Jandák křičel kvůli zákazu kouření. Kalousek foukal ministrovi do tváře

  • 2139
Boj o zákaz kouření v hospodách a restauracích zaměstnal politiky na celý den. Poslanec za ČSSD Vítězslav Jandák kvůli tomu křičel na ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka a šéf TOP 09 Miroslav Kalousek mu foukal zblízka do tváře páru své elektronické cigarety. Aby mu tak dokázal, že není škodlivá. Nakonec se poslanci k hlasování ani nedostali.

V úterý odpoledne se poslanci začali zabývat dvěma dlouho odkládanými návrhy, které mají vést k úplnému zákazu kouření v restauracích - jeden předložila vláda, druhý skupina poslanců ANO kolem Radka Vondráčka.

„Napálíte jenom kuřáky, což je 34 procent lidí. Jak to, že v tom zákoně není opatření, zákaz spotřeby například tlustého masa. Kolik lidí umírá na obezitu. Ne, nesmějte se, to jsou fakta, pane kolego! Další věc, která ohrožuje tento národ už od nepaměti, a je to velmi nebezpečné. Například polibky! Kolik miliard mikrobů se přenese při tomto krátkém či dlouhém styku. Co jste proti tomu udělali v tom zákoně! Nic! A to nepůjdu dál. Já bych tam dal opatření například mít styk jednou za tři roky a jenom z důvodu početí dítěte,“ křičel na ministra Němečka jeho stranický kolega z ČSSD Jandák.

Poslankyně za TOP 09 Gabriela Pecková ho pak v žertu varovala před tak nízkou frekvencí pohlavního styku, protože to zvyšuje riziko rakoviny prostaty.

Kalousek ještě před tím u řečnického pultu mluvil o tom, že nepovažuje za vhodné foukat cigaretový dým lidem u jídla do polévky. Zároveň ale zdůraznil, že se nijak neprokázal škodlivý vliv elektronických cigaret.

Kalousek: Oxidy mastných kyselin jsou škodlivější

„Chci se dopustit jedné experimentální demonstrace. Pane ministře zdravotnictví, neberte to ani jako neúctu, ani jako aroganci, ale až budu odcházet od mikrofonu, vdechnu jednu dávku ze své elektronické cigarety a vydechnu ji směrem k vašemu chřípí. Oxidy mastných kyselin, které vznikají při tom, když se přepálí tuk, nepochybně páchnou mnohem víc než pára z elektronické cigarety a jsou také škodlivější,“ řekl Kalousek.

Co chystá zákon

  • kuřák by si již nesměl zapálit ani v baru, kde se nevaří jídlo
  • zakázány by byly i elektronické cigarety
  • pokuta za kouření v hospodě pět tisíc korun, pro provozovatele restaurace až 50 tisíc korun
  • v hospodě jeden nealkoholický nápoj povinně levnější než pivo
  • hostinský by ručil za to, že v jeho podniku není podnapilý mladistvý
  • obec by směla určit další místa, kde se nesmí kouřit

A jak řekl, tak také udělal. Ministr Němeček, který navrhuje úplný zákaz kouření v restauracích, což se má týkat také elektronických cigaret, zachoval klid a tvářil se tak, že ho počin Kalouska spíš pobavil.

Před tím ministr zdravotnictví poslancům jmenoval, co všechno v zákoně je. „Zavádí se úplný zákaz kouření ve vnitřních prostorách restaurací, kaváren a podobně. Povinnost pro provozovatele restaurací a podobných stravovacích zařízení nabízet alespoň jeden nealkoholický nápoj levnější než nejlevnější nápoj alkoholický o stejném objemu. Rozšiřuje se okruh míst, kde nebude možný prodej tabákových výrobků a alkoholických nápojů. Alkoholické nápoje tak například nebude možné prodávat prostřednictvím prodejních automatů, v pojízdných prodejnách,“ řekl ministr Němeček.

„Když zakážeme kouření v restauracích, znesnadníme přístup mladým k tomu, aby začali kouřit, kouření přestane být sexy, přestane být atributem dospělosti v restauracích. Přiznám se, že závidím zahraničním hostům restaurací,“ řekl autor druhého protikuřáckého návrhu, poslanec Vondráček z ANO.

Lidi uzdravíme, i kdybychom je měli zabít, burácel Jandák

Zamítnutí obou protikuřáckých návrhů v parlamentní rozpravě navrhl poslanec za ODS Marek Benda. Ale až do pozdního večera se poslanci k hlasování nedostali a přerušili debatu o zákazu kouření na neurčito.

Podle poslance Martina Lanka z Úsvitu musí zůstat na majitelích hospod, jestli chtějí provozovat kuřácké nebo nekuřácké a o jaký typ hostů stojí. To je jeden z hlavních argumentů odpůrců zákazu kouření v restauracích.

„My ty lidi uzdravíme, i kdybychom je chtěli zabít,“ rozčiloval se nad návrhem poslanec ČSSD Jandák. A vytáhl i argument o škodlivosti líbání. Exministr zdravotnictví Leoš Heger z TOP 09 ho pak musel uklidňovat, že líbání není tak škodlivé, jak si myslí, a že se při něm rozhodně nepřenáší miliardy mikrobů, jak poslanec Jandák hřímal při obraně kouření.

„Na následky kouření zemře ročně 18 tisíc lidí. Podle kvalifikovaných odhadů odborníků kouření způsobuje devět z deseti případů rakoviny plic, šestkrát častěji rakovinu hlavy a krční oblasti, čtyřikrát častěji rakovinu slinivky břišní, až čtrnáctkrát častěji chronickou obstrukční plicní nemoc - astma bronchiale a až desetkrát častěji kardiovaskulární onemocnění, například infarkt myokardu, centrální mozkové příhody a podobně,“ varoval před tím v rozpravě poslanec ČSSD ze zdravotního výboru Jaroslav Krákora.

„Alkohol a tabák patří mezi tři nejrizikovější faktory, které přispívají ke zkrácení života,“ podpořila omezení kouření v restauracích i komunistka Soňa Marková.

Zákaz kouření podporuje podle vyjádření politiků většina poslanců ČSSD, celý klub KDU-ČSL a také většina klubu ANO, kategoricky proti jsou občanští demokraté, volné hlasování budou mít komunisté. (podrobnosti čtěte zde) Oba dva návrhy zákonů, vládní i poslanecký, zakazující kouření v restauracích, projednávají poslanci zatím v prvním čtení. Do konečného schválení zákona je tedy ještě poměrně daleko a je pravděpodobné, že když zákon nakonec projde, dozná návrh četných změn.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video