Jako kluk jsem pomáhal Gabčíkovi, vzpomíná syn četníka

  1:14aktualizováno  1:14
Ohlušující výbuch rozerval zadní část černého kabrioletu Mercedes a kožený plášť zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, který v něm jel, skončil na trolejovém vedení v pražských Kobylisích. Psal se 27. květen 1942.

Roman Nykodým | foto: MF DNES

Sám Heydrich zemřel na následky atentátu parašutistů Josefa Gabčíka a Jana Kubiše o něco později a do záhrobí ho nechtěně doprovodily desítky českých odbojářů, kteří Gabčíkovi s Kubišem pomáhali. Někteří z nich však přežili a dodnes zůstávají neznámí. Například rokycanský četník Jaroslav Nykodým.

"Táta přivedl domů dva chlapy. Bylo to počátkem roku 1942," vzpomíná Roman Nykodým, syn tehdejšího četnického strážmistra z Rokycan.

Ti dva byli Gabčík s Kubišem vysazení do nacisty okupovaných Čech a Moravy z Londýna v akci Anthropoid. Jejich úkol zněl: zlikvidovat třetího muže nacistické hierarchie – Reinharda Heydricha.

Oba parašutisty mělo britské letadlo vysadit 29. prosince 1941 poblíž Ejpovic u Plzně. Kvůli navigační chybě však seskočili u Nehvizd nedaleko Prahy. Gabčík si navíc při seskoku poranil nohu. Přesto se spojili se sokolským odbojem a pak se vydali na Rokycansko vyhledat lidi, jejichž adresy si už v Londýně vryli do paměti.

"Byli to vojáci, proto zamířili na místa, která jim byla doporučena. A nikdo to nezpochybňuje," říká historik Jan B. Uhlíř z Vojenského historického ústavu.

V Rokycanech pak kontaktovali železničáře Václava Stehlíka a chvíli pobývali u Nykodýmových. Nykodým mladší dostal od otce úkol: kulhajícího Gabčíka, jehož stále zlobila noha, zavést k rokycanskému lékaři Zdeňko Čápovi. Cestou však potkávali mnoho svědků, takže hrozilo prozrazení.

Strážmistr Nykodým proto parašutisty znovu přestěhoval ke Stehlíkovi a ten došel pro lékaře Čápa sám. Lékař po válce napsal: "Přišel za mnou železniční zaměstnanec Stehlík a řekl mi, že dva parašutisté přistáli na louce a že si jeden z nich poranil nohu a naši četníci – Říha s Nykodýmem – jim pomohli. Zjistil jsem distorzi hlezenního kloubu a bez rentgenu jsem nemohl vyloučit zlomeninu. Dal jsem proto poručíku Benešovi, jak se mi představil, sádrový obvaz s podpatkem."

Když Heydrich zemřel, začali se nacisté mstít. Po udání zatkli železničáře Stehlíka i s celou rodinou a všechny popravili. "Táta byl tehdy moc rozčilenej a my měli obrovský strach," vzpomíná Nykodým. Jeho rodinu nikdo neudal, a tak válku přežili.

. Sledujte na ČT

Reportáž o pobytu Gabčíka s Kubišem v Rokycanech uvede ČT1 dnes ve 21.30 .v pořadu Reportéři.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Vlivný muž chtěl dům v přírodním parku. Úředníci odmítli, stavba začala načerno

Příroda Dolního Poohří je vzácná hlavně kvůli původní vegetaci lužních lesů a...

Postavit si dům v přírodním parku? Bez problémů. Alespoň tak to zatím vypadá v Dolním Poohří u severočeské Budyně nad...

Jak vzpomíná na rok 1989? Hostem Rozstřelu bude písničkář Jaroslav Hutka

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

Jeho písničky se staly jedním ze symbolů sametové revoluce. Hostem Rozstřelu bude písničkář, ale také prozaik, básník a...

Policisté jako terč. Přes tři tisíce napadených za pět let, vede Opava

ilustrační snímek

Cílem fyzických útoků se stávají během zásahů i policisté. Za posledních pět let jich čelilo napadení celkem 3 180. V...

Najdete na iDNES.cz