Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

V SOCDEM to vře, Hamáček odchází. Stranu už nepoznávám, říká

  10:01
Po Miloši Zemanovi a Jiřím Paroubkovi odešel ze sociální demokracie další její bývalý předseda. Po drtivě prohraných volbách do europarlamentu spolustraníkům oznámil svůj konec ve straně Jan Hamáček. Jako důvod uvedl „absolutní absenci sebereflexe současného vedení SOCDEM po debaklu ve volbách do Evropského parlamentu“.
Předseda ČSSD Jan Hamáček po sečtení hlasů ve volbách do Poslanecké sněmovny...

Předseda ČSSD Jan Hamáček po sečtení hlasů ve volbách do Poslanecké sněmovny oznámil svůj konec v čele strany. (9. října 2021) | foto: Michal Turek, MAFRA

Dále pak kritizoval, že „stávající vedení SOCDEM po tři roky udržuje jako své hlavní téma omluvu za údajné chyby, které jsem já jako předseda strany společně s týmem ministrů za ČSSD ve vládě učinil“.

Za další argument pro svůj odchod Hamáček pokládá „neutěšenou situaci v mé domovské středočeské organizaci před krajskými volbami“.

Svůj vlastní dopis spolustraníkům napsal po debaklu sociálních demokratů vedených lídrem Lubomírem Zaorálkem také stávající šéf socialistů Michal Šmarda. V soukromé facebookové skupině Podporujeme SOCDEM psal kromě jiného, že „Sociální demokracie musí udělat několik těžkých a důležitých rozhodnutí“. Například, že „již nemůžeme spoléhat pouze na staré a zkušené tváře naší strany, je třeba zcela změnit přístup, a to i za cenu velkých osobních ústupků“. Šmarda ve své výzvě k otevřenému debatnímu online setkání také ujistil, že chce i nadále „moderní, progresivní sociální demokracii, která není odtržená od reality života obyčejných lidí“.

Zklamání, další prohrané volby, řekl Šmarda. SOCDEM nezískala ani dvě procenta

A aby toho nebylo málo, diskutovat o budoucnosti levice v Česku chce také bývalá ministryně práce a sociálních věcí a Šmardova někdejší neúspěšná protikandidátka v boji o křeslo předsedy Jana Maláčová. Ta rozeslala pozvánku na pondělní debatu v pražském kině Atlas, kde chce kromě jiného probírat, „jaké tři věci změnit, aby se scénář z roku 2021 neopakoval (tehdy ve volbách do Sněmovny propadly ČSSD i KSČM), jestli se mají „levicové síly spojovat“ a „jak má vypadat strategie návratu levice do Parlamentu“.

Ale popořádku.

Jan Hamáček byl ve straně dlouhá léta. Politickou kariéru zahájil v Mladých sociálních demokratech, kterým dělal několik let i předsedu. Poslancem se stal v roce 2006, věnoval se především zahraniční politice a bezpečnostní problematice. Postupně si v tuzemské politice prošel takřka vším. Byl volebním manažerem před pro ČSSD úspěšnými komunálními a senátními volbami v roce 2010, o tři roky později se stal předsedou Sněmovny, později dělal jejího prvního místopředsedu. Jeho vrcholem byl zisk křesla předsedy sociální demokracie v únoru 2018, po volbách v témže roce se stal ministrem vnitra (a dočasně i šéfem resortu zahraničí) ve vládě Andreje Babiše.

Po celou dobu vládnutí s Babišem se Hamáček musel potýkat s vnitřními spory v ČSSD, část socialistů totiž byla proti vládnímu angažmá. Po vypuknutí pandemie covidu se alespoň zpočátku stal symbolem opatření jeho červený svetr, který tehdy nosil prakticky všude. Počáteční nárůst Hamáčkovy popularity za rozhodné kroky a jednání ovšem následně vystřídaly posměšky a naštvanost lidí kvůli opatřením. Po prohraných volbách do Sněmovny, kdy ČSSD o zhruba 17 tisíc hlasů nepřekročila nutnou pětiprocentní hranici, Hamáček na funkci předsedy rezignoval a z politického dění se stáhnul.

9. října 2021

Hamáček: SOCDEM už nepoznávám

„Velmi dlouho a pečlivě jsem proto toto své rozhodnutí, se kterým bych vás chtěl seznámit, zvažoval. Z aktivní politiky jsem odešel hned po prohraných parlamentních volbách v roce 2021. Nijak jsem se nezříkal zodpovědnosti a s pokorou přijal plnou odpovědnost za výsledek voleb, kdy se ČSSD těsně nedostala do Poslanecké sněmovny. Na rozdíl od mnohých mých spolustraníků, kteří bez sebemenších zábran tehdy, a to nejen během kampaně, neustále veřejně vystupovali a zpochybňovali kurz nastavený tehdejším vedením, jsem se z veřejného života zcela stáhnul a proti novému vedení jsem nijak nevystupoval,“ napsal nyní v dopise sociálním demokratům.

Lidé nevěří, že nebudeme chybovat. Budoucnost SOCDEM jsou mladí, říká Šmarda

„Nicméně už nemohu být slepý k dění v nové sociální demokracii (SOCDEM), jak rádo současné vedení strany zdůrazňuje, a rozhodl jsem se touto cestou oznámit, že k 30. červnu 2024 z této strany vystupuji,“ dodal níže. S tím, že děkuje „všem skvělým lidem a poctivým sociálním demokratům, které jsem na své cestě se sociální demokracií potkal, a rovněž si velmi vážím příležitostí, kterých se mi ve spojení se sociální demokracií dostalo“.

„Je pro mě nesmírně těžké konstatovat, že dnešní SOCDEM už takřka nepoznávám a nejsem schopen se s ní ztotožnit, a proto je pouze a jen správné odejít,“ dodal Jan Hamáček, který se dnes věnuje bezpečnostní problematice.

Po stažení z politiky si založil konzultační firmu GH Consulting, od dubna 2022 je místopředsedou Sekce obranného průmyslu Hospodářské komory, loni v květnu byl zvolen viceprezidentem Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR a pracuje i jako ředitel pro vnější vztahy zbrojařské firmy Czechoslovak Group Michala Strnada.

Ministr vnitra Jan Hamáček při oznamování karantény v Česku. (15. března 2020)

Šmarda: Chci moderní a progresivní stranu

Svoji vlastní promluvu k sociálním demokratům poté, co SOCDEM nezískala v uplynulých eurovolbách ani dvě procenta hlasů, sepsal i stávající předseda Michal Šmarda. Kromě výzvy k nespoléhání se na „staré a zkušené tváře“ Šmarda ve svém dopise také konstatuje třeba to, že „je nutné dokončit změny ve straně, na kterých jsme se domluvili na posledním sjezdu a zároveň se jasně a rozhodně postavit k řešení problémů, kterým jsme se vyhýbali“.

Michal Šmarda

Předseda socialistů v uzavřené facebookové skupině „Podporujeme SOCDEM“ opětovně volá i po „moderní, progresivní sociální demokracii, která není odtržená od reality života obyčejných lidí“. Spolustraníkům také píše: „Rád začnu sám u sebe. Proto vás chci pozvat na otevřené online setkání, které tentokrát nebude jen pro straníky, ale i pro širokou veřejnost“. Debata se má uskutečnit ve čtvrtek od 20 hodin.

Otázkou je, jak dlouho ještě Michal Šmarda v čele strany bude. Po volebním debaklu mezi některými z hrstky sociálních demokratů, kteří ve straně ještě zbyli, sílí hlasy po jeho konci.

Maláčová: Pojďme diskutovat o levici

Jako o jedné z možných Šmardových nástupkyň se hovoří o bývalé ministryni práce a sociálních věcí Janě Maláčové, která s ním po Hamáčkově konci prohrála souboj o křeslo předsedy. Maláčová, která dnes pracuje v odborech coby poradkyně ČMKOS, se k tomu ale dle informací iDNES.cz příliš nemá. Na druhé straně jí politika chybí a zvažuje možnosti, kterak se do ní případně opět zapojit.

Na příští pondělí Maláčová zorganizovala v pražském kině Atlas debatu s tématem „Má levice v Česku budoucnost?“, kterou bude moderovat. Mezi diskutujícími hosty bude například její parťák z „husté dvojky“, jak si říkali před volbami do Sněmovny v roce 2021, Matěj Stropnický, šéf Masarykovy demokratické akademie Patrik Eichler, redaktorka Alarmu Saša Uhlová nebo herec a moderátor Bořek Slezáček.

Celé znění dopisu Jana Hamáčka

Milá přítelkyně, milý příteli,

napsání těchto řádek bylo pro mě osobně nesmírně těžké, a to zejména vzhledem k dlouhým rokům, které jsem měl možnost prožít s ČSSD – nejdříve jako mladý sociální demokrat, následně řadový člen, pak poslanec a konečně v době, kdy se mi dostalo nejvyšší cti a byl jsem zvolen jejím předsedou. A přestože jsem na své cestě zažil velmi těžké chvíle, měl jsem možnost zažít úžasné nasazení a zapálení skvělých lidí, spolustraníků, které spojovala touha měnit život v naší zemi k lepšímu v duchu sociálnědemokratických ideálů. Bohužel dnes často vnímáme politiku neuvěřitelně cynicky, ale já budu navždy vděčný za možnost, že jsem mohl v dresu sociální demokracie sloužit občanům České republiky, a to píšu s plným vědomím, že ne vše se podařilo a určitě se udělala i řada chyb.

Velmi dlouho a pečlivě jsem proto toto své rozhodnutí, se kterým bych vás chtěl seznámit, zvažoval. Z aktivní politiky jsem odešel hned po prohraných parlamentních volbách v roce 2021. Nijak jsem se nezříkal zodpovědnosti a s pokorou přijal plnou odpovědnost za výsledek voleb, kdy se ČSSD těsně nedostala do Poslanecké sněmovny. Na rozdíl od mnohých mých spolustraníků, kteří bez sebemenších zábran tehdy, a to nejen během kampaně, neustále veřejně vystupovali a zpochybňovali kurz nastavený tehdejším vedením, jsem se z veřejného života zcela stáhnul a proti novému vedení jsem nijak nevystupoval.

Nicméně už nemohu být slepý k dění v nové sociální demokracii (SOCDEM), jak rádo současné vedení strany zdůrazňuje, a rozhodl jsem se touto cestou oznámit, že k 30. červnu 2024 z této strany vystupuji.

K rozhodnutí opustit stranu přispěla i neutěšená situace v mé domovské středočeské organizaci před krajskými volbami a poslední kapkou byla absolutní absence sebereflexe současného vedeni SOCDEM po debaklu ve volbách do Evropského parlamentu.

Stávající vedení SOCDEM si zvolilo, a po tři roky udržuje jako své hlavní téma, omluvu za údajné chyby, které jsem já jako předseda strany (společně s týmem ministrů za ČSSD ve Vládě ČR) učinil.

Dovolím si jen poznamenat, že v roce 2019 v evropských volbách strana pod mým vedením získala 3,95 procenta, a to za neustálých útoků některých straníků, kteří jsou nyní již tři roky ve vedení a SOCDEM dovedli k 1,86 procentům. S mým hodnocením nemusíte určitě souhlasit, ale hlavní slovo vždy měl a bude mít volič, který jasně rozhodl i tentokrát.

Z výše popsaných důvodů pro sebe už v dnešní SOCDEM nevidím místo. Děkuji všem skvělým lidem a poctivým sociálním demokratům, které jsem na své cestě se sociální demokracií potkal, a rovněž si velmi vážím příležitostí, kterých se mi ve spojení se sociální demokracií dostalo. Je pro mě nesmírně těžké konstatovat, že dnešní SOCDEM už takřka nepoznávám a nejsem schopen se s ní ztotožnit, a proto je pouze a jen správné odejít.

V úctě

Honza Hamáček

PS: Jakkoliv stanovy strany umožňují ukončit členství bez udání důvodu, považoval jsem za vhodné své rozhodnutí vysvětlit. Zároveň jsem nikdy neuvažoval, na rozdíl od svých některých předchůdců, o ukončení členství nezaplacením příspěvků.

Autor:
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na iDNES.cz nebo Lidovky.cz, ale čerpat mohou i řadu výhod. Nyní můžete vyhrát například tři nové...

15. července 2024

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na předvolebním mítinku v pensylvánském městě Butler padlo několik výstřelů, než tajná služba exprezidenta - se...

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

Premium

Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van der W. Některé znásilnil, donutil je k prostituci a hromadnému sexu, dalším nezaplatil. Příběh...

18. července 2024

ONLINE: IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Sledujeme online

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelí potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  17:56

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál Beverly Hills 90210, kde si zahrála Brendu Walshovou, jednu z ústředních postav...

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Terorista, žoldák, záškodník. Běloruský soud poslal německého občana na smrt

V Bělorusku odsoudili německého občana Rica Kriegera k trestu smrti za trestné činy související s terorismem. Muž byl ve vazbě od loňského listopadu, shledán vinným byl 24. června. Za údajnou...

19. července 2024  19:01,  aktualizováno  19:32

Evropa nemá nástroje jak potrestat viníka kolapsu, říká kyberbezpečnostní expertka

Přišlo to v noci. Stačila chyba v aktualizaci antivirového programu, na kterém závisí korporace a veřejné instituce, aby se na mnoha místech na planetě zastavil život a vznikly mnohamiliardové škody....

19. července 2024  19:07

Výpadek IT systémů zasáhl v Česku pojišťovny, síť lékáren i další firmy

Rozsáhlý výpadek počítačových sítí zasáhl i české firmy. Vedle letiště hlásily potíže pojišťovny, ale třeba i lékárna BENU. Postupně se jim dařilo provoz alespoň částečně obnovit. České banky...

19. července 2024  16:42,  aktualizováno  18:33

Chci v europarlamentu založit novou frakci, už o ní jednáme, říká Konečná

Štrasburk (od zvláštní zpravodajky iDNES.cz) Ve svém třetím funkčním období v Evropském parlamentu je Kateřina Konečná poprvé bez síly frakce v zádech. Zůstává s Ondřejem Dostálem (oba Stačilo!) mezi nezařazenými poslanci. „Nemohla jsem jít do...

19. července 2024

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Rytmusovi shořelo auto na dálnici, podařilo se mu vyváznout bez zranění

Slovenský raper Rytmus (47) zveřejnil na Instagramu video hořícího vozu. Je to auto jeho manželky Jasminy Alagič (35),...