Premiér Babiš se má omluvit za výroky, že demonstranti byli zaplacení

  8:13aktualizováno  11:19
Okresní soud Praha-západ rozhodl, že se premiér Andrej Babiš má omluvit demonstrantce Janě Filipové kvůli svým výrokům, že lidé na loňských demonstracích proti vládě byli zaplacení. Rozhodnutí není pravomocné, Babiš se proti němu odvolá.

Omluvu by měl Babiš Filipové zaslat písemně do měsíce od právní moci rozsudku, a to ve znění, které bylo uvedené žalobě. Demonstrantka sice původně žádala omluvu od Babiše v TV Nova, kde své výroky pronesl, s výsledkem je ovšem Filipová spokojená. 

„Jsem ráda, že paní soudkyně řekla, že veřejně činná osoba nemůže lhát. Dojalo mě to, zastupuji tady desetitisíce demonstrantů, kteří byli touhle lží poškozeni. Bohužel jsme se dostali do doby, kdy nejvyšší státní představitelé nejsou morální autoritou. Doufám, že si budou politici dávat pozor na to, co říkají. Jejich slovům přikládají lidé daleko větší váhu,“ okomentovala žena výsledek. 

„Proti rozsudku se budu odvolávat. Ve věci jsem pouze sdělovat určitý svůj názor, kterým jsem reagoval na výroky pana poslance Růžičky, které byly předmětem veřejné debaty,“ odpověděl Andrej Babiš pro iDNES.cz. 

Fotogalerie

Svoboda projevu neznamená právo lhát

Filipová se však podle soudu cítila postižena důvodně. „Soud dospěl k závěru, že je oprávněna se jako fyzická osoba, jako jednotlivec, domáhat ochrany proti těmto výrokům,“ řekla soudkyně. 

„Rozhodně není povinna snášet nepravdivou kritiku, která představuje spíše hanobení její osoby. Svoboda projevu rozhodně nepředstavuje právo lhát,“ doplnila. Soudkyně hodnotila i samotné postavení Andreje Babiše a jeho působení jako veřejného činitele. „Výroky sledoval své vlastní zájmy. Sděloval svůj osobní názor. Proto jej bylo možné žalovat jako fyzickou osobu,“ podotkla soudkyně. 

Filipová dříve uvedla, že kvůli premiérovi se lež zakořenila ve veřejném prostoru a těžko se vyvrací. Podle Babišova právního zástupce však výroky nebyly způsobilé zasáhnout do jejích práv a obecně nejsou dehonestující.

Kačerová zároveň Babišovi vzkázala, že musí umět snášet jako politik určitou míru kritiky. „Je povinen kritiku tolerovat. Žalovaný tuto kritiku neunesl, reagoval zcela nepřiměřeným způsobem, dopustil se nepravdivých výroků. Politik si musí prověřit pravdivost informací předtím, než se dopustí svých výroků.“ 

Podle Babišova právního zástupce výroky nebyly způsobilé zasáhnout do práv Filipové a obecně nejsou dehonestující. „Klient pouze prezentovat svůj názor, že si dokáže určitou situaci představit,“ okomentoval páteční rozhodnutí.

Odpůrci na objednávku

Filipová se zúčastnila demonstrace loni 11. července, kdy poslanci rozhodovali, zda dají Babišově menšinové vládě důvěru. V reportáži TV Nova uvedl, že protestující jsou „stále stejní lidi“ a že si neumí představit, že by někdo protestoval 16 hodin, takže „nějaká motivace tam bude“.

Babiš poté mluvil o zaplacených demonstracích v souvislosti s protestem před Českým rozhlasem z 21. srpna. Na TV Barrandov premiér na konci loňského srpna řekl, že lidé, co na něj pískali, byli zaplacení a že jde o politické odpůrce na objednávku.

Odkazoval se přitom na vyjádření poslance za ANO Pavla Růžičky, který po červencovém protestu zveřejnil, že slyšel několik lidí, jak se baví o tom, kam mají jít pro peníze. To účastníci demonstrace odmítli, podle nich se bavili o penězích na případnou pokutu pro mladíka, který byl na akci legitimován. Babiš podle soudkyně nevynaložil žádné úsilí k ověření informací a dopustil se nepravdivých výroků, které Filipová musela snášet.

Filipová u soudu popsala, jak jí po Babišově vyjádření začaly chodit zprávy například s dotazy, kolik za demonstrace „bere“, nejprve od známých, později i od cizích lidí. Některé ze zpráv byly i vulgární. „Myslím, že pan premiér z titulu své funkce nemůže do veřejného prostoru vypouštět informace typu jedna paní povídala,“ řekla Filipová ve středu u soudu. Dodala, že kvůli premiérovi se lež zakořenila ve veřejném prostoru a těžko se vyvrací. 

Omluva Janě Filipové, kterou by měl Babiš Filipové zaslat do měsíce od právní moci rozsudku

Vážená paní Filipová,

dne 12.7.2018 jsem v pořadu Televizní noviny vysílaném na TV Nova na otázku, zda věřím slovům Pavla Růžičky, že jsou demonstranti zaplacení, i přesto, že svá tvrzení nemůže podpořit žádnými důkazy, odpověděl, že "jsem o zaplacení demonstrantů přesvědčený, neboť se jedná stále o ty samé lidi, kteří proti mě protestují již rok a půl, a že si neumím představit, že by někdo demonstroval 16 hodin v kuse a 16 hodin v kuse řval jen tak". Dále jsem své výroky potvrdil v pořadu 168 hodin vysílaném 9.9.2018 na programu České televize, kdy jsem o zaplacení demonstrantů za účast na demonstraci řekl, že toto “opírám o vyjádření Pavla Růžičky“. Dále jsem v pořadu Duel Jaromíra Soukupa vysílaném dne 30.8.2018 na programu TV Barrandov označil demonstrující jako "politické odpůrce na objednávku". 

Označení demonstrantů za zaplacené a objednané jsou dehonestující a urážlivá a za tato slova se tímto omlouvám. 

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Nechceme stavět vzdušné zámky, říká Metnar o vojenské spolupráci V4

Ministr obrany Lubomír Metnar.

Ministři obrany zemí V4, tedy Česka, Maďarska, Polska a Slovenska, se scházejí v rámci Dnů NATO v Ostravě. Chtějí najít...

Premiér slíbil pomoc s rumburskou nemocnicí i nákup nových přístrojů

Premiér Andrej Babiš (ANO) s ministry na návštěvě Ústeckého kraje. (18. 9. 2019)

Premiér Andrej Babiš a ministr Adam Vojtěch jednali s vedením Krajské zdravotní, která zastřešuje pět největších...

Poslanci chtějí osekat daňový balíček a zabránit zdražení vytápění plynem

Šéfka rozpočtového výboru Miloslava Vostrá, která byla jednat na ministerstvu...

Zabránit zdražení vytápění stovek tisíc domácností se snaží poslanci. Rozpočtový výbor schválil návrh komunistky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz