Jak se změní maturity? Třikrát a dost, další šance už nepřijde

  10:50aktualizováno  10:50
Místo špatného gymnázia dobrá průmyslovka, místo mizerné střední školy raději dobrý učňák. Maturita bude těžší než teď - člověk, co neuspěje ve třech pokusech, ji prostě nezíská. Tak by se během několika let mohlo proměnit i rozhodování o volbě střední školy.

Státní maturity vyvolaly vlnu odporu studentů. Foto z Prahy, červen 2009 | foto: ČTK

MATURITA NANEČISTO

Střední školy se mohou dodatečně přihlásit k říjnové generálce státních maturit. Na jaře se školy mohly hlásit dobrovolně. Ministerstvo školství nyní nabídlo maturito nanečisto i zbylým 113 školám, aby si i jejich žáci mohli otestovat novou formu zkoušky dospělosti.

Trojnásobně neúspěšný maturant bude sice mít středoškolské vzdělání, ale bez maturity. Což mu může ztížit hledání práce, protože s tím, jak se maturita stala běžně dostupnou, se v podmínkách kladených na uchazeče o místo objevuje čím dál častěji.

Neúspěšných lidí přitom na jaře příštího roku asi výrazně přibude. Zatímco dosud z každé stovky maturantů neuspěli v průměru dva, teď jich podle ministerstva školství bude až dvacet procent. "Mezi středními školami jsou velké rozdíly. Státní maturita se bezpochyby stane jedním ze zrcadel, která školám nastavíme," slibuje hlavní garant maturity z češtiny František Brož z Cermatu.

Nechcete na vysokou? Udělejte snazší verzi

Dnes získají maturitu tři čtvrtiny populačního ročníku, což ministerstvo považuje za devalvaci této zkoušky. Jednotná maturita by měla ukázat, které školy studenty naučí mnohem méně, ačkoli to tak zatím třeba podle známek nevypadalo.

Jiří Růžička, ředitel pražského Gymnázia Jana Keplera, proto považuje státní maturitu za spravedlivou - studenti z horších středních škol se sice jen těžko dostanou na dobrou vysokou, ale při hledání práce na tom zatím byli stejně jako ti, kteří čtyři roky dřeli.

"Třeba konečně budeme mít kuchaře, kteří budou umět vařit, aniž by k tomu museli mít maturitu," říká zároveň Růžička. Pokud člověk nebude usilovat o vysokou školu, nemá ani smysl, aby se snažil o těžší úroveň maturitní zkoušky. "Nemyslím si, že by u středoškoláků zaměstnavatele zajímalo, z čeho a jak maturovali," soudí Marek Strieborny z personální agentury Axial.

Pozor však, kdyby se dotyčný pro vysokou rozhodl za několik let, byť třeba dálkově, těžší maturitu by si musel udělat dodatečně.

I prestižní školy mohou být jednoduché

Předem je těžké ukázat prstem na školy, kterých by se velký propad v úspěšnosti studentů mohl týkat. Srovnávací zkoušky, kterých se školy v minulých letech zúčastnily, byly dobrovolné nebo jsou jejich výsledky neveřejné. Zároveň se o některých školách i mezi veřejností ví, že jsou snazší než ostatní. Řeč je třeba o školách soukromých, ale i mezi nimi jsou některé, které se řadí mezi nejprestižnější.

MINISTR ŠKOLSTVÍ DOBEŠ

Ministr školství Josef Dobeš (VV)

"Vraťme maturitě její váhu, otevřeme a zatraktivněme učební obory."

Nebo to budou některé střední odborné školy? „Ale i my studenty na zkoušku připravíme dobře, loni v prosinci jsme se zúčastnili průzkumu úrovně školy a dopadli jsme velice dobře,“ říká ředitel Střední odborné školy podnikání a obchodu v Prostějově Václav Křupka.

Ministerstvo školství odhaduje, že kvůli ztížení maturity klesne zájem o střední školy až o deset procent. Ministr Josef Dobeš slibuje rodičům, že maturitu sice v budoucnu získá méně dětí, ale že celkově bude vzdělání lepší.

"Zkvalitněme střední školy, vraťme maturitě její váhu, otevřeme a zatraktivněme učební obory," říká Dobeš.

Ministr rovněž předpokládá, že ubude zájemců o nástavbové studium s maturitou. A konečně, výsledkem tvrdšího posuzování výsledků středoškoláků by měl být menší zájem o vysokoškolská studia, jejichž úroveň je také hodně rozkolísaná.

KOLIK JE STŘEDNÍCH ŠKOL

Zatímco ve školním roce 1989/1990 bylo v České republice 1 246 středních škol, z toho 225 gymnázií, ve školním roce 1999/2000 stoupl jejich počet na 1 766, z toho 345 gymnázií. Počet středních odborných škol stoupl dokonce z 375 na 836 škol. Snížil se jen počet učilišť, a to z 646 na 585.

Ve školním roce 2006/2007 stoupl počet středních škol celkem na 1 910, z toho 361 gymnázií, 906 odborných škol s maturitou a 646 učilišť.

Novější stejně strukturovaná statistika k dispozici není, školy se evidují jiným způsobem (nikoli podle počtu pracovišť) a jejich počet je tak o několik stovek nižší. Na velký počet středních škol navazuje 28 státních a veřejných vysokých škol a 45 soukromých, celkem 73 na 10milionové Česko. Pro srovnání, v Británii mají 130 vysokých škol na 60 milionů lidí.

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Z večeře kamarádem. Příběh přátelství tygra a kozla skončil smutně

Neuvěřitelný příběh o přátelství kozla Timura a sibiřského tygra Amura, který Rusko sledovalo od roku 2015, skončil....

Dnes už rozlišujeme přes 40 variant pohlaví, řekl v Rozstřelu genderový expert

Za totality se o problematice LGBT nemluvilo, což bylo paradoxně výhodné, že příslušníci sexuálních menšin nepodléhali...

Přebraly jsme vaši roli, omlouvají se ženy mužům. Feministé nechápou

Video, na němž se ženy omlouvají mužům, zhlédlo za několik dní téměř čtyři sta tisíc lidí. „Videem jsme chtěli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ruští snipeři mění poměr sil v Libyi. Zajcevův přízrak děsí provládní síly

Rusko přesunulo svou pozornost z Ukrajiny a Sýrie na Libyi. Na tři stovky ruských žoldáků bojují po boku libyjského...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

  • Další z rubriky

O akci na Letné je zájem. Dopravci posilují spoje, vypravují se autobusy

Kvůli sobotní demonstraci na pražské Letné budou železniční dopravci posilovat své spoje. Největší zájem je o linky z...

Studenti za klima. Tématu okupační stávky se bude věnovat pořad Rozstřel

Školní stávky za klima se přelily i do univerzitního prostředí. Studenti z iniciativy Univerzity za klima protestují...

Zimola přestane být členem ČSSD, když vstoupí do nového hnutí, řekl Hamáček

Bývalý jihočeský hejtman a předseda jihočeské sociální demokracie Jiří Zimola přestane být podle lídra strany Jana...

Zeman varoval Zimolu, aby hnutí Změna 2020 nedopadlo jako Realisté

Prezident Miloš Zeman varoval Jiřího Zimolu, aby s novou politickou platformou nedopadl jako svého času politolog Petr...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz