Jak se rodí v zákulisí prezident

  0:01aktualizováno  0:01
Jméno populárního hokejisty či slavné zpěvačky čas od času zazní na vyjednávání o budoucím prezidentovi. Prý v legraci. Ale jak vlastně vypadá hledání kandidátů? Je pátek krátce před devátou hodinou ranní a v kanceláři premiéra Vladimíra Špidly na Úřadu vlády sedí devět mužů. Místností se nese vůně čerstvé kávy a pečiva na stole leží seznam několika jmen.

Právě probíhá schůzka vyjednávacích týmů ČSSD, lidovců a unionistů, kteří se po dvou neúspěšných volbách hlavy státu snaží najít průchozího kandidáta pro volbu třetí.

Jednání, kde mají hlavní slovo předsedové vládních stran, kromě Špidly i Cyril Svoboda a Petr Mareš, končí za několik desítek minut. Před novináři jeho účastníci úzkostlivě tají výsledek, přesto už je jasno: favority jsou Helena Illnerová, Ivan Wilhelm a Pavel Klener.

"Vypadá to vlastně jako takový manažerský brainstorming. Tedy, všichni sedíme kolem stolu a říkáme jména, která nás napadnou a která si přineseme na schůzku," popisuje průběh takové debaty jeden vyjednavačů, unionista Jan Hadrava.

Každá strana navrhuje své "koně": od sociálních demokratů padají jména senátorů a odborářů Richarda Falbra a Milana Štěcha. Jeden z představitelů ČSSD (účastníci nechtějí prozradit, kdo koho navrhoval) nabízel jméno ministra spravedlnosti Pavla Rychetského.

Lidovci zase chvíli prosazují Tomáše Halíka a unionisté Ivana Wilhelma. Padne však i jméno světoznámého hokejisty a slavné zpěvačky. "Ale to je spíš legrace," dodává místopředseda lidovců a účastník schůzky Jan Kasal.

Nikdo z oslovených vyjednavačů o prezidentovi raději nechtěl prozradit, o kterého hokejistu a zpěvačku šlo. Podle senátora Hadravy se probírá jméno po jméně a zjišťuje se, zda by ten či onen měl šanci projít v poslaneckých klubech vládních stran.

I když jde o vážnou věc, jednání o prezidentovi je až podezřele klidné. "Není to nic, na co byl člověk zvyklý, když se jednalo například v dobách Klausových vlád. Nebouchá se do stolu ani nikdo uraženě neodchází," říká další vyjednavač.

Hledání průchozího kandidáta pro třetí prezidentskou volbu připomíná zoufalý pokus o nemožné. Proč se o to vlastně předsedové vládních stran tak usilovně snaží? Jedním z důvodů je strach z Václava Klause. Při obou předchozích volbách dostal nejvíce hlasů a má velkou šanci uspět i v přímé volbě. Klaus je nepřijatelný především pro premiéra Špidlu.

Druhým důvodem je obava z přímé volby jako takové. A také z hádek kolem toho, jak má přímá volba vypadat. "V politických kruzích se říká: Musíme to udělat my, co když si lidé v přímé volbě zvolí Vondráčkovou nebo Gotta. Od kolegů i z jiných stran tak zaznívá názor: Toto přece nemůžeme občanům svěřit, ještě na to nejsou zralí," říká například jeden z propagátorů přímé volby, poslanec za ČSSD Jozef Kubinyi. 

Autoři:

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Eurovolby začaly v dalších 21 zemích. Výsledky budou až v neděli v noci

V Česku skončily ve 14. hodin eurovolby. Začíná sčítání hlasů. (25.5.2019)

V Evropské unii v neděli končí čtyřdenní volby do Evropského parlamentu, které se v různých zemích konají v různých...

Komunisté mladou Bedřišku věznili, lidé však platili mincí s její podobiznou

Spis Bedřišky Synkové, dívky z československé koruny. O tom, že je na minci...

Komunistický režim poslal Bedřišku Synkovou roku 1954 za mříže na několik let. Přesto Češi druhého září 1957 začínají...

Podmínky se srovnají. V regionech přibudou centra roztroušené sklerózy

Ženy postihuje roztroušená skleróza až třikrát častěji než muže.

V Česku žije s roztroušenou sklerózou asi dvacet tisíc lidí a každý rok jich sedm set přibude. Jedním z nich je i...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz