Jablonec převálcoval Liberec v žebříčku měst, kde se žije nejlépe

  11:43aktualizováno  11:43
V Jablonci nad Nisou se žije mnohem lépe než v sousedním krajském Liberci. Vyplývá to ze sociekonomického průzkumu společnosti MasterCard, která zjišťovala sociální situaci obyvatel v 63 větších městech republiky. Jablonec zabodoval například nízkou kriminalitou či nezaměstnaností.
Z vrchu Petřína nad městem se otevírají krásné pohledy na celý Jablonec nad...

Z vrchu Petřína nad městem se otevírají krásné pohledy na celý Jablonec nad Nisou. | foto: Roman ČejkaMF DNES

Na studii s názvem Česká centra rozvoje se podílel tým odborníků z Vysoké školy ekonomické v Praze. Kromě kriminality a pracovních příležitostí zkoumal také kvalitu zdravotní a sociální péče nebo cenu bytů (celkové výsledky najdete zde).

Do studie byla zahrnuta tři města z Libereckého kraje - Liberec, Jablonec a Česká Lípa. Jablonec se celkově umístil na solidním třináctém místě a řadí se tak do kategorie měst s dobrou sociální situací. Liberec byl třicátý, Česká Lípa o dvě příčky za ním.

"Fakt, že se Jablonec umístil na celkovém žebříčku výše než Liberec, byl způsoben propastně rozdílným počtem trestných činů. V této kategorii se Liberec nachází o celých 35 příček níže," okomentoval výsledky šetření vedoucí metodického týmu studie René Wokoun.

Velmi uspokojivé výsledky získal ovšem Jablonec také v oblasti trhu práce.

"Například hodnota 31 procent přinesla Jablonci místo mezi dvaceti městy s nejnižším podílem dlouhodobé nezaměstnanosti. Také v kategorii naděje dožití žen se město umístilo na solidním sedmnáctém místě," poznamenal Wokoun.

V Jablonci je bezpečněji

U trestných činů se studie zaměřovala především na ty násilné. Podle policejního prezidia bylo v Jablonci spácháno téměř deset procent těchto činů na deset tisíc obyvatel. U Liberce se situace zdá skoro hrozivá, jelikož s více než 24 procenty skončil celkově na druhém místě za Karvinou.

"Loni jsme tu zaznamenali celkem 452 násilných trestných činů. Největší podíl tvoří úmyslné ublížení na zdraví, případů bylo 132," uvedla liberecká policejní mluvčí Ludmila Knopová.

Zdá se, že v Jablonci k daleko lichotivější bilanci pomáhá rozšíření působnosti "Velkého bratra", tedy kamerového systému. Osvědčily se také smíšené hlídky městské a státní policie v ulicích či projekt Okrskář.

"V současnosti kamerový a dohlížecí systém má 26 kamerových bodů," upřesnil vedoucí oddělení krizového řízení jablonecké radnice Jiří Vaníček.

Do práce však lidé z Jablonce často dojíždějí do Liberce

Co se týče pracovního trhu, minulý rok i letos je v Jablonci a v jeho bývalém okresu nejnižší nezaměstnanost v regionu. Na konci října zde nezaměstnanost byla 8,3 procenta.

Horší je to ovšem se sháněním pracovních míst. Část Jablonečanů totiž za prací často dojíždí, a to především do sousedního Liberce.

"Nejhorší je stále situace na Jablonecku, kde mají úřady práce jedno volné místo pro šestnáct uchazečů, naopak nejlépe jsou na tom nezaměstnaní na Liberecku, kde na jedno volné místo připadá devět lidí," informoval krajský analytik úřadu práce Petr Malkovský.

I přesto, že Jablonec svého libereckého rivala v žebříčku porazil, ten není zcela ztracen. Krajské město dosáhlo třeba poměrně kvalitních výsledků v žebříčcích naděje na dožití žen i mužů.

V České Lípě je pak daleko levnější bydlení než v obou městech. Například zánovní byt o velikosti 4+1 tu přijde v průměru na 863 tisíc korun. V Liberci si o 607 tisíc připlatíte, v Jablonci pak stejný byt vyjde přibližně na milion a tři sta tisíc korun.

Žili byste raději v Liberci, nebo v Jablonci?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 16. prosince 2011. Anketa je uzavřena.

V Jablonci nad Nisou 804
V Liberci 603
Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Další z rubriky

Budějovice nechtějí platit na megalomanský projekt regionálního letiště

Při druhé etapě modernizace získalo letiště terminál, který je připravený na...

Českobudějovické letiště, největší investice v jižních Čechách za poslední roky, přichází o klíčového partnera. Svého...

Důkazy o spáchání trestného činu nesvědčily. Babiš na mě netlačil, řekl Šaroch

Státní zástupce Jaroslav Šaroch přichází na schůzi sněmovního mandátového a...

Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch po téměř čtyřech letech zastavil stíhání všech aktérů v kauze Čapí hnízdo....

Turistů je moc. Národní parky zvažují zavedení poplatků, obce mají potíže

Na lanovku na Sněžku se stojí dlouhá fronta (23. 8. 2019).

Dříve k návštěvě turisty lákali, dnes na nejatraktivnějších místech Česka nevědí, co s nimi. Správci parků přiznávají,...

Najdete na iDNES.cz