Úterý 7. prosince 2021, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 7. prosince 2021 Ambrož, Benjamin

Jak fungují nábory v ČSSD? Kdo přivede víc „černých duší“, vyhraje

  5:30aktualizováno  10:29
ČSSD nedokáže zabránit účelovému nabírání nových členů. Reportér MF DNES strávil ve straně Jiřího Paroubka téměř rok a byl svědkem toho, jak někteří podnikatelé přivádějí do sociální demokracie "černé duše", aby tak ovládli konkrétní stranickou buňku.

Té dívce evidentně není dobře. Raději by ležela doma, místo toho musí sedět na členské schůzi sociálních demokratů v Praze 7. Nabírají se totiž noví členové.

Je srpen 2009. Mezi schůzujícími členy sedím i já. Jmenuji se Martin Vokáč, je mi 21 let a jsem reportérem MF DNES. U sociálních demokratů v Praze 7 jsem však v utajení: už od května mapuji, jestli a jak ČSSD ovlivňují "černé duše", tedy účelově nabraní členové, kteří mají před parlamentními i komunálními volbami posílit vliv jedné stranické kliky na úkor druhé.

"Neptejte se jí, proč chce vstoupit, vždyť vidíte, že jí není dobře," prosí straníky otec nemocné dívky. Schůze, kde se schvaluje vstup do strany, je jediný moment, kdy musí být člověk fyzicky přítomný. V tomto případě takřka za každou cenu.

INKOGNITO
VE STRANÁCH

Reportér MF DNES Martin Vokáč byl od loňského května až do tohoto týdne, tedy deset měsíců, členem ČSSD v Praze 7.

Další reportér, Richard Valoušek, se od května pokoušel o přijetí k ODS. Neprošel ale přijímacím pohovorem. Podařilo se mu to až napodruhé letos v únoru.

Tato srpnová schůze ČSSD je obzvlášť důležitá. V jedné z místních organizací totiž zuří boj o moc. Vyhraje ten, kdo na dnešní schůzi přivede členů víc. Proti sobě stojí dvě křídla: na jedné straně lidé okolo vlivného podnikatele Aleše Kyselého, na druhé odpůrci, kteří jej viní z toho, že chce místní sociálnědemokratickou buňku ovládnout. A po podzimních komunálních volbách zařídit na radnici Prahy 7 velkou koalici s ODS, jejímž členem dříve Kyselý byl a s jejímiž straníky se dobře zná.

Byl v KSČ i ODS. Teď je z něj sociální demokrat

Aleš Kyselý, okolo něhož se dění v Praze 7 točí, je kontroverzní osobnost. Předrevoluční člen KSČ vstoupil po roce 1989 do ODS, nyní je členem sociální demokracie.

"Byla to zajímavá zkušenost. To se tak v životě stává, že člověk někam vstoupí a pak mu to tam nevyhovuje," komentuje Kyselý své převlékání kabátů.

Otázky budí také Kyselého podnikatelská činnost: je spojený s kauzou nepovedeného školení pražských strážníků za deset milionů korun či s nevýhodnou smlouvou na stavbu půdních bytů pro radnici v Praze 7. Právě Kyselého vstupem do sociální demokracie na jaře loňského roku začínají problémy: jeho osobnost a kauzy stranu štěpí na dva nesmiřitelné tábory.

Černé duše

ODS: Jením z prvních "velrybářů" byl podle spolustraníků starosta Prahy 5 Milan Jančík. Známější je ale buňka ODS v Dubí, která se rychle rozrostla o více než 300 členů. Měli podpořit Petra Gandaloviče. Za hlasy dostali až tři tisíce korun. Když pronesli v hospodě heslo "velrybář", měli zdarma oběd. Další problémy měla ODS v Českých Budějovicích nebo v Děčíně.

ČSSD: Také sociální demokraté měli problém s "velrybáři" v Děčíně. Volební manažer Tomáš Horáček tu "najímal" desítky mladých za účast na rautech nebo projížďky v limuzínách. Kontrola ČSSD také zjistila, že jablonecká buňka ČSSD získala členy podvodem. Černé duše byly i v Brně nebo v Teplicích.

Aleš Kyselý navíc do strany hned po svém vstupu přivádí zhruba desítku dalších lidí, kteří prý mají také zájem rozšířit řady ČSSD. Pro srovnání: před jeho vstupem bylo v organizaci 127 straníků, na konci roku 2009 už 162.

Podnikatelovi souputníci však popírají, že by nově příchozí byli spojeni s Kyselým. "S Alešem přišli tak maximálně dva tři kamarádi," řekl Jaroslav Kopecký, jeho kamarád a přímý nadřízený ve stranické hierarchii.

Je pravda, že počet straníků navýšil i blok, který proti němu bojuje. "Snažili jsme se transparentními nábory udržet rovnováhu v počtu členů mezi Kyselého přáteli a těmi, kdo s jeho členstvím v naší straně nesouhlasí," řekl jeden z nich.

Proč chcete vstoupit do ČSSD? Mám rád život

Ale zpět k srpnové schůzi. Přijímání nových členů běží jako na drátkách, i nemocná dívka je bez námitek přijata. "Můžu ji teď odvést domů?" ptá se starostlivý otec. Je to pravděpodobně poslední moment, kdy ji někdo na schůzi viděl.

Nemocná dívka, za kterou odpovídá její otec, ale není zdaleka jediná, jejíž vstup do strany je podezřelý. Při přijímání musí totiž zájemci odpovědět na jednu základní otázku: Proč chcete vstoupit do ČSSD? Jenže někteří lidé nejsou schopni odpovědět ani na to.

"Mám rád život," koktá například jeden z mužů. Ale je přijat, stejně jako všichni ostatní. Odpovídají jako přes kopírák, že je politika zajímá a chtějí se do ní aktivně zapojit.

Vedení celopražské ČSSD však odmítá, že by se v některé organizaci jakékoliv černé duše nabíraly. "Nemám o tom žádné informace, kdybych je měl, určitě by to řešil krajský výkonný výbor," reagoval pražský šéf partaje Petr Hulinský.

Jiří Paroubek s redaktorem MF DNES.
NEJDŘÍVE OCHOTA... Jiří Paroubek se s redaktorem, který ho přišel konfrontovat se svými zjištěními, zprvu přátelsky pozdravil.

A podobně mluví i šéf ČSSD v Praze 7 Karel Klíma. Podle něj k žádnému masovému nabírání členů nedošlo. "Připadá mi směšné, že se někdo chce bavit o tom, že účelové nabírání je přistoupení deseti lidí," řekl Klíma. Kyselý má podle něj podporu tří čtvrtin členské základny v Praze 7.

Lidi, kteří se zajímají o členství, nijak nekádrujeme

Rozložení sil je však jiné: stojí proti němu minimálně tři ze sedmi místních buněk. "Před vstupem Aleše Kyselého do strany byla sociální demokracie v Praze 7 jednotná, teď už je to jinak," přidává vlastní pohled na situaci Jakub Landovský, člen opozičního křídla. To potvrzuje i Klíma. Největším problémem je pro spolustraníky Kyselého předrevoluční členství v KSČ.

Podle předsedy pražských socialistů Petra Hulinského však není dost dobře možné zájemce o členství v ČSSD selektovat. "U nás může být členem téměř každý, kdo nebyl u StB nebo nebyl trestaný. Lidi, kteří se zajímají o členství, nijak nekádrujeme," řekl Hulinský ke Kyselého minulosti.

Jiří Paroubek odmítl případ příjímání
A PAK ODCHOD. Předseda prudce ochladl, když se dozvěděl téma: podezření na černé duše v Praze 7. "Dejte mi to písemně," řekl jen a ukázal redaktorům záda.

"Členství v KSČ nebo třeba ODS není překážkou," potvrzuje jeho slova také místopředseda pražské ČSSD Miroslav Poche.

Klímovi přitom medializovaná situace v jeho organizaci škodí. Přesto drží nad Kyselým ochrannou ruku. Za to například nebyl znovu zvolen na místo celopražského volebního manažera pro jarní sněmovní volby, kterou zastával dříve.

A Kyselého podporuje i jeho kamarád a šéf jeho buňky, označené jako 1, Jaroslav Kopecký. Tomu se přitom po vstupu Kyselého jeho buňka rozpadla. "Odpadlíci", mezi něž patřím i já, založili na protest proti podnikateli vlastní buňku v Troji.

"V Troji jsme organizaci vždycky chtěli. Pak se objevili mladí kluci a řekli, že by to chtěli dělat," říká šéf Klíma. Potvrdil, že s odštěpenci odešlo několik lidí, kteří byli nespokojeni s tím, že do jejich organizace vstoupil Kyselý.

Jeho podřízený Kopecký se o situaci bavit odmítl. Na žádost o rozhovor nereagoval ani Aleš Kyselý. Opoziční tábor však možná přesto vyloučení Kyselého dosáhne. Kvůli všem popsaným kauzám byla na konec března svolána mimořádná schůze, kde se o Kyselého vyloučení bude rozhodovat.

Odhalen po deseti měsících

Právě tahle konference, ke které celé dění ve straně necelý rok směřuje, se stala pro moje devítiměsíční angažmá ve straně osudnou.

Hraje se totiž o hodně, každý je lustrovaný a každý je potenciálně podezřelý. Moje identita je však snadno průstřelná: stačí jednoduché zadání mého jména do vyhledávače. Loučíme se taktně, odhalilo mě totiž "moje" křídlo. Medializace je pro ně lepší, než kdybych byl Kyselého agent.

Magazín Víkend

Tajná mise mezi politiky – redaktorům MF DNES se podařilo nahlédnout zevnitř do dvou největších politických stran. O čem straníci mluví za zavřenými dveřmi? Jak upřímně to myslí s volebním programem? Jaké jsou skutečné pohnutky lidí, kteří vstupují do aktivní politiky?

Autoři: ,

Navržená vláda Petra Fialy

Předseda vlády: Petr Fiala, ministr vnitra: Vít Rakušan, ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš, ministr zemědělství: Zdeněk Nekula, ministr financí: Zbyněk Stanjura, ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek, ministr školství: Petr Gazdík, ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka, ministryně obrany: Jana Černochová, ministr spravedlnosti: Pavel Blažek, ministr průmyslu a obchodu: Jozef Síkela, ministr dopravy: Martin Kupka, ministr zahraničí: Jan Lipavský, ministryně životního prostředí: Anna Hubáčková, ministr kultury: Martin Baxa, ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek, ministr pro legislativu: Michal Šalomoun, ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová.

  • Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Sorry, ten váš diskutér exnul. Sbalte si jeho věci a odneste si je

Premium Ve středu po zasedání krajského krizového štábu Ústeckého kraje zazněla prosba od hejtmana Jana Schillera, aby novináři...

Ze Zemana si utahují dál. I z Schillerové v latexu. Flégr na ptáka odpověděl

Jmenování předsedy ODS Petra Fialy novým premiérem, při kterém byl nakažený prezident Miloš Zeman izolován ve skleněné...

Rodina ho odvrhla, žil po nemocnicích. Teď se opuštěný Štístko dočkal mámy

Premium Chlapeček, ke kterému se nikdo nechtěl znát, stráví letošní Vánoce u pěstounky. Po roce zapomnění, po roce osamělého...

Objevili jsme příčinu tvorby krevních sraženin po AstraZenece, hlásí vědci

Krevní sraženiny, které se u lidí vzácně objevily po očkování vakcínou společnosti AstraZeneca, vyvolaly velké...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hra na to, že jsou očkovaní bezinfekční, musí skončit, vyzval Hajdúch

Podle lékaře a bývalého národního koordinátora pro testování Mariána Hajdúcha by se už okamžitě mělo vzít zcela vážně...

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

Sníh a mráz vydrží ještě tento týden, Vánoce budou zřejmě opět na blátě

Nejchladnější počasí z nadcházejícího období čeká Česko tento týden, bude mrznout i sněžit. V dalších týdnech, včetně...

Desítky kilometrů dálnic ročně, slíbil u Zemana příští ministr dopravy Kupka

S kandidátem na ministra dopravy Martinem Kupkou z ODS jednal na zámku v Lánech prezident Miloš Zeman. „Klíčové je...

Zemana čeká schůzka s Pirátem Lipavským, který mu vadí jako kandidát do vlády

U prezidenta Miloše Zemana na zámku v Lánech se odehraje jeho nejočekávanější schůzka s kandidáty na ministry. Zamíří...

STALO SE DNES: Zemanovi skončí izolace, do USA jen s čerstvým testem

Miloš Zeman se bude moci koncem týdne již scházet s ministry nové vlády bez skleněné bariéry, po dvou týdnech mu skončí...

SOUTĚŽ: Vyhrajte vibrátor a užijte si zábavné Vánoce!
SOUTĚŽ: Vyhrajte vibrátor a užijte si zábavné Vánoce!

Postelové hrátky už nemusí být nudné nebo stereotypní. Chce to trochu jiskru. Jak ji zažehnout? Vyhrajte vibrátor We-Vibe nebo Womanizer v hodnotě...

Žilková: Byla jsem těhotná s Menzelem, potrat byl pro mě rozvodem s Bohem

Veronika Žilková překvapila informací o tom, že kdysi čekala dítě s Jiřím Menzelem. O nevěře manžela, vztahu s...

Moje tetování nad rozkrokem vyznívá vulgárně, stěžovala si paní

Nebylo tak úplně promyšleno, kvůli přemíře alkoholu vlastně nebylo ani zamýšleno. Tetování vyznívá explicitně sexuálně,...

Psychopati za volantem: pozor na dodávky, elektromobily a bouráky dvou značek

Beránci ve škodovkách a predátoři v bavorácích? Výběr auta o vás může prozradit víc, než byste možná chtěli. Ať už se...

Divadlo stahuje představení. Autor trvá na černošském herci, Sokol nestačí

Obsazením černošského herce si nově podmiňuje britský autor Martin McDonagh inscenování své hry Ujetá ruka (Behanding...

Staré panelákové jádro nahradila skvělá koupelna a ještě lepší kuchyň

Robert se narodil v Německu, ale už řadu let žije v Brně. Nyní se s manželkou rozhodli, že se přestěhují z centra na...