„V Německu se upustilo od využívání dobrých jaderných elektráren, v Česku je třeba si dělat starosti, aby se nové nestavěly se špatnými standardy,“ cituje portál Bavorského rozhlasu Bernda Siblera, šéfa okresu Deggendorf ležícího nedaleko českých hranic. Tento politik z konzervativní Křesťanskosociální unie (CSU) na druhou stranu uznává, že elektrický proud je potřeba. V regionu podle něho panují také obavy ohledně úložiště jaderného odpadu na české straně.
Pro šéfa okresu Freyung Sebastiana Grubera (CSU) je rozsah současných plánů „velmi překvapivý a v pohraničí vyvolává znepokojení“. Jejich uskutečnění by podle něho mělo „významný dopad na kvalitu života“ v tomto regionu na německé straně Šumavy především kvůli tomu, že v minulosti byly oprávněné obavy ohledně bezpečnostních standardů.
Proti novým jaderných blokům v Česku se v Rakousku zvedl odpor |
Bavorští regionální politici chtějí o bezpečnostních standardech nových jaderných bloků mluvit se zástupci české vlády a říkají, že při těchto jednáních budou očekávat a požadovat dodržování nejpřísnějších bezpečnostních kritérií.
Nechtějí ale kritizovat „suverénní rozhodnutí sousední země“. Německo, které od jaderné energetiky upustilo, si musí zvyknout na to, že jiné evropské země mají jinou energetickou politiku a je také nutné brát v potaz „hlad po elektřině“.
Německo svoji poslední jadernou elektrárnu odpojilo od sítě loni v polovině dubna. Energii z jádra přestalo vyrábět po více než 60 letech.