Stát přišel o vzácný dokument z Husovy doby. V aukci ho „vyfoukl“ soukromý sběratel

  18:30aktualizováno  18:30
Až do poslední chvíle Národní knihovna tajila, jak velký zájem má o vzácný středověký dokument psaný na pergamenovém papíru, opatřený voskovou pečetí a uložený ve vyřezávané truhličce. Jde o latinsky psaný notářský zápis z roku 1414 o vyhlášení klatby nad přítelem a advokátem Jana Husa – Janem z Jesenice.

Vzácný dokument z roku 1414 související s církevním reformátorem Janem Husem se 24. února 2019 vydražil za kladívkovou cenu 6,1 milionu korun. S aukčním poplatkem tak vyšel na vice než sedm milionů. | foto: ČTK

Zástupci knihovny se včera v tichosti vydali do Topičova salonu v Praze na aukci a vezli s sebou nabídku šesti milionů, o dva více, než jaká byla vyvolávací cena. Ani to však nestačilo. Státu ho „vyfoukl“ soukromý sběratel, který přihodil o sto tisíc více.

Fotogalerie

„Škoda, moc jsme o něj stáli,“ pronesl posmutněle generální ředitel Národní knihovny Martin Kocanda. „Tato písemnost by velmi dobře zapadla do našich historických fondů a scelila by je. Máme v historických fondech soubor předreformačních a reformačních rukopisů včetně autografů mistra Jana Husa a tohle byl dokument, který se týkal doprovodného procesu s mistrem Janem Husem,“ dodal.

Vyvolávací cena byla čtyři miliony korun, tržní cena se u podobných děl s velkou historickou hodnotou, která se objevují výjimečně, stanovuje obtížně. Odborníci ji odhadovali na více než pět milionů. 

Národní knihovna dostala od ministra kultury Antonína Staňka mimořádnou dotaci s tím, že může jít v dražbě až na šest milionů.

Aukce začala včera ve 13.30 na čtyřech milionech a přihazovalo se po 50 tisících, od pěti milionů výše se zvedalo o 100 tisíc. Písemnost byla v aukční síni vystavena ve speciální klimatizované vitríně, kterou shodou okolností zapůjčila za úplatu právě Národní knihovna.

Suma rychle rostla. Poslední částka, na kterou ředitel Kocanda mohl kývnout, zněla šest milionů. Dál jít nemohl. Neznámý sběratel ano. „Vypadalo to, že vydražitel je odhodlaný zvedat částku dál,“ poznamenal smutně ředitel.

Ne, ne, ne... Taktika zapírání

Zástupci Národní knihovny přitom ještě na konci ledna veřejně tvrdili, že se dražby vůbec nezúčastní. A ani včera hodinu před dražbou nechtěli o své účasti mluvit. Podle informací MF DNES šlo o taktiku. Pokud by se vědělo, že stát má o dokument zájem, mohla by se cena uměle šponovat.

„Nechtěl jsem dovolit, aby se opakovala historie,“ vysvětlil Kocanda včera po aukci a připomněl jinou dražbu z roku 2005. Tehdy vláda prozradila, že vyšle pracovníky knihovny do aukční síně Drouot Richelieu v Paříži pro část latinského překladu Dalimilovy kroniky a že na dílo spojené s českou historií je ochotna vyčlenit deset milionů korun. 

Odhadní cena 24stránkového fragmentu rukopisu byla podle katalogu v přepočtu 3,6 až 4,5 milionu korun, několik zájemců ji ale vytáhlo na konečných 300 tisíc eur, tedy skoro devět milionů korun. I s poplatky to činilo 10,4 milionu. Od té doby je vláda i knihovna opatrnější.

Středověký dokument o uvalení klatby na advokáta Jana Husa je na prodej

Písemnost, o kterou knihovna včera usilovala, byla v soukromé sbírce, jméno majitele aukční síň neuvedla. V dokumentu datovaném 1. června 1414 notář Petr Reindel zachycuje rozhodnutí zvláštního auditora Petra Nardi proti Janovi z Jesenice, v němž mu odnímá doktorát kanonického práva získaný v Boloni a vyhlašuje nad ním zpřísněnou klatbu. 

„Jde o unikátní nález a znovuobjevenou písemnost, kterou zmínil jeden z historiků v 80. letech 19. století, ale pak už o ní nikdo neslyšel,“ řekl Kocanda. Pro historiky je velmi cenná. „Může vnést více světla do obecné historie i do dějin právního myšlení a má dosah do procesu s mistrem Janem Husem,“ dodává Kocanda. 

Význam nalezeného dokumentu je podle něj také v tom, zda bohatá právní argumentace své doby byla v souladu s tehdejším právním řádem a také zda odebrání doktorátu bylo výsledkem spravedlivého právního posouzení, nebo spíše politickým rozhodnutím. 

Na úvahy, zda bude chtít knihovna získat dokument od nového majitele k historické analýze nebo k zápůjčce, je podle Kocandy zatím brzy.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Další z rubriky

V Brně zjistili, jak lépe poznat typ rakoviny prsu. Může to urychlit léčbu

Olomoucká fakultní nemocnice představila nový moderní mamograf, který je v...

Přesnější rozlišení mezi jednotlivými typy nádorů prsu si slibují brněnští vědci od nové metody, kterou nedávno...

Známí senátoři nepodali majetková přiznání, hrozí jim pokuta až 50 tisíc

Ilustrační snímek

Některým senátorům hrozí pokuta, protože včas nedodali majetkové přiznání, což jsou ke konci června povinni všichni...

Přes zákaz se těží zdravé stromy, tvrdí lesníci. Chřadnou i listnáče

V lesích se těží násobně více dřeva, to je potom potřeba odvézt. Cestou ke...

Část lesníků tvrdí, že přestože to zákon zakazuje, mizí z lesů při kůrovcové těžbě tisíce kubíků zdravých stromů....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz