Sobota 30. května 2020, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 30. května 2020 Ferdinand

Volby startují: dejte si pozor na barvu obálek i počet kroužků

  8:30aktualizováno  8:30
V pátek 12. a v sobotu 13. října se konají volby do krajských zastupitelstev. Na třetině území lidé vybírají i nové senátory. Přečtěte si, co dělat, aby váš hlas byl platný.

V tělocvičně jihlavského magistrátu připravují vybavení volebních místností. (11. října 2012) | foto: Jaroslav Šnajdr, MF DNES

Hlasuje se pouze ve volebních místnostech na území České republiky. Tam budou na viditelném místě vyvěšeny vzory hlasovacích lístků, případné prohlášení kandidáta o vzdání se kandidatury nebo zmocněnce o odvolání kandidáta, dále informace o chybách na hlasovacích lístcích s uvedením správného údaje. Ve volební místnosti musí být k dispozici i zákon o volbách do zastupitelstev krajů.

V pátek 12. října se volební místnosti otevírají ve dvě hodiny odpoledne a budou otevřeny až do deseti večer. V sobotu 13. října mohou jít volit lidé od osmi ráno do 14 hodin.

Volit může občan České republiky, který alespoň druhý den voleb oslaví 18. narozeniny a má trvalé bydliště v obci, která náleží do územního obvodu kraje, nebo na území vojenského újezdu v územním obvodu kraje. "Občan České republiky, který není přihlášen k trvalému pobytu na území České republiky, nesplňuje podmínky práva volit do zastupitelstev územních samosprávných celků," upozorňuje volební manuál na webových stránkách ministerstva vnitra.

Volič po příchodu do volební místnosti musí volební komisi prokázat svou totožnost a české státní občanství platným občanským průkazem, nebo platným cestovním, diplomatickým či služebním pasem České republiky. Neprokáže-li svou totožnost a státní občanství potřebnými doklady, nebude mu hlasování umožněno.

Hlasovat lze i s voličským průkazem. Po prokázání totožnosti a státního občanství musí volič průkaz odevzdat volební komisi.

Hlasovací lístky pro volby do zastupitelstev krajů jsou vytištěny pro každou politickou stranu, politické hnutí nebo koalici samostatně. Na každém je uvedeno číslo určené losem a jsou opatřeny otiskem razítka příslušného krajského úřadu. Volič je dostane nejpozději tři dny před zahájením voleb, tedy 9. října. Při ztrátě či poškození hlasovacích lístků, nebo když volič zjistí, že nemá všechny, může požádat ve volební místnosti o vydání nové kompletní sady lístků.

Po prokázání totožnosti obdrží volič pro volby do krajského zastupitelstva šedou úřední obálku. Pak se musí odebrat do prostoru určeného k úpravě hlasovacích lístků. Pokud se tam neodebere, nebude mu hlasování umožněno, upozorňuje web ministerstva vnitra. Tam volič vloží do šedé obálky jeden hlasovací lístek politické strany, hnutí nebo koalice, pro kterou se rozhodl hlasovat.

Na hlasovacím lístku může volič dát přednostní hlas, tedy zakroužkovat pořadové číslo nejvýše u čtyř kandidátů. Pokud zakroužkuje více kandidátů, je hlasovací lístek sice platný, ale k přednostním hlasům se nepřihlíží. Jiné písemné úpravy lístku nemají na posuzování hlasovacího lístku vliv.

Neplatné jsou hlasovací lístky, které nejsou na předepsaném tiskopise, jsou přetržené či nejsou vloženy do úřední obálky.

Hlasovací lístek pro volby do zastupitelstev krajů musí být odevzdán v šedé úřední obálce, jinak je neplatný. Je-li v úřední obálce vloženo několik hlasovacích lístků, je hlas rovněž neplatný.

Po úpravě vloží volič hlasovací lístek do úřední obálky a před volební komisí ho dá do volební schránky.

Na třetině území republiky se konají i volby do Senátu. Úřední obálka pro volby do Senátu má žlutou barvu.

Po obdržení úřední obálky, případně hlasovacích lístků, půjde volič rovněž do prostoru k úpravě lístků. Tam vloží do žluté úřední obálky jeden hlasovací lístek kandidáta, pro kterého se rozhodl hlasovat. Hlasovací lístek neupravuje.

Neplatné jsou hlasovací lístky, které nejsou na předepsaném tiskopise, jsou přetržené, a ty, které nejsou v úřední obálce. Hlas voliče je neplatný, je-li v úřední obálce více hlasovacích lístků.

Pak volič obálku s hlasovacím lístkem před okrskovou volební komisí vhodí do volební schránky.

Každý volič hlasuje osobně. S voličem, který nemůže pro tělesnou vadu vybrat a případně upravit zvolený hlasovací lístek anebo nemůže číst nebo psát, může být v prostoru pro úpravu hlasovacích lístků jiný volič, nikoliv však člen volební komise, a hlasovací lístek za něho vybere, upraví a vloží do úřední obálky, a případně i úřední obálku vloží do volební schránky.

Volič může požádat ze závažných důvodů obecní úřad o to, aby mohl hlasovat mimo volební místnost. Volební komise k němu pak vyšle dva své členy s přenosnou volební schránkou, úřední obálkou a hlasovacími lístky.

Pokud žádný z kandidátů do Senátu nezíská ve svém volebním obvodu v prvním kole voleb nadpoloviční většinu všech odevzdaných hlasů, nebude tak zvolen žádný z kandidátů, bude se 19. a 20. října konat druhé kolo senátních voleb.

Ve druhém kole kandidují pouze dva kandidáti, kteří se v prvním kole umístili na prvních dvou místech.

Hlasovací lístky pro druhé kolo voleb dostane volič přímo ve volební místnosti.

Neplatný hlas je stejné jako nejít k volbám

Mailem se šíří výzva, jak volit, když nevíte koho. Radí, aby lidé šli k volbám a odevzdali prázdnou obálku, že pro strany to znamená nulovou platbu za daný voličský hlas. 

Příspěvek na úhradu volebních nákladů (tzv. příspěvek za hlas) se ale poskytuje pouze za výsledky voleb do Poslanecké sněmovny a voleb do Evropského parlamentu. Ve volbách do zastupitelstev krajů a volbách do Senátu se tento příspěvek neposkytuje, vysvětlila Daria Benešová z ministerstva vnitra.

Straně, hnutí nebo koalici, která ve volbách do Sněmovny získala nejméně 1,5 % z celkového počtu platných hlasů, přináleží podle zákona za každý odevzdaný hlas ze státního rozpočtu 100 Kč.

To, že se volič rozhodne k volbám nejít, má stejný dopad, jako když k volbám jde a odevzdá neplatný hlas, připomněla Benešová. Příspěvek na úhradu volebních nákladů se totiž vyplácí pouze za každý odevzdaný platný hlas.

Autor:

  • Nejčtenější

Bonus dostanou i malá s. r. o. Příště se na vás vyse..m, řekla ČSSD Schillerová

Poslanci schválili vládní návrh zákona o kompenzačním bonusu pro společníky malých společností s ručením omezeným....

Mrtvý motorkář ležel u silnice několik dní, našel ho náhodný kolemjdoucí

Několik dní trvalo, než si někdo z kolemjdoucích všiml mrtvého motocyklisty ležícího u silnice na Znojemsku....

Opilý muž se procházel s malou dcerou v centru Plzně, oba byli nazí

Pořádný rozruch způsobil v pátek odpoledne v Plzni muž, který zcela nahý kráčel po nejrušnější ulici ve městě. Kromě...

Do škol se 8. června mohou vrátit i žáci druhého stupně základních škol

Žáci druhého stupně základních škol, středních škol, konzervatoří a vyšších odborných škol se v omezené míře mohou do...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kde se stala chyba? Švédský experiment produkuje příliš mnoho mrtvých

Zatímco evropské země pomalu uvolňují karanténní opatření, Švédsko v posledních dnech vykazuje nejvyšší počet úmrtí na...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

  • Další z rubriky

Podcenil jsem reakce na komentář o Izraeli, přiznává ministr Petříček

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček z ČSSD podcenil reakci na komentář, který vyšel v květnu v deníku Právo a v...

Firmám do 50 zaměstnanců stát odpustí tři měsíce sociálních odvodů

Poslanci ulevili menším firmám. Ty, které mají do 50 zaměstnanců, budou nebudou muset platit odvody na sociální...

Žatecký Chrám chmele neplatil desítky měsíců odvody, dluží tři miliony

Turistický areál Chrám chmele a piva v Žatci, který je příspěvkovou organizací města, dlouhodobě nehradil platby na...

Na internetu se prodávaly didaktické testy. Je to podvod, varuje ministerstvo

V souvislosti s nadcházející maturitní zkouškou a konáním didaktických testů se na sociálních sítích objevil prodej...

Najdete na iDNES.cz