Česko si připomíná Palachovo upálení, Prahou prošel čtyřtisícový průvod

  19:06aktualizováno  20:46
Po celém Česku i v zahraničí si lidé připomněli památku studenta Jana Palacha, který se 16. ledna 1969 upálil na protest proti režimu a letargii občanů na Václavském náměstí v Praze. Právě odtamtud se k padesátiletému výročí ve středu vydal tichý průvod městem, který později čítal až čtyři tisíce lidí se svíčkami.

Lidé se vydali na pietní pochod z Václavského na Staroměstské náměstí. Nejdříve se jich na tichém shromáždění sešla více než tisícovka, postupně se přidávali další. Podle odhadu přihlížejících policistů jich na Staroměstské náměstí dorazily zhruba čtyři tisíce.

Akci pod heslem „Člověk musí bojovat proti tomu zlu, na které právě stačí“ svolala iniciativa Milion chvilek, transparent s heslem nesli lidé v čele průvodu spolu s velkou svící. Na druhém byl další Palachův citát „Velké myšlenky je třeba nejen mít, ale také je umět vyslovit a prosadit“.

Předseda spolku známého demonstracemi proti trestně stíhanému premiérovi Andreji Babišovi (ANO) Mikoláš Minář v úvodu shromáždění uvedl, že chce, aby protest byl tichý a mluvil řečí symbolů. Další řečníci označili za největší nebezpečí současnosti devalvaci slov a lhostejnost.

Fotogalerie

Tragický čin, kterým chtěl tehdy dvacetiletý student Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Jan Palach vyburcovat spoluobčany z letargie po srpnové okupaci, si ve středu připomínali pamětníci, studenti, politici, zástupci akademické obce, občanských iniciativ a další lidé.

„Svoboda není zadarmo, ani dnes ji nemáme trvale garantovanou. Každý den přicházíme o malý kousek, takže si toho často ani nevšimneme. Svoboda se nedá koupit ve slevě, hned po životě je nejdražší věcí, kterou máme. A to je odkaz, který nám tu Jan zanechal,“ řekl předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) na Václavském náměstí při příležitosti 50. výročí Palachova sebeupálení.

Prezident Miloš Zeman k památníku Palachovy oběti pod Národním muzeem poslal věnec, veřejně nevystoupil. Květiny zaslal i premiér Andrej Babiš (ANO), který je na týdenní cestě po Asii.

K jeho kyticím na Václavském náměstí i na budově filozofické fakulty někdo přidal vzkazy kritizující Babišovu předlistopadovou minulosti i současné chování. Někteří opoziční politici v souvislosti s Palachovým činem připomněli, že 50 let poté je vláda závislá na vůli komunistické strany.

Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima je přesvědčen o tom, že Jan Palach patří k nejvýznamnějším osobnostem moderních československých a českých dějin a k předním bojovníkům za svobodu a demokracii. „Jeho čin proto nesmí být zapomenut. Nesmí být zapomenut také proto, že svoboda a demokracie, za něž Palach položil život, nejsou ani dnes žádnou samozřejmostí a můžeme je ztratit snáz a dříve, než se na první pohled zdá,“ zdůraznil Zima.

Rektor společně s dalšími zástupci univerzity ráno odhalil pamětní dlaždici Jana Palacha v místě, kde v lednu 1969 stála rakev s jeho ostatky. Palachův pohřeb se tehdy stal velkou manifestací za svobodu a demokracii, odhodlání však většině společnosti dlouho nevydrželo. Dlaždice má symbolický rozměr 69x69 centimetrů jako připomínku roku 1969 a váží 89 kilogramů, což je odkaz na revoluční rok 1989.

Pochodeň č. 1. Leden 1969 musí začít zdola, vzkázal Palach, než se upálil

V horní části Václavského náměstí, nedaleko od místa, kde se student zapálil, je od středy do konce ledna otevřena výstava Jan Palach ‚69. Zástupci polské a maďarské diplomatické mise při zahájení připomněli Ryszarda Siwiece a Sándora Bauera, další živé pochodně a oběti komunistického režimu.

Na Václavském náměstí se sešli také účastníci takzvaného Palachova týdne v lednu 1989, během něhož komunistický režim tvrdě potlačil demonstrace připomínající pohnuté události před 20 lety.

V proslovu apelovali na občanskou odpovědnost, kterou chápou jako Palachův odkaz. „Svým činem, který neměl v našich krajinách obdoby, nastavil Jan Palach nově laťku hrdému, nepoddajnému, nebojácnému, nikomu a ničemu nepoklonkujícímu češství a vyzval nás k odpovědnému občanství,“ řekla někdejší disidentka Dana Němcová.

Také v Brně přišly ve středu stovky lidí uctít Palachovu památku. Spolek společné Brno uspořádal u morového sloupu na náměstí Svobody akci Světlo pro Jana Palacha, průběžně se zde zastavily desítky až stovky lidí, mnozí z nich zapálili svíčku. U paty sloupu je i několik fotografií zemřelého studenta historie a politické ekonomie, jehož život skončil v pouhých 20 letech.

Palacha si lidé připomněli na řadě vzpomínkových akcí i v dalších městech - v Plzni, Liberci, Ústí nad Labem, Uherském Hradišti nebo v Mělníce, kde rodák ze Všetat studoval gymnázium. Nedlouho po pádu komunismu byla škola přejmenována na Gymnázium Jana Palacha.

Žáci ústecké Základní školy Palachova vytvořili zase na zahradě ze svých těl nápis Jan Palach, jejich spolužáci ztvárnili z alobalu masky po vzoru sochaře Olbrama Zoubka, který Palachovi tajně sejmul posmrtnou masku.

Několik desítek lidí si přišlo připomenout pět desítek let starou oběť Jana Palacha k jeho bustě v Bruselu. Věnce a květiny tam položili nejen čeští diplomaté, ale i lidé z místní české komunity, často v doprovodu dětí.

V uplynulých týdnech rozpoutal v Itálii i v ČR vlnu kritiky plánovaný koncert italských neofašistických kapel na památku Jana Palacha. V současné chvíli je budoucnost akce, která se měla konat 19. ledna ve Veroně, nejistá, jelikož divadlo kapelám odřeklo pronájem sálu.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Ignorovali prosby o pomoc a dokonce jí dali pokutu. Muž jí pak podřízl krk

Devatenáctiletou Shanu Griceovou zavraždil její bývalý přítel ze žárlivosti.

Britka Shana Griceová si několik měsíců stěžovala na policii, že ji neustále sleduje bývalý partner Michael Lane. Do...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Další z rubriky

Úředníci zmrazili miliardy za Škodu Transportation, šly na anonymní účty

Škoda Vagonka vyslala na koleje vlakové jednotky, které znají miliony Čechů,...

Úřady zmrazily tři z osmi miliard korun, které inkasovala kyperská společnost CEIL za prodej firmy Škoda...

Tři čtvrtiny hmyzu u nás už vyhynuly. Na vině je intenzivní zemědělství

Modrásek

Z české krajiny mizí motýli, brouci, čmeláci. Květinám chybějí opylovači, ptákům potrava. Sameček modráska obecného je...

Ředitelé světových muzeí hájí Fajta. Jednal protiprávně, říká ministr

Generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt

Dvanáct zástupců světových galerií a muzeí napsalo dopis premiéru Babišovi. V dokumentu se zastávají ředitele Národní...

Najdete na iDNES.cz