Jako Železný zavedu Volejte řediteli, říká staronový šéf ČT

  9:00aktualizováno  9:00
Staronový ředitel České televize Jiří Janeček je muž bez emocí. Poté, co přednesl svůj projev plný čísel, nezměnil se příliš jeho výraz, ani když získal potřebných deset hlasů. "Nejsem překvapený, ani jsem se nebál, že mě nezvolí. Uživil bych se jinak," řekl jen chvíli po svém vítězství.

Proč by měly reklamu inkasovat soukromé televize, když může podporovat kinematografii? ptá se Janeček. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Kromě hlavních večerních zpráv už byste od ledna příštího roku neměli na prvním a druhém kanále České televize vidět žádné jiné zpravodajské pořady, protože Události, komentáře, Reportéři nebo Černé ovce se přesunou na ČT24.

Na jedničce zůstanou jen filmy, seriály nebo pořady pro děti a mládež. Na ČT2 zase budou jen dokumentární a vzdělávací pořady. Sport se přesune na čtvrtý kanál České televize. Přesně tak to chce Jiří Janeček, který včera vyhrál volbu ředitele veřejnoprávního vysílání a ve funkci zůstává až do roku 2015.

Jiří Janeček po volbě ředitele ČT (15. července 2009)Kromě toho plánuje, že se díky digitalizaci už příští rok rozjedou regionální televizní kanály, na kterých by lidé měli mnohem více zpráv ze svého okolí než nyní.

"Regionalizace je jedním z našich hlavních cílů," řekl po volbě Janeček. Divákům chce vyjít vstříc i zavedením podobného pořadu, jakým bylo kdysi Volejte řediteli na TV Nova.

Můžete říct pět konkrétních věcí, kterými změníte televizi k lepšímu tak, aby si toho všiml i divák?
Slíbil jsem před radou místopřísežně, kolik hodin ročně budeme vysílat pořadů pro děti, kolik budeme mít vzdělávacích programů a podobně. Navíc už za půl roku jasně vyprofilujeme jednotlivé programy, takže například všechno zpravodajství bude na ČT24 a na ČT1 ze zpráv zůstanou jen hlavní Události. Tohle spustíme již od ledna a pro diváka to bude mnohem přehlednější.

Jedna věc je množství pořadů, druhá jejich kvalita. Jak ji zajistíte?
Naše programy jsou nekvalitní? Vždyť třeba tvorbu pro děti nikdo krom nás nedělá. Je na našich dramaturzích, aby zajistili dobré pořady, třeba i od externích spolupracovníků. Hodně sázím také na regionální zpravodajství. Museli jsme televizi stabilizovat a teď ji chceme vylepšovat. Je to, jako když postavíte dům, ve kterém začnete rozsvěcet.

Chystáte v České televizi personální změny? Necháte si šéfa zpravodajství Milana Fridricha, o němž se rovněž mluvilo jako o vašem možném nástupci?
Ten sedí támhle a o své místo se rozhodně netřese. Jsme v pohodě. O dalších personálních změnách je předčasné mluvit, musí proběhnout příslušný audit.

Budete se inspirovat v programech jiných kandidátů?
Ani ne, protože buď tam mluvili o tom samém jako já, nebo neměli příliš konkrétní návrhy. Mnozí z nich ani nečetli naše výroční zprávy nebo údaje, které jsme zveřejnili na internetu. Budeme ale více komunikovat s diváky. Vladimír Železný měl s pořadem Volejte řediteli výborný nápad, tak proč neudělat něco podobného? Vystupoval bych v tom já i moji programoví ředitelé.

Jiří Janeček po volbě ředitele ČT (15. července 2009)Zmínil jste vyrovnaný rozpočet televize, ale také to, že zatímco výnosy nestoupají, náklady ano. Budete šetřit?
Počítáme s optimalizací. Mám tu audit od renomované firmy, která na této věci pracuje. Ale ještě vám neřeknu nějaká procenta, nechci střílet čísla od boku.

Budete propouštět?
I to je možné.

Chcete na ČT zachovat reklamu, ač jeden čas jste byl proti.
Proč by měla reklama téci do kapes akcionářů soukromých televizí, když je možné z ní podporovat třeba kinematografii. To je moje představa.

Je znovuzvolení Jiřího Janečka šéfem ČT dobrou volbou?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 29. července 2009. Anketa je uzavřena.

NE 12172
ANO 7241

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Česku hrozí, že bude v budoucnu muset dovážet vodu, varují vědci

Dobytek při pastvě na vyprahlé louce u obce Děčany na Litoměřicku. (24....

Česko by se mělo připravit na suché a horké roky, kterým se podle vědců nevyhne. Problémy způsobené změnou klimatu u...

Další podezření z plagiátorství. Čelí mu vládní protidrogová koordinátorka

Národní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová.

Jarmila Vedralová, vládní protidrogová koordinátorka, čelí podezření z plagiátorství. Opsat měla část své bakalářské a...

Adeptem na ministra kultury je Zaorálek, Babiš s ním problém nemá

Poslanec ČSSD Lubomír Zaorálek

Novým ministrem kultury by se měl stát Lubomír Zaorálek. Portálu iDNES.cz to potvrdil důvěryhodný zdroj z okolí vedení...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz