Jágr dal ODS 5,6 milionu korun. Volby stranu stály přes půl miliardy

  16:32aktualizováno  18:30
Mezi největšími sponzory ODS v loňském roce je nejlepší český hokejista Jaromír Jágr, který dal straně 5,6 milionu korun. Mezi výdaji největších stran za loňské volby je "na papíře" do očí bijící nepoměr. ČSSD, jejíž kampaň byla vizuálně nejmasivnější, tvrdí, že její kampaně stály jen 270 milionů korun. ODS přiznala 541,5 milionu korun.

Hokejista Jaromír Jágr patřil k největším sponzorům ODS. Straně Petra Nečase věnoval 5,6 milionu korun. | foto: ODS

ODS přitom před loňskými volbami byla na billboardech i v inzerci přítomna výrazně méně než ČSSD. "Ta suma našich volebních nákladů 270 milionů je opravdu konečná," trvá na svém místopředseda ČSSD Martin Starec. Zahrnuje podle něj jak výdaje z centrály, tak z krajských a místních organizací.

ODS, která přiznala výrazně vyšší částku, uvedla, že 213 milionů ji stála jen centrální kampaň před volbami do Sněmovny, 64 milionů centrální kampaň pro komunální a senátní volby, ale dalších téměř 270 milionů utratily kvůli trojím loňským volbám regionální organizace občanských demokratů.

Obě největší strany mají společné to, že je celková bilance hospodaření nemůže vůbec těšit. ODS připustila, že loňské hospodaření pro ni skončilo ztrátou přes 222 milionů. ČSSD ve své výroční finanční zprávě uvádí, že má půjčku od společnosti Cíl, která byla na konci roku ve výši 325 milionů. Na sjezdu mluvil místopředseda největší opoziční strany Starec o vyšší částce. "Museli jsme si ještě letos dalších 35 milionů půjčit," vysvětlil iDNES.cz.

ODS přispěli loni Bakala i tenisti Berdych a Nováček

Vůbec největším sponzorem občanských demokratů byl loni finančník Zdeněk Bakala. "V první polovině roku věnoval ODS 15 milionů korun," potvrdil iDNES.cz mluvčí strany Tomáš Bartovský. Bakala loni financoval i TOP 09 a VV.

Tomáš Berdych

Mezi významné sponzory občanských demokratů patřili i bývalý tenisový reprezentant Karel Nováček, který dal straně 2 miliony a současný nejlepší český hráč Tomáš Berdych, který věnoval 2,5 milionu korun.

Příjmy ODS byly 612 milionů korun, z toho státní příspěvek na činnost byl 152,7 milionů a státní příspěvek na úhradu volebních nákladů 105,7 milionů. Na darech strana získala 232,9 milionů korun.

Majitel Okin Group Michal Jelínek věnoval ČSSD 2,5 milionu

Mezi největšími sponzory sociální demokracie v loňském roce figuruje jediný akcionář a předseda představenstva Okin Group Michal Jelínek. "Je na služební cestě v zahraničí, bude až příští týden," uvedla jeho asistentka.

Společnost Okin Group, která sídlí v Praze, se zabývá facility managementem, což jsou komplexní služby, jejichž součástí je technická správa a údržba budov.

Poslanec a bývalý hokejista Jiří Šlégr věnoval ČSSD loni půl milionu, ještě o 240 tisíc více pak bývalý předseda ústecké krajské organizace Petr Benda.

Bohuslav Sobotka i Jiří Paroubek, tedy současný a minulý předseda strany, věnovali loni ČSSD shodně 50 tisíc korun.

Petr Benda a hokejista Jiří Šlégr (oba ČSSD) na předvolebním mítinku v Mostě. (2008)

Strana přiznává dar od muže údajně zapleteného do mezinárodního obchodu se zbraněmi

Mezi dary figuruje i částka 6,4 milionu korun, kterou věnoval straně česko-rakouský podnikatel Tomáš Melich. Peníze od něj vzbudily velkou pozornost už loni, když expředseda ČSSD Jiří Paroubek přiznal, že od Melicha strana dostala ve dvou splátkách celkem 13 milionů korun.

Už loni v květnu Paroubek oznámil, že strana si peníze od něj nenechá a dá je radši na povodně. Reagoval tak na informace, které se o Melichovi objevily. Server Aktuálně.cz napsal, že figuruje ve spisech komunistické StB jako agent ekonomické kontrarozvědky a že působil v mezinárodním obchodu se zbraněmi. Melich to kategoricky popřel a uvedl, že se o evidenci v seznamech chce soudit.

"Tento dar je věcí minulého vedení sociální demokracie, já jsem u toho nebyl," odvětil ve čtvrtek místopředseda Starec na dotaz iDNES.cz, jak bude strana s těmito penězi nakládat.

Celkové příjmy ČSSD byly podle loňské zprávy o hospodaření 718,19 milionu korun, z toho 284 milionů dostala strana ze státního rozpočtu na úhradu volebních nákladů a jako příspěvek na činnost. Dary, které dostala, činí celkem 65,8 milionu korun, z toho od vlastní firmy Cíl 30 milionů, z dalších darů je významnější ten od pražské společnosti Roxy II ve výši 2,5 milionu korun.


Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Povinné čipy nic neumějí. Registraci psů stát nechal na soukromých firmách

ilustrační snímek

Nový zákon o povinném čipování psů má zajistit větší kontrolu a třeba i pomoci vrátit zaběhnuté zvíře majiteli. Jenže...

Resuscitace v rytmu Rolniček. Naučte se zachránit zraněného

Ilustrační snímek

Záchranná služba provedla v minulém roce celkem 7 937 resuscitací, nepřímých srdečních masáží a umělých plicních...

Babí léto bude pokračovat, příští týden teploty vystoupají i k 24 stupňům

10.10.2018 Hradec Králové podzimní počasí

Víkendové babí léto vydrží podle meteorologů až do konce září. V druhé půlce příštího týdne se teploty vyšplhají...

VIDEA TÝDNE: Chyby při třídění, zákeřná zlodějka a vtipkující Schwarzenegger

Obecně platí, že znečištěné výrobky do tříděného odpadu nepatří. Proto tam...

Třídění odpadu je sice záslužná činnost, ale ne všichni to děláme správně. Reportér Matěj Smlsal vysvětluje, jakých...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz