Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Propuštěná rusistka: Přece nelze vzít celý ruský národ a označit ho za nepřítele

Rozstřel   11:03
Rusistka Jana Kitzlerová končí na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Vedení fakulty jí vypovědělo smlouvu. Jak vnímá své propuštění? Mění se v Česku vnímání rusistiky jako oboru? A budeme nově v ČR historii Ruska a jeho kulturu vnímat optikou současné agrese Putinova režimu na Ukrajině? I na to odpovídala propuštěná rusistka v Rozstřelu.

Vnímání Ruska se po Putinově agresi na Ukrajině zásadně změnilo. Minimálně v Česku to platí téměř bezpodmínečně. Cokoliv ruského je spojováno se současným režimem v Moskvě a projevuje se to podle Jany Kitzlerové například na knižním trhu.

Nakladatelé nevydávají ruské autory

„Třeba nakladatelské domy jsou opatrnější při nasmlouvání dalších překladů ruské literatury do češtiny. A to dokonce autorů dávno mrtvých. Obávají se totiž, že to náš trh neunese. Myslí si, že když půjde v tuto chvíli český čtenář do knihkupectví, tak už si nekoupí překlad Dostojevského. A to kvůli tomu, že to byl Rus,“ popisuje rusistka.

„Možná jde o příliš velikou zkratku, které bych se ráda vyhnula. Uvidíme. Já jsem například aktuálně přeložila eseje jednoho ukrajinského básníka, který však píše rusky. Měly by vyjít na podzim. Takže je to vlastně ruská literatura. Nebo není? Tak uvidíme, jak to dopadne,“ uvádí osobní zkušenost odbornice.

Je podle ní na Filozofické fakultě ohrožena rusistika jako obor? „Sice se k takovému soudu necítím zcela kompetentní, ale podle mého soukromého osobního názoru ano. Dochází totiž k celkovému odklonu koncepčního směřování Ústavu východoevropských studií. Sama jsem tam studovala, takže jsem do jisté míry už také pamětnicí.“

„A to, co se dnes děje, je skutečně odklon od tradičního filologického pracoviště. Dochází k jakémusi posunu směrem ke zkoumání Ruska, možná i celého postsovětského prostoru. Kolegové se možná urazí, ale já si to dovolím říct z mého osobního pohledu. Ke zkoumání Ruska se začíná přistupovat prizmatem pseudohistorickým,“ vysvětluje svůj postoj Kitzlerová.

Ohrožená nezávislá rusistika?

Znamená to, že rusistika se teď bude na Filozofické fakultě studovat prizmatem současné agrese na Ukrajině? „Do jisté míry ano, protože je dáván akcent momentální politické situaci, jakémusi kulturologickému usazení Ruska.“

Přitom podle ní se už v tuto chvíli přesně v tomto duchu vyučuje rusistika například na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. „Tím dochází k jakémusi programovému sblížení s některými programy jiných fakult. Jen doufám, že kolegové, kteří směřují právě tímto směrem, historickým, hodnoceným i na základě současné politické situace, se nevzdají své schopnosti kritického myšlení.“

„Hledání kořenů současné špatnosti rezonuje v naší společnosti obecně. Myslím si, že zaznívá do jisté míry ze všech stran, že Rusko vždycky mělo určité imperiální tendence,“ míní rusistka.

Proti propuštění Jany Kitzlerové z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy vystoupila i místní odborová organizace. Ta už na konci července veřejně protestovala proti nucenému odchodu výrazných odborníků na Rusko. Na sociálních sítích přímo uvedla: „Ohrožuje se tím budoucnost studia Ruska a Pobaltí, a to v době, kdy to představuje jasný společenský zájem.“

Ovlivňování učitelů i studentů?

Na protestu zazněla i další prohlášení. Například Tomáš Hoskovec z Pražského lingvistického kroužku mimo jiné vystoupil s projevem, ve kterém varoval před hrozbami přicházejícími se vstupem soukromých nadačních peněz do vysokoškolského života. Položil si otázku, zda si Karlova univerzita uchová například při spolupráci s Centrem Borise Němcova potřebnou akademickou nezávislost.

„Centrum Borise Němcova je pracoviště při Filozofické fakultě UK,“ vysvětluje Kitzlerová. „Kdo byl Boris Němcov, není potřeba připomínat. Novinkou ale je, že na Ústavu východoevropských studií vznikl nový studijní program, který je plně financován právě tímto centrem. Tedy centrem, které se netají svou politickou motivací.“

„Je to nadace, která vznikla určitě z velmi správných a pádných pohnutek, ale má za sebou určité politické pozadí. V tom vidím možná rizika ohrožení akademických svobod. Platí, že koho chleba jíš, toho píseň zpíváš,“ hodnotí situaci expertka.

„Pokud tedy nějaká soukromá nadace, která bezpochyby v této době stojí na správě straně barikády financuje celý studijní program, platí pedagogy, pak do jisté míry asi může také říkat, čím se ti akademikové a akademičky mohou zabývat a čím naopak nemohou. O čem mají či nemají bádat,“ myslí si rusistka.

Jen ať nás zavřou, tady jsme víc slyšet. Ruští disidenti odmítají odejít

„A v neposlední řadě: ten nový program přinesl i příliv nových akademiků a akademiček. Nedělala jsem si nějakou důkladnou rešerši, ale z mého pohledu je jejich odborné pozadí ne úplně zřetelné. Nevíme, odkud přicházejí, co mají za sebou, co mají před sebou. Nejsem součástí tajných služeb, takže neznám jejich prověření, ale byli propuštěni kvalitní akademici, například i můj kolega, docent Ilja Lemeškin, který je vynikající odborník, evropsky známá osobnost. A oproti tomu přicházejí noví akademikové a jejich odbornost neumím posoudit,“ uvádí Jana Kitzlerová.

Všichni Rusové nejsou nepřátelé

Zajímavostí je podle ní skutečnost, že o studium rusistiky na Filozofické fakultě zatím zájem neklesl. „A to ani v letošním roce.“

„Víte, podle mě nelze celý ruský národ vzít, smíchat do jednoho pytle a označit ho za nepřítele. I ruští akademikové s oporou ruské akademie věd z moskevské Lomonosovy univerzity a z řady dalších pracovišť podepsali hned po začátku války otevřený dopis, kde ruskou agresi jednoznačně odsuzují,“ vysvětluje svůj postoj rusistka.

„Věřím, že to není tak, jak ukazují průzkumy, podle kterých Putina podporuje 70 procent obyvatel. Strašně chci věřit, že to není pravda,“ doufá rusistka. „Když začala válka, tak jsem řekla, že mi je moc líto všech Ukrajinců, ale je mi také strašně líto Rusů, kteří ponesou všechny následky této války, aniž za to jsou odpovědní. Navíc teď nemohou nic dělat, jsou zcela izolováni, vyobcováni z odborné obce, do jisté míry je jim znemožněno vykonávat jejich povolání.“

Jana Kitzlerová pak ještě v závěru Rozstřelu otevřeně hovořila o velmi špatných platových podmínkách na Filozofické fakultě. „Dočetla jsem se, že průměrný plat odborného asistenta, což byl můj případ, na filozofických fakultách v této zemi je něco kolem 33 tisíc hrubého. A já musím říct, že jsem neměla takto vysoký plat, tak si asi každý může udělat obrázek,“ uzavírá rusistka.

  • Nejčtenější

Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média

Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty nejsilnější nepořídili Izraelci, ale Palestinci. A západní tiskové agentury se kvůli nim dostaly do...

6. října 2024

K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie

Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem. Podle otce dítěte mělo jít o rasově motivovaný útok ze strany pedagoga – jde o romskou rodinu. Škola...

5. října 2024  13:02,  aktualizováno  8.10 14:41

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Obsese zbraněmi, morbidní porno a stres. Vrah z fakulty střílel už na střední

Premium

Čtyřiadvacetiletý muž ze středostavovské rodiny bez ekonomických problémů a se slibně rozběhlou kariérou. Ale také bez partnerského vztahu, s pocitem vlastní zbytečnosti a s přísnými rodiči. Ačkoli...

3. října 2024

Malý Vilík prohrál svůj boj s rakovinou. Sbírka pomohla rodině strávit čas spolu

Rodiče malého Vilíka na stránce Donio v červenci vybírali peníze, díky kterým se mohli plně věnovat synovi. Sbírka pomohla naplnit všechna přání malého bojovníka, kterého postihl sarkom měkkých...

2. října 2024  11:16

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Za zpackanou digitalizaci mimořádné odměny. Bral je i obviněný z Dozimetru

Premium

Ministerstvo pro místní rozvoj zaplatilo za digitalizaci stavebního řízení k 9. září letošního roku přes 80 milionů korun. Vyplývá to z přehledu vyplacených částek, které MF DNES získala od...

4. října 2024

Soud rehabilitoval umučeného faráře Toufara, ve vazbě byl protizákonně

Krajský soud v Hradci Králové rehabilitoval faráře Josefa Toufara za zatčení a nezákonné stíhání v roce 1950. Kněze tehdy umučili příslušníci komunistické Státní bezpečnosti (StB). Toufarovo jméno je...

10. října 2024  8:53,  aktualizováno  10:49

Nesmyslně předražený nákup? Ne, jde o know-how k revoluční metodě zpracování lithia

Jeden z největších světových těžařských konglomerátů, společnost Rio Tinto, koupila za 6,7 miliardy dolarů společnosti Arcadium, která se specializuje na těžbu lithia. Za její akcie zaplatila oproti...

10. října 2024  10:44

Čína se připravuje na budoucí vojenský střet, varuje šéf BIS Koudelka

Šéf BIS Michal Koudelka varoval ve Sněmovně na konferenci Rizika ekonomické a technologické závislosti na Čínské lidové republice. „Čína je diktatura, která se připravuje na budoucí vojenský střet....

10. října 2024  9:58,  aktualizováno  10:40

Na prodavačku tasil nůž a chtěl peníze. Když se vrátil pro další, už nepochodil

Lupič v pondělí večer dvakrát ohrožoval nožem prodavačku v jednom obchodě v Písku. Poprvé peníze dostal, podruhé už ne, tak se spokojil s cigaretami. Policisté ho díky kamerovému záznamu chytili...

10. října 2024  10:38

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Móda z Thálií: kýč jak bič v podání Leichtové i nevhodná obuv Rašilovové

V sobotu večer se v Národním divadle v Praze předávaly prestižní divadelní Ceny Thálie. Co se týká módy, podle...

Příběh Jitky: Manžel po mně chce sex každý den, je to k nevydržení

Moje manželství je takové, jaké po patnácti letech obvykle bývá. Překonali jsme pár krizí, vychováváme dvě školou...

Zemřel český raper Pavel Protiva. Bylo mu sedmadvacet let

V sedmadvaceti letech zemřel raper Pavel Protiva, informovalo hudební vydavatelství Blakkwood, pro které umělec tvořil....

Kanye West požádal o rozvod s Biancou Censori, raper chce žít v Tokiu

Manželství Kanyeho Westa a Biancy Censori se po dvou letech rozpadlo. Pár, který uzavřel úřední sňatek v prosinci 2022,...

Zmapovali jsme, které spořicí a termínované účty teď vynášejí nejvíc

Česká národní banka dál snižuje základní úrokovou sazbu a má inflaci pod kontrolou. Banky na to reagují snižováním...