Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 1. října 2023 Igor

Volby startují: dejte si pozor na barvu obálek i počet kroužků

  8:30
V pátek 12. a v sobotu 13. října se konají volby do krajských zastupitelstev. Na třetině území lidé vybírají i nové senátory. Přečtěte si, co dělat, aby váš hlas byl platný.

V tělocvičně jihlavského magistrátu připravují vybavení volebních místností. (11. října 2012) | foto: Jaroslav Šnajdr, MF DNES

Hlasuje se pouze ve volebních místnostech na území České republiky. Tam budou na viditelném místě vyvěšeny vzory hlasovacích lístků, případné prohlášení kandidáta o vzdání se kandidatury nebo zmocněnce o odvolání kandidáta, dále informace o chybách na hlasovacích lístcích s uvedením správného údaje. Ve volební místnosti musí být k dispozici i zákon o volbách do zastupitelstev krajů.

V pátek 12. října se volební místnosti otevírají ve dvě hodiny odpoledne a budou otevřeny až do deseti večer. V sobotu 13. října mohou jít volit lidé od osmi ráno do 14 hodin.

Volit může občan České republiky, který alespoň druhý den voleb oslaví 18. narozeniny a má trvalé bydliště v obci, která náleží do územního obvodu kraje, nebo na území vojenského újezdu v územním obvodu kraje. "Občan České republiky, který není přihlášen k trvalému pobytu na území České republiky, nesplňuje podmínky práva volit do zastupitelstev územních samosprávných celků," upozorňuje volební manuál na webových stránkách ministerstva vnitra.

Volič po příchodu do volební místnosti musí volební komisi prokázat svou totožnost a české státní občanství platným občanským průkazem, nebo platným cestovním, diplomatickým či služebním pasem České republiky. Neprokáže-li svou totožnost a státní občanství potřebnými doklady, nebude mu hlasování umožněno.

Hlasovat lze i s voličským průkazem. Po prokázání totožnosti a státního občanství musí volič průkaz odevzdat volební komisi.

Hlasovací lístky pro volby do zastupitelstev krajů jsou vytištěny pro každou politickou stranu, politické hnutí nebo koalici samostatně. Na každém je uvedeno číslo určené losem a jsou opatřeny otiskem razítka příslušného krajského úřadu. Volič je dostane nejpozději tři dny před zahájením voleb, tedy 9. října. Při ztrátě či poškození hlasovacích lístků, nebo když volič zjistí, že nemá všechny, může požádat ve volební místnosti o vydání nové kompletní sady lístků.

Po prokázání totožnosti obdrží volič pro volby do krajského zastupitelstva šedou úřední obálku. Pak se musí odebrat do prostoru určeného k úpravě hlasovacích lístků. Pokud se tam neodebere, nebude mu hlasování umožněno, upozorňuje web ministerstva vnitra. Tam volič vloží do šedé obálky jeden hlasovací lístek politické strany, hnutí nebo koalice, pro kterou se rozhodl hlasovat.

Na hlasovacím lístku může volič dát přednostní hlas, tedy zakroužkovat pořadové číslo nejvýše u čtyř kandidátů. Pokud zakroužkuje více kandidátů, je hlasovací lístek sice platný, ale k přednostním hlasům se nepřihlíží. Jiné písemné úpravy lístku nemají na posuzování hlasovacího lístku vliv.

Neplatné jsou hlasovací lístky, které nejsou na předepsaném tiskopise, jsou přetržené či nejsou vloženy do úřední obálky.

Hlasovací lístek pro volby do zastupitelstev krajů musí být odevzdán v šedé úřední obálce, jinak je neplatný. Je-li v úřední obálce vloženo několik hlasovacích lístků, je hlas rovněž neplatný.

Po úpravě vloží volič hlasovací lístek do úřední obálky a před volební komisí ho dá do volební schránky.

Na třetině území republiky se konají i volby do Senátu. Úřední obálka pro volby do Senátu má žlutou barvu.

Po obdržení úřední obálky, případně hlasovacích lístků, půjde volič rovněž do prostoru k úpravě lístků. Tam vloží do žluté úřední obálky jeden hlasovací lístek kandidáta, pro kterého se rozhodl hlasovat. Hlasovací lístek neupravuje.

Neplatné jsou hlasovací lístky, které nejsou na předepsaném tiskopise, jsou přetržené, a ty, které nejsou v úřední obálce. Hlas voliče je neplatný, je-li v úřední obálce více hlasovacích lístků.

Pak volič obálku s hlasovacím lístkem před okrskovou volební komisí vhodí do volební schránky.

Každý volič hlasuje osobně. S voličem, který nemůže pro tělesnou vadu vybrat a případně upravit zvolený hlasovací lístek anebo nemůže číst nebo psát, může být v prostoru pro úpravu hlasovacích lístků jiný volič, nikoliv však člen volební komise, a hlasovací lístek za něho vybere, upraví a vloží do úřední obálky, a případně i úřední obálku vloží do volební schránky.

Volič může požádat ze závažných důvodů obecní úřad o to, aby mohl hlasovat mimo volební místnost. Volební komise k němu pak vyšle dva své členy s přenosnou volební schránkou, úřední obálkou a hlasovacími lístky.

Pokud žádný z kandidátů do Senátu nezíská ve svém volebním obvodu v prvním kole voleb nadpoloviční většinu všech odevzdaných hlasů, nebude tak zvolen žádný z kandidátů, bude se 19. a 20. října konat druhé kolo senátních voleb.

Ve druhém kole kandidují pouze dva kandidáti, kteří se v prvním kole umístili na prvních dvou místech.

Hlasovací lístky pro druhé kolo voleb dostane volič přímo ve volební místnosti.

Neplatný hlas je stejné jako nejít k volbám

Mailem se šíří výzva, jak volit, když nevíte koho. Radí, aby lidé šli k volbám a odevzdali prázdnou obálku, že pro strany to znamená nulovou platbu za daný voličský hlas. 

Příspěvek na úhradu volebních nákladů (tzv. příspěvek za hlas) se ale poskytuje pouze za výsledky voleb do Poslanecké sněmovny a voleb do Evropského parlamentu. Ve volbách do zastupitelstev krajů a volbách do Senátu se tento příspěvek neposkytuje, vysvětlila Daria Benešová z ministerstva vnitra.

Straně, hnutí nebo koalici, která ve volbách do Sněmovny získala nejméně 1,5 % z celkového počtu platných hlasů, přináleží podle zákona za každý odevzdaný hlas ze státního rozpočtu 100 Kč.

To, že se volič rozhodne k volbám nejít, má stejný dopad, jako když k volbám jde a odevzdá neplatný hlas, připomněla Benešová. Příspěvek na úhradu volebních nákladů se totiž vyplácí pouze za každý odevzdaný platný hlas.

Autor:

Je to kulturní válka, řekl Benda ke sňatkům stejnopohlavních párů v Rozstřelu

  • Nejčtenější

Z oběšené partyzánky udělal Stalin mučednici. Ale možná ji udali Rusové

Seriál Přestože zemřela před více než osmdesáti lety, její jméno zná v Rusku dodnes každý. Řeč je o sovětské partyzánce Zoje...

Itálii straší silné otřesy supersopky, která je schopna zabít miliony

Přední italský vulkanolog Giuseppe De Natale ve středu varoval, že v oblasti Flegrejských polí nedaleko Neapole, kterou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Země se pohnula, vzala s sebou švédskou dálnici s auty i okolními budovami

Sesuv půdy způsobil v noci na dnešek v západním Švédsku nedaleko Göteborgu na důležitém silničním tahu do Norska...

Větroplavec skočil z letadla, křídlo mu useklo hlavu. Pilota soudí za zabití

Skok nad jihofrancouzským venkovem Nicholasi Galymu nevyšel. Chtěl si užít dlouhý let ve wingsuit kombinéze, ale hned...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prolomili jsme Surovikinovu linii, to už není naše největší starost, řekl generál

Sledujeme online Ukrajinské ozbrojené síly prolomily ruskou obrannou linii u obce Verbove v Záporožské oblasti na jihovýchodě země, řekl...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Fialovi radí Nejedlého lékař, který operoval v Rusku. Soupeří o vliv v IKEM

Premium Elitní kardiochirurg Ivan Netuka z pražského IKEM létal v době covidové pandemie operovat do Ruska. Podle zdrojů...

Zeman vidí na Slovensku dva scénáře. Návratu Fica dává šedesát procent

Slovenské volby dopadnou buď koalicí stran Směr a Hlas, nebo koalicí Progresivního Slovenska opět se stranou Hlas. To...

O popálené Natálce vznikla píseň. Sama v klipu tančí a notuje si se zpěvákem

Hudebník Milan Kroka složil píseň o Natálce, která v roce 2009 přežila žhářský útok ve Vítkově na Opavsku. Tehdy...

Na nikoho neútočí tolik jako na političky. V Karviné zůstanu, říká pirátka Klusová

Za deset let v politice čelila mnohokrát sexismu a musela obhajovat nejen sebe, ale i své hlavní téma – životní...

Vyzkoušejte zdarma účinky mořského kolagenu na vlastní kůži!
Vyzkoušejte zdarma účinky mořského kolagenu na vlastní kůži!

Pleť bez vrásek, pevné nehty a vlasy plné života – to je snad sen všech žen. Mořský kolagen collalloc slibuje tyto výhody a mnoho dalších. Ale je...

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...

Další celebrita na OnlyFans. Dělám to kvůli rodině, říká herečka

Drea de Matteová (51) je americká herečka známá například díky rolím Angie v Zoufalých manželkách, Wendy v Zákonu gangu...