Lidovec Jiří Karas se stahuje z boje o Hrad, má málo podpisů

  12:02aktualizováno  12:02
Bývalý lidovecký poslanec z Třebíče a nynější velvyslanec v Bělorusku vzdává svou kandidaturu na prezidenta. Nemá dost podpisů. Pět dní před uzávěrkou jich stihl nasbírat jen osmnáct tisíc z potřebných padesáti. Vysočinu tak bude v prezidentské volbě zastupovat jen bývalý premiér Miloš Zeman.

Jiří Karas už nepočítá s tím, že by se zapojil do prezidentské volby. Nestihne nasbírat potřebný počet podpisů spoluobčanů. | foto: Archiv Jiřího Karase

"Já mám pocit, že by mi padesát tisíc podpisů nestačilo. Mělo by to být o něco více. Pokud by ta podpora byla silná, tak bych do toho zcela jistě šel." Tak mluvil letos v březnu lidovecký exposlanec z Třebíče Jiří Karas o své prezidentské kandidatuře.

Jiří Karas

Politik, právník a diplomat, člen KDU-ČSL. Jako poslanec se zabýval restitucí, kulturou a problematikou majetku po KSČ a SSM, ale známý byl odmítáním interrupcí a registrovaného partnerství.

Vystudoval Vysoké školu zemědělskou a Právnickou fakultu Univerzity Karlovy.

Členem Československé strany lidové se stal v roce 1968. Po revoluci zasedal v České národní radě. Poslancem byl i po vzniku České republiky do roku 2006. V roce 2007 se stal konzulem v Bělorusku.

Nyní už je téměř jisté, že podpora je slabá a potřebný počet v termínu nezíská. Posledního října večer měl pouze necelých osmnáct tisíc podpisů. A v úterý šestého listopadu končí lhůta pro podepisování archů.

"Momentálně to vypadá, že se potřebný počet podpisů nesežene," uvedl Jakub Janšta, exposlancův asistent. Karas v minulosti budil emoce svým bojem proti potratům či registrovanému partnerství osob stejného pohlaví.

Usnadnit cestu ke kandidatuře chtělo Karasovi sdružení Hnutí pro život, které se také vymezuje proti potratům a podporuje model tradiční rodiny.

Exposlanec si myslel na Pražský hrad, přestože podporu své strany v tomto ohledu neměl. Kandidátkou lidovců s potřebným počtem podpisů je europoslankyně Zuzana Roithová.

Post velvyslance v Bělorusku Karas neopustí

Karas je v současnosti velvyslancem v Bělorusku, kde vládne autoritativní režim prezidenta Alexandra Lukašenka. Kvůli své práci v zahraničí se zatím věnoval prezidentské kandidatuře jen minimálně.

"Moje angažmá je velice pasivní. Vybídli mne a já jsem řekl, že budu kandidovat, bude-li padesát tisíc podpisů. Nevím, jestli přátelé stihnou podpisy získat. Já to stihnout nemusím," řekl Karas.

A je smířen s tím, že v případě neúspěchu bude dál velvyslancem. Tento post byl připraven opustit v případě, že by se padesát tisíc podpisů sešlo a začala by ostrá část kampaně. Ta se ale obejde bez něj.

"Já mám co dělat. Mám svoje plány a budu-li živ a zdráv, tak je budu realizovat," vzkázal Karas tento týden z Běloruska.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

STAN a TOP 09 jdou do eurovoleb společně, kandidátku vede Pospíšil a Polčák

TOP 09 a STAN budou ve volbách do Evropského parlamentu kandidovat společně.

Na prvních třech místech kandidátky Starostů a nezávislých a TOP 09 pro volby do Evropského parlamentu budou...

V kauze držení dětského porna jsme nebyli pod tlakem, tvrdí policisté

Michal Hala žaluje stát kvůli nezákonnému trestnímu stíhání, diskety s dětským...

Policisté, kteří řešili kauzu, v níž byl bývalý výkonný ředitel Ředitelství silnic a dálnic Michal Hala viněn z držení...

Najdete na iDNES.cz