Jen za poslední měsíc podle Františka Vrabela, ředitele firmy Semantic Visions, která se zabývá monitorováním internetu, vzniklo přes 550 dezinformačních článků v ruských médiích, které se věnovaly České republice. „Nejvíce se zde vyskytují právě prohlášení prezidenta Miloše Zemana na adresu nekompetentnosti a neschopnosti amerických zpravodajských služeb a kritika Jana Lipavského a jeho cesty na Ukrajinu,“ doplnil ředitel společnosti.
V souvislosti se současnou krizí na Ukrajině zaznamenala společnost Semantic Visions prvotní nárůst aktivity „trollů“ v listopadu 2021, kdy se o přítomnosti a zvyšování počtu ruských vojsk u hranicích s Ukrajinou začalo více mluvit. „Tento trend pokračuje s menším útlumem na přelomu roku až dodnes,“ uvedl pro portál iDNES.cz Vrabel.
Situace je podle něj trochu jiná na českém poli. Zde je zvýšený zájem o téma patrný až v průběhu prosince 2021, dezinformační ekosystém řešil předtím jiná témata: zejména covid a novou vládu. Tyto informace potvrzují i Čeští elfové, přičemž dodávají, že zesílení ruské kampaně evidují v posledních dvou týdnech.
On-line reportáž z války na Ukrajině čtěte ZDE |
Právě před 2 týdny navštívil Ukrajinu český ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti). Podle slov Jevhena Perebyjnise, velvyslance Ukrajiny v České republice, se jím vydané tweety ohledně návštěvy staly terčem tak masivní operace proruských trollů, jak snad nikdy předtím.
Snah dezinformátorů si všímají Čeští elfové. „Již dva týdny kyberprostor zaplňují posměšky na vzhled ministra zahraničí Lipavského. Je to standardní očerňující propagandistická technika. Snaží se svést pozornost publika z obsahu slov a činů dané osoby – se kterými často není snadné polemizovat – na nepodstatné vnější detaily, které lze ovšem snadno nabít negativními emocemi, jako je třeba vzhled, křivý nos, oblečení, gesta, apod. Je to pro významnou část publika docela efektivní technika, funguje to,“ okomentoval mluvčí skupiny Vít Kučík.
Že jde o ruské dezinformátory, dokládá dle Českých elfů zvýšená aktivita prorusky orientovaných neautentických účtů, jejichž příspěvky vykazují známky umělé strojové inteligence, jako je špatná gramatika nebo neúměrná kvantita.
„Do hodiny od zveřejnění příspěvku přes sto proruských komentářů a lajků, což silně vybočuje z běžného spontánního průměru. Zajímavé je, že v těchto 14 dnech pozorujeme zmizení běžných trollích účtů, které sledujeme delší dobu, a nástup nových, jakoby vytvořených pro tuto příležitost, které se specializují na útoky proti NATO, USA a ministrovi Lipavskému,“ doplnil Kučík.
Podle Vrabela ze Semantic Visions narativy ruské strany od počátku přímo reflektují vývoj situace a aktuální dění: v momentě, kdy došlo k diplomatickým vyjednáváním, státním návštěvám, přislíbení vojenské i nevojenské pomoci Ukrajině, dezinformační scéna na to reagovala. Podle ředitele lze existující narativy rozdělit do tří hlavních kategorií.
Česko daruje útočné pušky i kulomety. Ukrajinu v tom nenecháme, uvedla ministryně |
„První z nich jsou dezinformace zaměřené proti Západu, NATO či USA. Cílem těchto narativů je podrýt jejich důvěru a pozici. Dochází k přirovnávání NATO a EU k šíření nacistického vlivu v Evropě ve 30. letech minulého století. Druhá skupina poté vykresluje Putina a Rusko jako oběť aktuálního dění. Obhajují ruské vojenské kroky jako pouhou reakci,“ sdělil ředitel Vrabel.
„Třetí vlna narativů se týká samotné Ukrajiny. Tyto dezinformace vykreslují Ukrajinu jako fašistický stát, obviňují vojenské síly z páchání genocidy či reportují o smyšlených trestných činech a vraždách ruského obyvatelstva na ukrajinském území. Zrovna v posledních dnech jsme zaznamenali zprávy týkající se nalezených údajných masových hrobů plných dětí a žen na východě Ukrajiny, které mají na svědomí právě Ukrajinci,“ doplnil ředitel společnosti Semantic Visions.
Za schvalování ruské invaze hrozí až tři roky vězení, varuje státní zástupce |
Společnost sleduje i vnitrostátní dění v Ruské federaci. Zde prý experti monitorují mnohem vyšší přítomnost dezinformací protiamerického charakteru a taktéž dezinformací očerňujících NATO.
„To je něco jiného, než jsme viděli v roce 2014, kdy ruská domácí dezinformační scéna intenzivně šířila protiukrajinské narativy jako přípravu a odůvodnění anexe Krymu a rozpoutání bojů na východě Ukrajiny,“ vyložil Vrabel.
Podle analýzy firmy vyšlo dle Vrabela najevo, že míra zpráv v ruském informačním prostoru zamířena proti Ukrajině je nyní menší než na jaře loňského roku, kdy docházelo k podobným ruským vojenským manévrům – cvičení a přesun techniky – blízko hranic s Ukrajinou.
Ruští trollové:
Zdroj: Semantic Visions |