Jak a kde středeční stávka odborářů omezí a zkomplikuje lidem život

  13:35aktualizováno  16:39
Středeční stávka proti vládním škrtům uzavře stovky škol, úřady a nemocnice omezí provoz a třeba Národní knihovna vůbec neotevře. Zemědělci se chystají zablokovat některou z pražských ulic, jinak by ale doprava měla fungovat normálně. Ve 21 městech se bude demonstrovat.

Demonstrace odborářů proti vládním škrtům na pražské Letné. (21. září 2010) | foto: Dalibor Puchta, iDNES.cz

Kdo se do stávky zapojí, ať už aktivně, či symbolicky?
Pedagogičtí i nepedagogičtí zaměstnanci škol (např. kuchařky, uklízečky), lékaři v nemocnicích, policisté, hasiči, státní úředníci, zemědělci, horníci, herci, členové koncertních a operních sborů i zaměstnanci knihoven.

Do kterých úřadů se nedostanete?
Odboráři lidem nedoporučují, aby ve středu chodili na úřady. Mohou se setkat s omezeným provozem nebo pouze jednou funkční přepážkou. Ke stávce se připojí některé finanční a katastrální úřady, úřady práce a okresní soudy.

PROČ SE STÁVKUJE?

Důvodem stávky jsou mzdové úspory, které vláda plánuje na příští rok, a především způsob, jakým je chce uskutečnit. Zákonem totiž rozšířila možnost pásmového odměňování, tedy možnost stanovit tarifní část mzdy bez ohledu na počet odpracovaných let.

Změna zákoníku práce, která má platit od ledna příštího roku, by fakticky znamenala, že státní zaměstnanec by po dvaceti letech praxe mohl brát stejný plat jako úplný nováček. Odboráři demonstrovali už v září, tehdy se zúčastnilo na 40 tisíc lidí.

Třeba zaměstnanci kultury se bouří mimo jiné proti nízkým platům, které dlouhodobě nedosahují průměru v ČR. Příští rok by měly navíc znovu klesnout, a to minimálně o deset procent.

Kolik škol zůstane zavřených?
Nejvíce se středeční stávka dotkne zřejmě žáků a dětí z mateřských, základních a středních škol. Předseda školských odborů František Dobšík odhaduje, že po celém Česku zůstane úplně zavřeno 500 škol, částečně omezený provoz - například v jídelně - bude mít 2 500 škol, tedy celá čtvrtina. Například v Jihomoravském kraji jich bude stávkovat víc než stovka. "Některé školy budou zavřené zcela, některé zčásti, někde se nebude vařit, učit," cituje ČTK předsedkyni krajské regionální rady odborových svazů Stanislavu Slavíkovou.

Omezí stávka dopravu?
Městská i meziměstská doprava bude fungovat normálně. Problémy mohou nastat jen tam, kde demonstranti obsadí ulice. Na komplikace by se určitě měli připravit řidiči, kteří budou ve středu projíždět metropolí. Zemědělci mají v plánu zablokovat některou z ulic. Které místo bude neprůjezdné, ale nechtějí říct.

"Pácháme přestupek a musíme počítat s akcí policie," zdůvodnil utajení předseda Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy Bohumír Dufek. Do akce se zapojí 300 až 500 lidí. Dufek odmítl upřesnit i to, čím chtějí provoz zablokovat, zda zemědělskou technikou nebo třeba balíky slámy. "Stabilně používáme balíky slámy, možná se toho podržíme, možná použijeme něco jiného," řekl. Zemědělci zároveň avizují, že pokud na nich bude stát i dál šetřit, protesty se budou stupňovat.

Pojedou vlaky podle jízdních řádů?
Ano, pojedou. Železničáři, kteří budou mít ve středu volno a budou chtít, mohou jet protestovat do Prahy či do jiného města. Ostatní půjdou do práce.

Kde se bude protestovat?
Stávkující odboráři zaplní ve středu Palackého náměstí v Praze. Protest začíná ve 12:05 hod. Komu se ale nebude chtít jet do metropole, nemusí. Stávková shromáždění se budou konat i v krajských a některých bývalých okresních městech. Ve stejnou dobu jako v Praze budou zahájeny demonstrace v Plzni na Masarykově náměstí, před krajským úřadem v Olomouci, před brněnským Janáčkovým divadlem či u liberecké nemocnice. Seznam protestních míst najdete na stránkách ČMKOS.

Ošetří vás v nemocnici?
Ano, ale možná si tu počkáte déle než v jiný pracovní den. Pacienti totiž v desítkách nemocnic narazí na víkendový provoz. V Praze se podle předsedkyně odborového svazu Dagmar Žitníkové do stávky zapojí většina fakultních nemocnic. Víkendový provoz čeká i Fakultní nemocnici v Plzni, krajskou nemocnici v Ústí nad Labem, kroměřížskou nemocnici, nemocnici T. Bati ve Zlíně či libereckou krajskou nemocnici, před níž se zároveň koná protestní shromáždění. Připojí se i domovy pro seniory. "Která nemocnice se zapojila, se lidé dozví na místě, nemocnice budou označené. Praktičtí lékaři stávkovat nebudou, protest se týká jen nemocnic a zajištění péče na lůžkových odděleních," doplnila Žitníková.

Zapojí se do protestu i policie?
Ano, ale pouze symbolicky. Policisté ve službě budou mít na rukávu uniformy žlutou pásku. Protestů se mohou účastnit jen ti, kteří budou mít volno. Stejné to bude i s hasiči. Samostatný protest policistů a hasičů, kteří stávkovat nesmějí, se chystá o týden později, 15. prosince.

Dostanou se lidé za kulturou, studovat či do zoo?
K protestu se připojí lidé z muzeí, galerií, památkových ústavů, planetárií a zoologických zahrad. Protestovat chtějí i desítky lidí z koncertních a operních sborů, mimo jiné z Národního divadla, Státní opery Praha a Pražského filharmonického sboru. Na zamčené dveře narazí ti, kteří se vydají do Národní knihovny v Praze, čtenáři se nedoklepou ani na karvinskou regionální knihovnu a její pobočky. Své brány neotevře také brněnská zoologická zahrada. Stávku podpořila i Herecká asociace, většina herců včetně jejího předsedy Václava Postráneckého ale kvůli ní představení nezruší. Někde si diváci vyslechnou, proč herci stávku podporují.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Na západ a severozápad Čech se ženou prudké bouřky, varují meteorologové

Blesky nad Prahou (12. srpna 2019)

V nedělních pozdních večerních a nočních hodinách zasáhnou intenzivní bouřky západ a místy i severozápad Čech. Částečně...

Dezinformační weby by měly být označeny podobně jako cigarety, říká expert

Ruský prezident Vladimir Putin na mítinku nedaleko Moskvy (1. 10. 2018).

Mluvil o ruském vlivu na půdě amerického Kongresu, kde mimo jiné řekl, že Miloš Zeman šíří ruské dezinformace. V...

Pomáhá zbrojařům v obří zakázce. Přitom ho čeká soud v korupční kauze

Německá zbrojovka Rheinmetall nabídne do tendru vozidlo Lynx.

Bývalý náměstek ministra obrany a exposlanec ODS Michael Hrbata zastupuje německý zbrojařský koncern Rheinmetall v...

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Najdete na iDNES.cz