Kameraman po vstupu veřejnosti do soudní síně na chodbě osaměl s davem podporovatelů Peterkové. To, že je novinář, poznali podle kamery, která na sobě nese nápis iDNES.tv. Podle jeho slov se situace zvrhla ve chvíli, kdy z jednací síně byl vykázán neúspěšný kandidát na prezidenta Pavel Zítko.
Peterková dostala za poplašné zprávy dvouletou podmínku, stráž musela krotit dav![]() |
„Když veřejnost vstoupila dovnitř, tak byl klid. Ale jakmile Zítko vyšel, došel zpátky ke mně a situace rychle vyeskalovala. Natáčel si mě, měl na mě řeči a přidávali se k němu ostatní. Neustále se ke mně přibližovali a nadávali mi,“ řekl Marek.
Kameraman se rozhodl odejít. Při průchodu z davu ho někdo kolenem nakopl do stehna, kde měl v kapse telefon.
„Naštěstí mi poškodili jen ochranné sklo u telefonu, ale nejdřív jsem si myslel, že poškodili i displej. Měl jsem u sebe techniku za víc než čtvrt milionu. Tak jsem radši ustoupil do bezpečí, už jen kvůli zdraví a technice,“ podotkl Marek.
Zásah policiePřípadem, kdy několik lidí zaútočilo na příslušníky justiční stráže, se zabývají kriminalisté pro podezření ze spáchání trestného činu výtržnictví. „Do budoucna nevylučují ani možnost rozšíření prověřování o další trestný čin,“ oznámila policie na Twitteru. |
Následně se přesunul do jiného patra soudu, ale i tam ho podporovatelé pronásledovali a pořvávali po něm, jaké je národnosti a aby se legitimoval. Proto se rozhodl z budovy úplně odejít.
„Jenže tam stálo dalších 30 podporovatelů a protože jsem měl kameru, tak znovu začali. Vyslechl jsem si další nadávky, že jsem blbeček. Pak na mě ale křičeli, že mi u auta propíchají gumy, a dokonce se za mnou pár lidí vydalo. Chodil jsem po Karlově náměstí, dokud mě nepřestali pronásledovat, a pak se teprve k autu vydal,“ přiblížil kameraman.
S podobným chováním se ještě nesetkal
Podotkl, že za patnáct let kariéry, kdy natáčel nespočet soudů i různých politických kauz, se s podobnou situací, jako nastala v úterý, nesetkal.
„I na prosincovém soudu s Patrikem Tušlem na nás sice pořvávali, ale pak nás nechali normálně točit. Ani na jejich demonstracích jsem nic podobného nezažil. Nejspíš je vyprovokovala kamera a byli si jistí, že jsem tam sám,“ podotkl Marek.
Marek dále situaci žádným trestním oznámením řešit nebude. Jen doufá, že se podobné situace nebudou opakovat a další novináři nebudou podobně napadáni.
K úternímu soudnímu jednání přišly Peterkovou podpořit desítky lidí. Bezpečnost zpočátku zajišťovali tři příslušníci justiční stráže. Dav se po jejím pozdním příchodu vlámal do soudní síně. Přivolaná policie na místě zadržela dva muže, jednoho ze soudu odvezla za asistence záchranářů.
Ostatní příznivci Peterkové soudní chodbu opustili po více než hodině. Podle Peterkové soud dostatečně nezajistil, aby zasedání bylo v klidu.
Soud nakonec rozhodl bez veřejnosti a Peterkové uložil za šíření poplašných zpráv dvouletou podmínkou za šíření poplašné zprávy v období koronavirové pandemie, stanovil jí tříletou zkušební dobu. Bývalá novinářka oznámila, že bude chtít dosáhnout zrušení rozsudku u Nejvyššího soudu.
Dodala, že ji po přerušení soudního jednání nikdo neinformoval o tom, že jednání později pokračovalo dál s vyloučením veřejnosti. Kvůli tomu chce podat stížnost na soudkyni Věru Trojanovou k Soudcovské unii ČR.
Incidentem se zabývala i vláda. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) prohlásil, že zásah byl ze strany justiční stráže i policistů profesionální. Blažek již několik hodin po úterním incidentu oznámil, že chce probrat případná opatření, aby se podobné situace nemohly opakovat.