Pátek 2. prosince 2022, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 2. prosince 2022 Blanka

Jan Ruml (45 let)

- je poslancem a lídrem nově vzniklé strany Unie svobody. Je jedním z mála disidentů, kteří dodnes zůstali ve vysoké politice. Od roku 1992 do listopadu 1997 byl ministrem vnitra a vlivným členem ODS, ačkoliv ve straně nikdy žádnou funkci neměl. Již několikrát avizoval svůj odchod z politiky - chtěl se věnovat novinařině. Koncem listopadu 1997 společně s Ivanem Pilipem vyzvali Václava Klause, aby kvůli finančnímu skandálu ODS odstoupil z funkce předsedy. Jejich výzva ale vyslyšena nebyla. Nakonec Ruml společně s třemi desítkami poslanců odešel z klubu ODS a 17. ledna 1998 založili Unii svobody. Jan Ruml je ženatý, má dva malé syny.

Odpovědi poslance Jana Rumla na otázky čtenářů iDNES

1)
Nenastal pane ex - ministre vnitra cas jit od valu? Vysledky Vasi prace na vnitru je mozne zjistit ze statistik o rustu zlocinnosti. Diky za Vasi odpoved a odchod z politicke
sceny na vecne casy a nikdy jinak.
                                                             Luděk Kortus

Všechny Vámi mně připisované hříchy budou zcela jistě posouzeny občany ve volbách. Občané rozhodnou, jakou pozici na politické scéně bude mít Unie svobody, strana, již jsem spoluzaložil.

2)
Pricinu rozpadu ODS mimo jine vidim v povahovych vlastnostech Vaclava Klause. Je s nim opravdu tak obtizne jednani, jak se mi to jevi ?

                                                                Dekuji za odpoved
                                                                     Petr CZINNER
                                                     email :mczinner@geocities.com

Pět a půl roku jsem pracoval ve vládě Václava Klause a dobře vím, že jednání s ním byla složitá, avšak věcně naprosto korektní. Cítil jsem se vždy jako rovnocenný partner. Faktem ovšem je, že byla témata , jimž Václav Klaus nepřipisoval takovou váhu. Patří mezi ně bezpečnost. Často jsem se musel velmi hlasitě hlásit o slovo.

3)
Jak zajistíte, aby se v US neprosadily praktiky, které zdiskreditovaly ODS - nemám na mysli jen finanení, ale i netoleranci, elitáoství, kult osobnosti a pod.?
Dikuji za odpoved.
Paveldom@mail..terminal.cz

Myslím si , že je nezbytné nebránit v Unii svobody vytváření konkurenčního názorového prostředí od samého začátku, aby se tato strana nestala stranou jednoho muže. Každého muže je však vždy třeba hlídat. Pevně věřím, že v Unii svobody bude takové morální a pracovní klima, kde nebude prostor pro elitářství a netoleranci.

4)
Vážený pane poslanče,
jsem Vaším velkým obdivovatelem a proto doufám, že se Vám bude v politice i nadále dařit a Vaší nové straně "UNII SVOBODY" přeji velmi výrazný úspěch v nebližších volbách, které nás asi neminou.
Otázka : Jakým způsobem hodlá UNIE SVOBODY bojovat o voliče na malých městech a třeba i vesnicích ( z jedné takové menší jsem i já ) a jestli se k tomuto vůbec chystá.
Děkuji za odpověď
Pavel TINTĚRA
Vrchlického 267
270 34  ČISTÁ U RAKOVNÍKA
fandsw@orfinet.cz

Unie svobody chce oslovit všechny voliče, ať už žijí kdekoli, jimž jsou vlastní hodnoty jako je svoboda, odpovědnost, otevřenost k sobě i druhým. Co se týče venkova, chtěli bychom vytvořit stabilní rámec pro různé typy podnikání, podporovat střední vrstvy i rodinné farmy. Budeme usilovat o zlepšení celkové kvality života na venkově, udržení jeho osídlení i krajiny, zlepšení dostupnosti služeb a dopravy. Ale hlavně - budeme usilovat o posílení postavení obecních samospráv ( k Unii svobody se hlásí desítky starostů), aby si mohli lidé spravovat své věci tam, kde žijí.

5)
Opakuji otázky, puvodne urcene pani Buzkove, take pro Vas. Jste i Vy ochoten pomoci investigativni zurnalistice, která bude pracovat "sine ira et studio", napr. podle zasad VOA?
V. Vlcek,  st., Pardubice, tel. 040/511982 nebo Sec, tel.: O455/96115.

Investigativní žurnalistika by měla být normální součástí práce novinářů, vyžaduje však velkou osobní odpovědnost každého novináře, profesionální přístup, cit pro situace a silné morální přesvědčení.

6)
Myslite si pane Rumle, ze jste poctivejsi a schopnejsi politik nez pan Klaus?

Necítím se být poctivější než kdokoli jiný. Snažím se o otevřenost a jsem vždy připraven nést za své konkrétní činy osobní důsledky. Schopnost v politice je bohužel měřitelná pouze výsledky, což málo vypovídá o motivech, úmyslech, vzdělání, politické kultuře a celkovém vybavení člověka, který v politice působí.

7)
Myslíte si,že v současné naší politice je místo pro slušné lidi,kteří dělají politiku pro své voliče a ne pro svojí popularitu a prospěch pro sebe a své okolí?Jste Vy tímto politikem?
                                           J:Cysař-INTERNETU ZDAR

Unie svobody chce být stranou otevřenou pro nové lidi, kteří by měli přinést do politiky jiný styl i jiný typ uvažování. Každý odpovědný politik by měl být schopný zříci se části sebe sama pro věci obecné. Snažím se být takovým politikem, zda se mi to daří či nikoli, nechť posoudí jiní.

8)
Zajímalo by mne, do jaké míry cítíte zodpovědnost za současný stav ODS jako její bývalý místopředseda.
Dále pak by mne zajímalo, proč je na logu Vaší strany její název různým typem písma; "svobody" je nečitelné.
               Děkuji za odpověď
                                     Nikola Kaspříková

Nikdy jsem nebyl místopředsedou ODS, přesto však cítím spoluodpovědnost za současný stav ODS. Svoboda je stav duše a jako taková se nemusí deklarovat. Musí se žít. Proto asi ne tak velká písmena. Unie znamená dohodu a o tu nám velmi silně jde.

9)
Ani ne tak otázka,jako spíše konstatování,Pan Ruml byl pro mne spolu s p.Pilipem jedni z předních mužů ODS.Pan Pilip dokonce jako nástupce Klause.Po celé té kauze odchodů z ODS do US jsem oběma panům přestal věřit a stále více si uvědomuji,že skutečný politik /možná arogantní/ je Klaus.Pokud by had Lux s demisí nespěchal a Havel dodržel těch 14 dní a 15.12.97 se sešel s Klausem,Luxem,Skalickým - myslím si,že dnes byla situace jiná.Otázka: Pane Rumle proč jste jako dlouholetý ministr vnitra s dobrými informacemi nezačal inicializovat a stíhat "nakalé"praktiky ve financování ODS a proč jste z ODS neodešel již dříve.       Děkuji    Maroušek   Sez.Ústí   gojama@telecom.cz

První část otázky je spekulativní. Jsou však doklady o tom, že jsem udělal vždy vše proto, aby vláda V. Klause nepadla. Jako ministr vnitra jsem se programově nezabýval financováním žádné politické strany. Navíc orgány činné v trestním řízení jsou ve svém rozhodování naprosto nezávislé. Snažil jsem se vždy na půdě ODS poukazovat na problémy spojené s financováním. Opakovaně jsem např. žádal, aby peníze od falešných sponzorů byly věnovány na humanitární účely. Faktem je, že jsem ztratil možnost na půdě ODS účinně politicky působit. Názorová platforma v ODS byla z ODS vyobcována usnesením výkonné rady.

10)
Vážený pane,
se zájmem vždy naslouchám Vaší tezi o posílení osobností v politice a oslabení vlivu stranických sekretariátů. Nemyslíte, že by k dosažení takového cíle bylo lepší prosazovat systémové prostředky - podle mého názoru by např. většinový systém volby s odvozenou přímější odpovědností vůči voličům v určitém obvodu (a mimo jiné i odvolatelností) byl přesně v tom směru, o němž poslední dobou mluvíte.
S pozdravem
Antonín Otáhal
otahal@mbox.vol.cz

Ano, většinový systém posiluje mandát zvoleného poslance a činí jej méně závislým na stranických sekretariátech. Navíc většinový systém zaručuje větší přehlednost politické scény a zmenšuje riziko povolebních patových situací.

11)
Vážený pane poslanče,
byl jste od samého počátku při vzniku ODS, říkalo se o Vás, že jste svědomím strany.
Dokonce jste za tuto stranu vykonával funkci ministra vnitra. Už jen proto si myslím, že
víte o ODS vše.Zcela jistě víte, jak to bylo s financováním , darovacími dopisy ,atd.
Proto se Vás dovolím zeptat:
1) Proč necháváte, jako bývalý člen ODS, zbytečně tuto stranu provádět drahý audit, finanční kontrolu oblastí a nevím co ještě a neřeknete : " Peníze jsou tam a tam,   jedná se o tolik a tolik a přístup k penězům měl ten a ten  ? "
2) Myslíte si, že se jen tak lehce vzdáte rétoriky a myšlení ODS a ze dne na den budete někdo jiný ( myslím tím US) ?
3) Ve vašem programu je mimo jiné zmiňována i sociální politika? Co hodláte udělat
pro sluchově postižené děti? Mimochodem, bylo to právě Ministerstvo práce a sociálních věcí vedené Vašim kolegou p. Vodičkou, které vykonalo mnoho příkoří pro sluchově postižené občany. Zajímá mne, co nyní Váš kolega vymyslí geniálního?
4) Hovoříte taktéž o změně přístupu ke komunální sféře. Co tím myslíte?
                                                                     Žmolík Luboš
                                                                     Lipová - lázně 323
                                                                     79061

Nevím, jak to bylo s financováním ODS. Nikdy jsem nebyl v jejím užším vedení. Ministerstvo vnitra není totalitní institucí, kde by ministr vnitra vůbec měl jakékoli možnosti nahlížet např. do financování politických stran. V tomto směru tedy žádnými informacemi nedisponuji. Musíte se otázat těch, kdo nesou za financování ODS politickou nebo věcnou odpovědnost.
Abych pravdu řekl nevím o současných problémech sluchově postižených dětí. Tím neříkám, že neexistují. Členem přípravného výboru Unie svobody je pan poslanec Krása, který je tělesně postižený. Předpokládám, že tento můj kolega, jenž je zároveň poradcem ministra práce a sociálních věcí, se bude tímto tématem zabývat. Osobně jsem se se sluchově postiženými dětmi setkal, když jsem pracoval za komunismu jako topič ve škole, kde se učily. Odnesl jsem si nejen krásné zážitky z kamarádství s těmito dětmi, ale také silný pocit, že my, nehandicapovaní, bychom měli dělat vše proto, aby se postiženým lidem účinně pomáhalo.
Není náhodou, že v Unii svobody, k níž se hlásí desítky starostů, vznikla platforma komunální politiky, která bude formulovat problémy obecních zřízení i konkrétní návrhy na jejich řešení.

12)
Pane Rumle,
myslite si, ze je v poradku soucasna poslanecka imunita, kdy opily poslanec za volantem rozbiji (zaplatpanbuh, ze nezabiji),odmita dechovou zkousku a potom prohlasuje, ze vlastne nic nepil? Jak se divate na tuto pozici rovnejsich mezi rovnymi? Jan Vlasak, Praha

Pro mne je tento postoj poslance či senátora absolutně nepřijatelný. Unie svobody navrhovala, aby se imunita poslance na spáchání přestupku nevztahovala. Myslím si, že pokud poslanec či senátor odmítne dechovou zkoušku, je evidentní, že pil. A pak musí nést všechny důsledky. I politické.

13)
Zdravim,
zajimalo by mne jakym smerem se hodlate orientovat jako strana, a vy osobne, zda se budete snazit o totez jako neuspesny Klaus. Kolik si myslite,ze zaujmete volicu a jste s to si predsavit vladni koalici se Zemanem.
Diky
Bob Cap
P.S. Hlavne nejdete do volebni koalice s DEU. To by byl pro mne dost dobry duvod Vas nevolit. Jinak se mejte fajn.
14)
Před odchodem z postu ministra vnitra jste prohlšoval, že jste politikou unaven a proto z vrcholné poltiky odcházíte. Co vás přimělo v takkrátké době svůj názor změnit?
15)
Chtěl bych se stát členem Unie svobody. Nikdy jsem v žádné politické straně nebyl. Můžete mi poradit, kde v našem regionu (Uherské Hradiště) již existuje nějaké sdružení, které se k vám hlásí, případně podmínky vstupu? Už se dál nemůžu jen tak dívat na ten binec a tiše nadávat, co se tady děje.
Děkuji
Mgr. Libor Daňhel

K Unii svobody se lze připojit jednoduše: buď do ní vstoupit nebo se stát jejím příznivcem a podílet se na její činnosti nebo na činnosti některé z jejích názorových platforem. Vaším kontaktem by mohla být např. paní Monika Mitošinková, okresní koordinátorka Unie v Uherském Hradišti, telefon 0632 57 86 49, 0602 778 445. Srdečně Vás zvu ke spolupráci.

16)
Jak se stavite k vyzve Vaclava Klause,abyste pomernou cast vlozenych financi do Vasi volebni kampane vratil ODS?Myslim si ,ze by to bylo cestne,kdyz napadate ODS kvuli financim,ktere Vam vadi.Finance vlozene z ODS do Vas Vam nevadi???

1. ODS dosud pobírá peníze i za mandáty poslanců, kteří vstoupili do Unie svobody.
2.Peníze na volební kampaň jsem si sháněl sám v západních Čechách, kde jsem kandidoval. Všechny byly zasílány na konto západočeské ODS.
3.Tím, že jsem kandidoval jako lídr a z celkového počtu 8 lídrů za ODS bylo 6 osob, jež nyní již nejsou v ODS, získala ODS - já osobně jsem měl velký počet osobních preferencí. ODS ve volbách v roce 1996 získala 29 % hlasů. Myslíte, že by získala tolik, kdyby nekandidovali lidé jako například Pilip, Stráský, Zielenec, Ruml, Uhde, atd.?

17)
Vážený pane Ruml !
1. Má první otázka se týká toho proč jste nejednali s p.Pilipem alespoň o několik měsícu dříve,kdy by škody nebyly tak velké a daleko více lidí by Vás podpořilo .
2. Nezdá se Vám dnes s odstupem času,že byla chyba napadnout  p.Klause v jeho nepřítomnosti?
3. Třetí otázka je více či méně pouze polemická, zda by bylo možno v době kdy jste byl ministrem vnitra zabránit tunelování Bank,fondu a dalších firem,pokud by byla větí pol.vůle?
Děkuji za Vaše odpovědi s pozdravem
                                                             Michal Pospíšil

P.S.
el.adresa  do 8.2.1998
     posp@ova.pvtnet.cz
nebo písemná
A.Gavlase 36/10
Ostrava Dubina
700 30

1. Do poslední chvíle jsem bojoval o vládu V. Klause. Jsou o tom dokumenty. Neudržitelný postoj ODS ke svému financování vyvrcholil až na podzim minulého roku. Do té doby jsme pořád věřil, že ODS přistoupí k tomuto problému se vší odpovědností.
2. Kdo mne zná, ví, že jestliže se k něčemu rozhodnu, nic mne nezastaví. To, že V. Klaus tu nebyl, není v té věci rozhodující. Telefonoval jsem mu a řekl, že jej vyzvu k tomu, aby převzal osobní odpovědnost za situaci v ODS. NIc více a nic méně jsem neučinil. To, že v té době padla vláda, je zcela jiná věc.
3. Zabránit tunelování bank, fondů a dalších firem nemůže ministr vnitra. Policie až následovně může vyšetřovat konkrétní trestnou činnost. Vše předtím je záležitost pravidel v ekonomickém prostředí, fungování ministerstva financí a bankovního dozoru ČNB. V ekonomice se musí prosazovat pravidla ekonomická a vynucovat je musí ekonomické mechanismy.

18)
Vazeny pane Rumle,
jsem velmi rad ze jste pristoupil na tuto formu komunikace s verejnosti.
Zajimaly by mne odpovedi na nasledujici otazky:
1. Predpokladate, ze by se Unie svobody mohla na Internetu prezentovat samostatne? Internet by tak dal Unii moznost nejen bezprostredne komunikovat s verejnosti, ale soucasne i prostor pro prezentaci vlastnich materialu.
2. Mate nejake vysvetleni pro fakt, ze u nas mohou predni politici poustet na verejnost obvineni nejtezsiho kalibru aniz by byli schopni je nasledne prukazne dolozit (Lux,Kalvoda-BIS, Zemanův "kufrik") aniz by to mel nasledne fatalni dusledky prinejmensim na jejich politickou karieru? Mate
pocit ze se tato praxe v nejblizsi dobe zmeni?
Diky, Lubor Maly

1.Unie svobody se prezentuje na Internetu, má tam své stránky a brzy zde bude fungovat i diskusní fórum.
2. Politici nemohou klamat veřejnost. Nakonec vždy všechno vyjde najevo a každý pak musí nést důsledky svého jednání. Lhát se nesmí ani v politice ani v životě.

19)
ODS se dostala  do problémů.To je fakt.Není Váš odchod útěkem od odpovědnosti za tyto problémy?
Přeci není možné říkat,že za všechno může V.Klaus.Ten člověk je tedy vlastně génius a je i neporazitelný,když špičky jako Vy musíte odejít.
Jinak Vám opravdu fandím a přeji si ,aby se pravice opět zvedla.Je na to málo času.
Miroslav Bien.
Jablonec n/N
20)
Vazeny pane Rumle,
asi nikdy jiz nebudu mit jinou prilezitost se na toto zeptat, proto tuto vyuzivam: Moje zena ma starobylou krabicku od mikrofonu v ktere jsou dva vypreparovani motyli. Vzdy tato krabicka slouzila jako dekorace. Ja jsem si jednou vsiml, ze je v ni vlepeny maly listecek s napisem Moravia J.Ruml a datem 7.7.85 vepsanym rukou. Tyto motyli dostala od topice v restauraci U
sv.Tomase, kde tehdy pracovala na praxi jako servirka. Je mozne, ze by jste to byl tenkrat Vy? Je mi jasne, ze se zrejme ptam na nesmysl, ale presto neodolam.
S pratelskym pozdravem
Ing.Jan Svatek, Praha
svatkovi@mbox.vol.cz

Nebyl jsem to já, ale můj bratr Jiří Ruml, který sbírá motýly a občas je někomu daruje. Bratr je ženatý a není bezdětný.

21)
Jak se Vám líbilo představení Divadla Járy Cimrmana k příležitosti 30. výročí založení.
Milan Haitman, P8

Mám dojem , že na české národní povaze se podepsal kromě F. Kafky, J. Haška také Jára Cimrman. Češi vždy, když nevědí kudy kam, schovají se do absurdního dadaismu. Divadlo J. Cimrmana je mi blízké především proto, že v něm účinkuje řada mých přátel.

22)
Jak hodnotite vyhlidky US ve volbach (odhad procent)?
Muzete prozradit jakym zpusobem bude vase nova strana financovat volebni kampan tak kratce po zalozeni ?
Hynek Spicka
hspicka@abcsys.cz

Myslím, že Unie svobody by mohla získat až 20 % hlasů. Vyzvali jsem sami sebe, příznivce a sympatizanty k finanční podpoře Unie. Ministři a poslanci zatím každý věnovali 10 tis. Kč. Dále spoléháme na drobné a střední sponzory. Dary přijímáme do 10 tis. Kč na složenku s rodným číslem jako variabilním symbolem, nad 10 tis. Kč darovací smlouvou. V ní stojí, že sponzor souhlasí se zveřejněním svého jména a čestně prohlašuje, že jeho firma nemá státní podíl, že platí daně a odvody. Zatím jsme mnoho peněz nezískali. Máte-li zájem přispět, číslo naše konta u Komerční banky v Praze 1 zní: 192764910257- 0100.

23)
Vazeny pane Ruml,
kde mohu najit kontaktni adresu v Plzni nebo Plzni-jihu na Unii svobody?
Chteli bychom se prihlasit ke strane, ale nevime kde.
          Dekuji
               Ing. Pavel Cerny
               Dr. Holuba  48
               332 03  Stahlavy

V Plzni je možné kontaktovat krajskou koordinátorku Hanu Šikovou, telefon 019-722 56 00, v okrese Plzeň-jih okresního koordinátora Pavla Kondra, telefon 019-796 66 01. Srdečně Vás vítám.

24)
Dobry den pane Ruml,
1. fandim Vam i US - snad se z tohoto noveho politickeho subjektu vytvori solidni pravicova strana bez karieristu a prospecharu
2. otazka: nemate spatny pocit z nacasovani obvineni spicek ODS ? Neslo s tim vyjit v pritomnosti pana Klause v Ceske republice ?
Dekuji za pripadnou odpoved:
Jaromir Spurny
Brno
e-mail:   Jaromir.Spurny@kpria.cz

1. Já v to pevně věřím také. Je třeba v Unii svobody vytvořit takové morální klima, takovou atmosféru, aby v ní kariéristé a prospěcháři neuspěli.
2 Já jsem nic nečasoval. Kdo mne zná, ví, že když něco řeknu, říkám to vždy veřejně bez ohledu sebe, na druhé, na čas a okolnosti, s vědomím všech důsledků. Jinak to neumím.

25)
Opravdu si, pane Rumle, myslíte, že Vaše nová strana je parlamentní se všemi nároky na prebendy z toho vyplývající? Tuto stranu nikdo nevolil. Můžete podle mne vystupovat v parlamentu pouze jako nezařazení nebo, chcete-li, ti lepší - salonní - poslanci. Jinak mnoho úspěchů v červnových volbách.
Ing. Miroslav Hotový, Ústí nad Labem
e-mail : mhotovy@telecom.cz
P.S.
Při sarajevské akci jste mi připomněli s p. Pilipem rumunskou revoluci v TV koncem roku 89. Také se tak odhodlaně a provinile tvářili Iliescu a ostatní před kamerami. Pouze oni se před kamery cpali, vy však jste se jenom báli. Alespoň to tak vypadalo.
26)
Vazeny pane Rumle,
do nedavne doby jsem si myslel, ze v parlamentu maji zastoupeni pol. strany podle volebnich vysledku, tedy ze zastupuji sve volice. Pripada Vam proto spravne, ze Unie svobody ma jiz ted ,pred volbami, zastoupeni v parlamentu, ktere neni podlozeno volebnimi vysledky?
Martin Koudelka, Chomutov

Za prvé je třeba vědět, že bez poslanců, kteří byli v ODS a nyní jsou v Unii svobody by ODS nedostala zcela jistě tolik procent ve volbách. Za druhé je nutné si položit otázku, kdo vlastně sešel z cesty, kterou si vytyčila ODS v roce 1996. ODS nabídla voličům jistý program. Unie svobody se tomuto programu nezpronevěřila. Její program chce pouze obohatit stávající pravicová východiska.

27)
Dobry den,
cetl jsem v deniku Slovo, ze jste ve vlade hlasoval pri privatizaci Becherovky pro spolecnost Value Bill. Proc jste hlasoval pro tuto spolecnost, kdyz nemecky Eckes nabizel castku vyssi a zaroven jiz drive ukazal svou schopnost uspesne pusobit na ceskem trhu v oblasti likeru ve
firme Stock?
Dekuji Petr Hoffmann

Value Bill byla jedinou společností, na níž byla shoda osmi členů vlády. Žádná jiná varianta takový počet ministrů nezískala. Připojil jsem se k osmi svým kolegům nejen proto, aby vláda konečně rozhodla, ale také proto, že bylo jednoznačně ministrem financí řečeno, že všechny firmy, které postoupily do závěrečného kola, splnily věškerá kritéria - cenová, projektová i garanční.

28)
Vazeny pane Rumle,
i kdyz o tomto osloveni ("Vazeny") jsem se dlouho rozmyslel. Byl jsem a stale jsem volicem a privrzencem ODS. Proto se Vas chce zeptat, proc stale utocite (nebo alespon mluvite) na Vaclava Klause a ODS? S klidem v srdci Vam mohu rici, ze Vaclav Klaus neni zadny muj idol, ale jiz nekolikrat jsem Vas slysel rici, ze je to posledni veta o ODS, ale zatim nikdy nebyla.
Nechci se zde rozepisovat o tom, jak utikate od zodpovednosti a najednou nechcete nic mit s ODS atd. O tom jste toho jiste precetl jiz dost.
Dekuji za odpoved.
Pavel Mika, student MFF UK

O V. Klausovi v ODS se snažím nehovořit. Avšak novináři a nakonec i Vy sám mne k tomu paradoxně neustále nutíte. Jednoznačně říkám: nejsem lepší než druzí, snažím se být maximálně otevřený a jednám tak, aby se mé činy snášely na mou hlavu. Unie svobody má jako strana výhodu, že nemá žádný finanční skandál. Není to však důvod k pýše. Zatím jsme se o to nijak nezasloužili. Navíc všichni, kdo byli v ODS cítí svou spoluodpovědnost za to, co se v této straně událo. Unie svobody je však především nadějí pro nové lidi. A pevně věřím, že to bude strana převážně nových lidí. I noví lidé však si musí své hříchy teprve zasloužit.

29)
Co tak najednou pane? Vzdyt jste do ODS vstupoval v roce 92?, tehdy snad
byli, nebo tesne koncili, místopredsedové Macek a Cermák. Cekal jste
neco jiného s financováním a se stylem strany?
Nicméne snad je lepsí ted nez jindy a mejte se s Pilipem, Vodickou a
ostatními dobre.
Petr Holcner
Faculty of Civil Engineering
Technical University Brno
Tel:(+425)7261345, Fax:(+425)745147, holcner@sil.fce.vutbr.cz

Ano, čekal jsem něco jiného, ale nejen to. Snad jsem proto také něco udělal. Po kongresu ODS v Poděbradech na konci roku 1997 jsem však z řad ODS cítil pouze nepřátelství a nemožnost cokoli v ODS prosadit. B. Dvořák na to přišel o měsíc později.

30)
Vazeny pane,
Predem vam vam a vasim kolegum chci poprat hodne uspechu v nove politicke strane a hodne stesti ve volebni kampani.
Zaroven vam chci nabidnout, zda Unie svobody nema zajem o bezplatne umisteni informaci (zivotopisy clenu vedeni strany, volebni program, a jine ..) na nasem internetovem serveru.
S pozdravem
Ivo Kratky
Interacta a.s.
tel. 0602-205391
(www.interacta.cz)

Děkuji mnohokrát za nabídku i podporu. Pan Turek, který má v Unii svobody Internet na starosti s Vámi zcela jistě naváže spojení.

31)
Vazeny pane Rumle,
jste mi sympaticky jako clovek, ale nevim, jak vas hodnotit jako politika (zejmena z doby pusobeni na MV CR). Pomuzete mi  tento orisek rozlousknout tak, abych mohl s cistym svedomim vhodit do volebni urny svuj  listek?
Martin Pospisil

Pane Pospíšile, já Vám ten oříšek asi příliš rozlousknout nepomohu. Na ministerstvu vnitra jsem svedl obrovský zápas o nového ducha tohoto ministerstva, snažil jsem se jako ministr vnitra nikomu nestranit a dělat svou práci nejpoctivěji, jak jsem dokázal. Zda se mi to podařilo, či nikoli, nemohu posuzovat já, ale ti druzí. I Vy mezi ně patříte. Mějte se fajn.

32)
Pane Rumle, jaké jsou hlavní rozdíly v politickém programu Unie svobody a ODS?
V čem vidíte hlavní příčinu znovuzvolení Václava Klause do čela ODS?
Ing. Jiří Císař,
Chotěboř
telefon/fax: ++0042 453 626630 až 33
e-mail: cisar@inco.cz

Unie svobody akcentuje ve svém programu i témata neekonomická, na něž se v minulosti trochu pozapomělo. I sociální politika, podpora středního stavu, ekologie a obecní zřízení a samospráva vůbec mají svá pravicová východiska. Obecně: pravice nechce dávat, ale motivovat. Toť vše. V. Klaus má své pevné místo na české politické scéně jako výrazný představitel jedné větve pravicového uvažování. Osobně se s ním v jednom východisku ztotožňuji: v individuální svobodě.

33)
Vážený pane,
jakou má podporu Unie Svobody mezi bývalými a stávajícími členy ODS v   Brně?
Jména Zahradníček a Frankl uvádět nemusíte.
Zajímá mně spíše procentuální podpora mezi řadovými členy.
Jaký postoj zaujímá primátorka Lastovecká?
S pozdravem
M.Sysel, člen ODS Brno

V Brně se nyní podle mých informací hlásí k Unii svobody asi 250 osob. Z nich tvoří bývalí členové ODS pouhý zlomek. Primátorka Lastovecká, kterou počítám mezi své přátele, je členkou výkonné rady ODS. Výkonné rady, která i jejim hlasem odsoudila mnou vytvořenou názorovou platformu v ODS. I primátorka Lasotvecká řekla: buď ukončíte svou činnost nebo odejděte. Tak jsme odešli a založili Unii svobody.

34)
Nejsem si jistý, jestli strana, kterou jste založil jenom nerozštěpí voliče, i přes možnost jejich většího výběru. (voličů)  Skutečnost je taková, že ti, kteří nyní postupně přechází do US mají v určité míře též máslo na hlavě, a bude asi těžké jim uvěřit, že se stejným zanícením jako pracovali v ODS budou nyní ( mnohem lépe, a radostněji) pracovat v US. Spíše se zdá, že opouští potápějící se loď.  Co vy na to?
Tomáš HOLEC
tdline@mbox.vol.cz

Doufám, že Unie svobody bude naopak jistou alternativou pro pravicové voliče. Másla na hlavě se nejlépe zbavíme tak, že přijdou noví lidé a převálcují nás. My si pak hlavu umyjeme a budeme se živit jinak než politikou.

35)
Vazeny pane Ruml ,
mela bych zajem o vstup do Vasi strany Unie Svobody .Prosim o zaslani prihlasek na e-mail  simona.hlavata@telecom.cz .Je potreba uz trochu neco udelat s tim arogantnim Klausem , ktery si do dnesniho dne  nebyl schopen nasypat trochu popele na hlavu .Vousaty lidi nemam moc rada , ale zase jste dle meho nazoru rovina chlap .
dekuji predem

Kvůli přihlášce do Unie svobody prosím kontaktujte sídlo Unie svobody, telefon 02 - 24 22 12 67, 02 - 24 22 12 70. Určitě vše potřebné zašleme. Moje žena má vousy ráda. Srdečně zdravím.

36)
Vazeni,
mohu se na Vas obratit s otazkou : Kolik piv pije Jan Ruml denne ?
Dekuji Vam za ochotu a jsem s pozdravem i s nadeji ocekavam na Vasi odpoved.
Jiri Novak (alias XjPA)
P.S.
Odpovedi prosim zaslete zde : xjpa@a-vip.com
Diky...

Kolem 18 let jsem jich vypil i více než deset. Ty časy jsou však bohužel dávno pryč.

37)
Pane Rumle, jak chcete zabranit tomu, aby se Unii nestalo to, co ODS? V regionu, ci obci zalozi zajmova skupina lidi organizaci U.S. zvoli si kandidaty, ovlada manipulaci s hlasovanim a procedurou s tim spojenou a bude vest politiku pod vasi hlavickou s uplne jinym zamerem a poslanim. Nemeli by ti lide splnovat alespon nejaka kriteria, napr. lustrace apod. Nemel by se
take delat audit clenske zakladny? Znam pripad, kdy pred postavenim kandidatky prinesl nekdo seznam lidi s penezi a v te chvili byl v oblasti 50% narust clenu, ktere nikdo nevidel a kandidatka samozrejme vypadala podle toho.  Nebylo te demokracie az prilis mnoho? Troska centralizace by
neskodila. Muze tak nastat to co v ODS, ze jeji reprezentanti jednali zcela v rozporu se stanovami aniz by je nekdo kontroloval, krome nich...
Miroslav Jandora
davay@brno.bohem-net.cz
http://www.davay.cz
38)
Vazeny pane Rumle
Rada bych vedela, jakym zpusobem by Vase strana prosazovala zajmy malych a strednich podnikatelu. Jakym zpusobem byste chteli prosadit zpusob zvyhodneni investic do podnikani tak, aby podnikatele predevsim fyzicke osoby neplatili "POKUTU" ve forme vysokych dani a odvodu
socialniho a zdravotniho pojisteni v pripade, ze zisk z cinnosti je vysledkem z investic, ktere do nakladu mohou byt zauctovany az v pristich obdobich. Do te doby, prestoze finance fyzicky vydaji ucetne musi vykazat zisk, jsou tedy "POKUTOVANI" za to ze investuji.
Blanka Markova - danovy poradce č.000127
Sokolov

Odborníci v Unii svobody jsou ve styku s Unií malých a středních podnikatelů i s Hospodářskou a agrární komorou a na těchto otázkách intenzivně pracují. Na otázkách finančních, úvěrových i daňových. Já tomu nerozumím. Čemu však rozumím je to, že pro malé a střední podnikatele je nutné udělat jednu zásadní věc. Zajistit jim v ekonomice rovné příležitosti. Jen tak vznikne skutečné konkurenční prostředí, v němž, jak jsem přesvědčen, malí a střední podnikatelé obstojí.

39)
Vazeny pane ,
moc Vam fandim - rad prispjeji na Vasi myslenku. Odpovezte prosim, jakym zpusobem se budou tvorit mistni organizace.Nikdy jsem se aktivne politicky nezucastnoval, ale asi je potreba v teto dobe toto pravidlo zmenit.
S pozdravem Josef Dvorak
Lanškrounsky stavebni podnik s.r.o.
e-mail lsp@inlan.cz
tel. 0602/431769

Místní organizace a politické kluby Unie svobody vzniknou tak, že je někdo vytvoří - třeba Vy. Pomoci Vám může radou Váš okresní koordinátor, dnes již snad okresní organizace Unie svobody. Vzhůru do toho!

40)
Pane Ruml,
stále se oháníte morálkou.Nebylo by proto od Vás a ostatních kolegů z Unie svobody morální a poctivé,kdyby jste odstoupili nejen ze všech funkcí ve Sněmovně a Senátu,ale vzdali se poslaneckých mandátů? Unie svobody neprošla žádnými volbami, nemá žádný mandát od voličů a přesto se tváříte naprosto suveréně a dokonce se účastníte na Hradě jednání o podpoře nové vlády.Za koho vlastně mluvíte? Zatím asi pouze sami za sebe.
Vaše argumentace preferenčními hlasy je naprosto nepřijatelná - tímto by bylo možno argumentovat, kdyby jste kandidoval jako nezávislý a ne na kandidátní listině ODS.
Preferenční hlasy jste dostal právě proto,že jste byl na kandidátce ODS a dostal by je asi
i kdokoliv jiný,zařazený na stejné místo na kandidátce. Proto odstupte,projděte volbami a až
budete mít mandát od voličů tvrďte to co tvrdíte nyní. Co Vy na to?
V.V. Brno
41)
Co si myslíte o "pískotu" Dagmar Havlové?
Jan Mec - Ústí  nad Labem

Povzbuzuje mne, když vidím, že se lidé mají rádi. Jestliže byl pískot paní Havlové emotivním projevem lásky, pak je všechno v pořádku.

42)
Dejme tomu, ze vase strana zvitezi ve volbach. Mozne to je.
Vzal by jste misto predsedy vlady?
Kdyby ano, tak proc jste vlasne odchazel z ministerstva vnitra, preci jste tvrdil, ze jste ministrovanim unaven, to jsem chapal tak, ze i vysokou politikou.
                                            Roman Polak , Plzen

Nevzal bych místo předsedy vlády, protože se necítím mít na tento post dostatečnou odbornou kvalifikaci. Nemám vysokoškolské vzdělání, ani neumím dobře žádné cizí jazyky. Ale Unie svobody disponuje a věřím, že bude disponovat lidmi, kteří takovou kvalifikaci mají.

43)
Cau Jeniku, zdravi Te davna kamaradka Marie Janatova [Sadilkova, Lhotakova]. Jak zijes normalne, pokud Te nevidim na verejnosti? Casto na Tebe vzpomina nase mama, ktera si Te pro typicky modry pohled nesmirne oblibila. Ja zase obcas slysim Tam nekde v trave pod jedli a
tez me bodne u srdce. Hele, uz si udelej cas a ozvi se. Tel. 24352376, 24318832 [ domu] . Adresa na Internetu:
lhotako@feld.cvut.cz
   Jen pro zajimavost, ma jedina dcera pracuje pod Jirkou. Sakra, meli bychom se sejit, dokud tu jeste pobyvame, koukej s tim neco udelat a velmi brzy dej o sobe vedet, aspon vypadnes z problemu, ktere Ti fakt nezavidim. Ale jsem rada, ze v Tobe stale vidim v televizi toho stareho Honzu, ktereho jsem znala. Jinak mysli, ze delas dobre, mela bych mit asi aktualni dotaz, ale nevim, jestli nejsem uz prilis hpoupa, na chytre otazky. Ovsem zajimalo by me, jaky mas program, protoze se blizi volby, a i kdyz na me asi nezalezi, nerada se angazuji ve vecech, ktere mi nepripadaji smysluplne, coz, jak doufam, Tz ted zmenis a budu si pripadat, ze i ja mohu trochu
zasahnout do deni, krome tech beznych obcanskych povinnosti, jako je udrzeni sebekazne, jako zakladniho predpokladu demokracie.
Tak, dost bylo vnucovani, mej se a ozvi se.   Marie

Milá Marie, určitě si - až pomine největší blázinec - najdeme čas, abychom zavzpomínali na staré dobré časy a možná i na časy dobré nové. Měj se fajn, ozvu se. Honza

44)
Jak se díváte na to, že strany dávají na kandidátky mimo Prahu lidi s trvalým bydlištěm v Praze (tato praxe přetrvává z totality a myslím si, že není dobré, aby  polovinu poslanců v parlamentu tvořily Pražáci, proto se nic neudělalo za ty roky s územním uspořádáním, dokonce se rozbilo i to staré, moc je teď příliš centralizovaná a proto v horších dobách je situace méně stabilní a brzdí se rozvoj regionů) ?
                              Mojmír Horák, Olomouc
                              horakm@fnol.cz  

Až bude fungovat regionální samospráva, určitě v regionech budou působit ti, kdo tam bydlí a žijí. V centrální politice - nevím. Myslím si, že by v ní měli působit ti nejlepší bez ohledu na to, kde mají trvalé bydliště. Kdyby byli ti nejlepší z Olomouce, ať je klidně plný Parlament Olomoučáků.

45)
Pane Ruml, nestydíte se za to co jste v poslední době udělal?
Nemyslíte si, že máte určitou zodpovědnost k voličům, kteří Vás zvolili za ODS a ne za Vaši Unii Svobody? Já osobně si myslím, že Váš postup není správný.
Radek Franck, Cheb

Pane Francku, protože jste z Chebu, dovolím si parafrázovat výrok Vašeho starosty a mého přítele O. Míky: Já jsem ODS neopustil, ODS opustila mne. Přesto Vám za Váš názor děkuji. Zdravím srdečně.

46)
Vazeny pane Rumle,
zajima nas Vas nazor na frasku kolem sprosteni obzaloby pana predsedy Sladka. Myslime si, ze pan Sladek vyuzil situace pouze k vlastni propagaci.
Predem dekujeme za vase vyjadreni k problemu.
P.S.: V debate jste byl skvely a budeme Vas podporovat.
Pokud budete chtit konfrontovat Vase nazory s nasimi, e-mailujte na adresu:
xhlae1@pef.czu.cz
Dekujeme Jan Herman, Martin Wrlik a Eva Hlavackova

Orgány činné v trestním řízení včetně justice jsou ve svém rozhodování nezávislé a věřím, že apolitické. To ještě neznamená, že nemohou udělat chybu. V případě pana Sládka těch chyb bylo neuvěřitelně mnoho.

47)
Vážený pane Rumle,
na úvodní stránce jste vyobrazen s napěněným půllitrem. Zajímalo by mě, které Vám chutná nejvíce.

Můj otec je z Plzně. Co více dodat.

48)
Jestliže byli opravdu hlavním důvodem odchodu z ODS nevyjasnění sponzoři a hospodaření strany, proč se Unie svobody úzce kontaktuje s ODA, která rovněž dosud nevyjasnila zamlžené sponzory a nezprůhlednila své hospodaření ?
Pavel Růžek a Gabriela Muhlbachova, Praha 6
49)
Vazeny pane poslance,
zaslechl jsem dohady o tom, ze za nynejsimi neshodami a problemy na ceske politicke scene muze stat i byvala KGB, ktera se tak snazi zabranit nasi ceste do evropskych a atlantickych struktur nebo ji prinejmensim zkomlikovat. Myslite si jako byvaly ministr vnitra, ze tato moznost je
(alespon) nepravdepodobna?
  Dekuji.                            Zdenek Pecka, student JU v Ceskych
                                                     Budejovicich
50)
Vážený pane Ruml.
Rád bych se dozvedel, jak je mozne, ze strana Unie svobody ,která se nezucastnila radnych voleb, ma sve cleny v poslanecka snemovne. Byli jste zvoleni za ODS a tak si myslim, ze ODS ma pravo dosadit za Vase mandaty sve lidi.Vy byste zase meli vzit sve poslanecke prukazy a odevzdat je s tim, ze poskate na nove volby, ktere se stejne v dohledne dobe budou konat. Nejsem privrzencem zadne nasi politicke strany, snad by se mi libila Strana mirneho pokroku v mezich zakona, ale toto se mi zda jako nelogicke, proste Kocourkov. Je mi 22 let a abych rekl pravdu nemam moc chuti zit ve state ve kterem se slusny clovek boji vyjit na ulici, aby ho nekdo neprepadl a policie mu jeste pomahala nebo nedejboze, aby me neprejel nejaky opily poslanec ci senator, ktery unikne trestu. Ja, kdybych neco takoveho udelal urcite bych sel k soudu. Jak ja to mozne? Prosim o odpovedi.
s pozdravem Jiri Prevratil
CSL 399
Habartov
muj email       psvsokolov@mbox.vol.cz  nebo j.prevratil@email.cz
Autor:

Vláda dělá, co může, ale není to dost, míní prezidentský kandidát Fischer

  • Nejčtenější

Tři mrtví u cyklostezky. Kriminalisté: Možná dvojnásobná vražda a sebevražda

Pražští policisté se od sobotního odpoledne zabývají smrtí tří lidí u cyklostezky mezi Čakovicemi a Letňany. Případ si...

Matky padlých vojáků sehrály režimní prominentky. Nesedí ani obraz Putina

Ruský prezident Vladimir Putin se při příležitosti ruského Dne matek na konci listopadu setkal s ženami, které v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bidenův nebinární náměstek kradl na letišti kufr. Hrozí mu až pět let vězení

Premium První nebinární osoba Sam Brinton na vysokém postu v americké vládě končí, protože ukradla na letišti kufr jedné...

Prigožin poslal do Bruselu kladivo. Kreml zaslouží hajzl, míní český europoslanec

Sledujeme online Ruský oligarcha a zakladatel takzvané Vagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin poslal Evropskému parlamentu podivný dárek. V...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Budeme omezovat rozsah služeb, které poskytuje stát, řekl ministr Stanjura

Ministr financí za ODS Zbyněk Stanjura poslal občanům zprávu, která je zřejmě nepotěší. „Budeme omezovat nějakým...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

STALO SE DNES: Senátorku Hamplovou odvezla sanitka, pokračoval soud s Kramným

Podnikatel Karel Janeček tvrdí, že si je jistý, že ministerstvo vnitra při kontrole jeho podpisů pochybilo. Moskva...

Obchodníkovi Xixoio policie zabavila majetek za 50 milionů, zadržené pustila

Národní centrála proti organizovanému zločinu, která v úterý zasahovala v sídle obchodníka s digitálními aktivy Xixoio...

Stát v říjnu tajně a dočasně vyzvedl korunovační klenoty, teď je vystaví

Pražský hrad v říjnu nechal krátkodobě vyzvednout korunovační klenoty. Stalo se tak v době vojenského střežení Hradu a...

Mrtvý divočák nalezený na Liberecku měl africký mor, plánují se opatření

Ve Frýdlantském výběžku se ve čtvrtek potvrdil africký mor prasat u jednoho uhynulého divočáka. Informoval o tom...

Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP
Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP

Honí vás mlsná? Co místo bramborových chipsů sáhnout po červících? Budete se divit, ale takhle pochoutka se skvěle hodí pro narozeninové oslavy,...

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...

Žena je pro mnohé příliš sexy, bývalí učitelé její odhalování nechápou

Říká si Ona Artist a na internetu pravidelně zveřejňuje sexy snímky. Pro mnohé už je to přehnané a především její...