Lidé mi kvůli amnestii hrozí smrtí, tvrdí Klausův tajemník Jakl

  16:00aktualizováno  17:28
Tajemník prezidenta Ladislav Jakl se v neděli ostře ohradil proti spekulacím, že se na přípravě amnestie mimo něj podíleli i interní poradce Pavel Hasenkopf a bývalý poslanec ČSSD Zdeněk Koudelka. Jaklovi už prý kvůli kritizované podobě amnestie vyhrožují i smrtí.

Tajemník prezidenta a uchazeč o prezidentský úřad Ladislav Jakl | foto:  David Neff, MAFRA

V nedělním vyjádření, které novinářům poslal přes SMS zprávu, Jakl uvedl, že článek uveřejněný na serveru Lidovky.cz je zcela nepravdivý. "Není pravdou, že amnestii připravovala trojice Jakl, Hasenkopf a Koudelka. Připravoval ji prezident České republiky v osobních debatách se svými blízkými spolupracovníky," hájí se Jakl, který je jediným potvrzeným strůjcem amnestie. Už 3. ledna prozradil, že amnestie vznikala v polemických debatách v okruhu tří lidí. Jména však neuvedl.

"Oba lidé, které jmenují Lidové noviny (Hasenkopf a Koudelka, pozn. red.) však mezi ně nepatřili," vysvětluje Jakl. Ohradil se také proti tomu, že by úřad prezidenta neměl v lásce tykadlového řidiče Romana Smetanu. "Pravdou také není, že bychom o amnestii cokoli nejpřísněji tajili," dodal Jakl.

Amnestie

Jaklovi už prý kvůli amnestii lidé dokonce vyhrožují smrtí. Výhrůžky mu začaly chodit právě po zveřejnění sobotního článku.

Amnestie nemůže být náhoda, tvrdí Dientsbier

Koudelkovu neúčast na přípravě amnestie nepřímo potvrdil také ministr spravedlnosti Pavel Blažek. "Nikoho jsem nezmocnil, aby za ministerstvo dojednával amnestii," prohlásil Blažek v nedělních Otázkách Václava Moravce. Koudelka ho v neděli telefonicky kontaktoval a ujistil, že text amnestie nepřipravoval. Koudelka prý připravoval jen podobu amnestie ještě v roce 2008, která se však z jemu neznámých důvodů neuskutečnila.

Moravec v debatě také upozornil na to, že Koudelka jako někdejší náměstek nejvyšší státní zástupkyně Renáty Vesecké, nese údajně zodpovědnost na Nejvyšším státním zastupitelství za to, že se zastavovala část kauzy Union banky a že právě tato kauza může být jedním z důvodů sporného článku 2 prezidentovy amnestie. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman však později uvedl, že v této kauze byl proveden vnitřní dohled, z něhož mimo jiné vyplynulo, že Zdeněk Koudelka nemá s tímto případem vůbec nic společného.

Kdo pomáhal vytvářet podobu prezidentské amnestie, kterou Václav Klaus vyhlásil 1. ledna k dvacátému výročí založení samostatného státu, stále není známo.

Neúspěšný kandidát v boji o Hrad Jiří Dienstbier to považuje za skandální. "Takto šílená amnestie nemůže být náhoda. Opravdu není náhoda, že se na přípravě amnestie nepodíleli úředníci kanceláře prezidenta republiky, úředníci vlády ani úředníci ministerstva spravedlnosti," kritizoval Dientsbier a dodal, že nerozumí tomu, jak mohla být taková amnestie vůbec kvalifikovaně připravena.

Článek II amnestie

Nařizuji, aby bylo zastaveno pravomocně neskončené trestní stíhání, s výjimkou trestního stíhání proti uprchlému, od jehož zahájení k 1. lednu 2013 uplynulo více než 8 let, pro trestné činy, za něž trestní zákoník stanoví trest odnětí svobody nepřevyšující deset let.

Celý text amnestie najdete zde.

Podle jeho slov se na její přípravě musel podílet někdo zvenčí. "Je povinností prezidenta republiky v takto velké amnestii zveřejnit, kdo se na její přípravě podílel," uvedl Dientsbier. Občané České republiky to podle něj mají právo vědět. Svůj výstup zakončil řečnickou otázkou, v čím zájmu vlastně kritizovaná amnestie byla vyhlášena.

Ostře sledované kauzy vyšumí

Nesouhlas budí především článek II amnestie, který ruší probíhající trestní řízení trvající déle než osm let. Soudy už tak zastavily trestní stíhání v kauzách H-System, Union banky, fotbalového bosse Františka Chvalovského či konkurzního soudce Jiřího Berky.

Kdo konkrétní znění a rozsah amnestie připravoval, Hrad v současné době tají. Místopředseda Poslanecké sněmovny a ČSSD Lubomír Zaorálek prezidentskou kancelář vyzval, aby na základě zákona o svobodném přístupu k informacím sdělila jména přímých autorů konkrétní podoby prezidentské amnestie. Klaus by podle něj měl vyvrátit "chmurné podezření", že na přípravě amnestie se podíleli lidé, kteří mohli být ve spojení s některými amnestovanými.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Tajná mapa hub: rostou a bude to lepší. Sledujte, kde pršelo, radí mykologové

Pokud houbaříte, hřiby či křemenáče určitě milujete. Ale vyznáte se v nich?

Rostou? Pro národ houbařů klíčová otázka. Odpověď zní ano. Zatím však stále ještě dost nahodile. Někde lidé tahají z...

ČSSD podpoří rozpočet, slíbila Maláčová. Dostane o 5,9 miliardy více

Ministryně financí za ANO Alena Schillerová (vpravo) a ministryně práce a...

Sociální demokracie podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové podpoří ve vládě státní rozpočet pro příští...

ČSSD zůstane v koalici s ANO, pro odchod z vlády bylo 11 z 42 členů vedení

Tomáš Petříček, Jana Maláčová, Jan Hamáček, Roman Onderka a Michal Šmarda po...

Pro návrh, aby ČSSD odešla z vlády Andreje Babiše, hlasovalo při jednání širšího vedení strany 11 ze 42 členů...

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Najdete na iDNES.cz