kandidátem na ministra kultury se stal Lubomír Zaorálek. S bývalým šéfem diplomacie souhlasí i premiér Andrej...

Americký superobr C-5 Galaxy ovládne Dny NATO v Ostravě

Americký letoun C-5 Galaxy na Dnech NATO v Ostravě v roce 2009

Patří mezi největší letadla světa. Americký vojenský transportní letoun C-5M Super Galaxy bude jedním z lákadel...

Najdete na iDNES.cz