Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 27. listopadu 2021 Xenie

Já bych to nepodepsal, říká Paroubek, jehož vláda schválila nákup pandurů

  5:08aktualizováno  11:46
Čím déle se mluví o "kauze pandury", tím více se šéf ČSSD Jiří Paroubek do celé věci zamotává. Sám už teď nedokáže říci, zda považuje obchod s rakouskou zbrojovkou, který jeho vláda schválila, za výhodný pro stát. A neumí jasně promluvit ani o tom, zda jednal s představiteli společnosti Steyr.

Bývalý premiér Jiří Paroubek kritizuje svého ministra, že dotáhl nákup pandurů do konce. | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Na pondělní tiskové konferenci byl hodně vyvedený z míry. Podpis smlouvy na nákup transportérů vytýkal někdejšímu ministru obrany Karlu Kühnlovi, který jím plnil usnesení Paroubkovy vlády.

Nákup obrněných transportérů za dvacet miliard, jak jej schválila vaše vláda, představoval desetinu všech výdajů na veřejné zakázky za rok. Opravdu jste tomuto obchodu nevěnoval pozornost, jak tvrdíte?
Tak podívejte, to byla zakázka, která byla v gesci ministra obrany. Běžela před mým příchodem a běžela, jak se ukázalo, také po mém příchodu. Neměl jsem relevantní důkazy o tom, že by byla zfixlovaná.

Sám jste se o ni tedy nezajímal a nechal vše na ministerstvu obrany?
Neměl jsem s tím nic společného. Seděl jsem jako předseda ve vládě, kde pan ministr obrany Kühnl předložil výsledek výběrového řízení. Vláda ten výsledek schválila a pan ministr ho uzavřel svým podpisem. Já bych asi stejnou odvahu neměl, podepsat to po volbách. Později jsme vyzývali, aby byla smlouva ukončena. V roce 2007 jsem říkal, že je dobře, že byla ukončena.

Kdyby vaše vláda nákup neschválila, pan ministr Kühnl by stěží mohl smlouvu podepsat...
Já jsem zatím neslyšel od MF DNES relevantní důkaz o tom, proč to pan ministr neměl podepsat. Existuje takový důkaz?

Vy sám mluvíte o tom, že ta zakázka nebyla v pořádku. Že jste byl rád, když vláda v roce 2007 kontrakt ukončila. Byla tedy, nebo nebyla ta zakázka podle vás v pořádku?
Já si myslím, že byla v pořádku. Vy jste snad předložili nějaký důkaz, že by nebyla v pořádku?

Vy mluvíte o tom, že jste byl rád, když se ta zakázka odvolala.
O jaké zakázce mluvíte?

O nákupu obrněných transportérů.
Jak říkám, po volbách bych neměl odvahu podepsat.

Ale proč, když byla v pořádku?
Protože jsem si uměl představit, co přijde za řeči! Jinak, jestli dovolíte, si nemyslím, že by na ní bylo něco v nepořádku. Znovu vás vyzývám, popětadvacáté: předložte důkazy! Vy jste nebyli schopni do dnešního dne.

Ve smlouvě, kterou má MF DNES k dispozici, je například záměr firmy Steyr, která zakázku dostala, zaplatit provizi lobbistovi Vlčkovi, když se postará o kontakt s politiky. Na prvním místě s panem Grossem, sociálnědemokratickým premiérem. Jak hodnotíte jeho roli?
Já chci důkazy, ne údajné svědectví dvou opilců, kteří něco tvrdí a pak to někde odvolávají, protože se polekali vlastních blábolů. Já bych očekával, že MF DNES přijde s důkazy.

Faksimile smlouvy vám nestačí?
Nevím, co je to faksimile smlouvy. Jděte se zeptat Miloše Zemana, to je kamarád Jana Vlčka. Co já mám co společného s Janem Vlčkem? Nevím, jestli už vám to nepřipadá trapné, do jaké pozice jste se dostali. Červenáte se?

Věříte svému spolustraníkovi Lubomíru Zaorálkovi, když říká, že jednal o spolupráci Steyru s firmami na severní Moravě? Tam není žádná zbrojovka, která by mohla být Steyru partnerem.
Já nevím, jestli jste slyšela o subdodávkách.

Ano.
Tak to přesně může být subdodávka pro ten zbrojní průmysl. Docela se mě to dotýká, že si pánové ze Steyru nenašli čas se se mnou sejít. To je velmi správné, že s nimi Lubomír Zaorálek jednal, a i já bych s nimi jednal. Rozhodně tedy ne s nějakými přidržtašky, kteří se dnes prezentují jako kdovíjací mudrci, ale s představiteli té firmy bych to viděl jako velmi rozumné.

Takže již máte jasno v tom, že jste se s nikým ze Steyru nesešel? Minulý týden jste si nedokázal vzpomenout.
Já se vás ptám, Mladé fronty DNES, jestli jsem se s nimi sešel a jaký na to máte důkaz. Nejsem v situaci, že musím předkládat důkazy vám, to vy mně! Nesplnili jste základní předpoklad etiky, mít ověřenou informaci ze dvou zdrojů: vy jste měli jenom Jedlaucnika a Globocnika, nebo jak se ten jmenoval.

Pan Habitzl...
Pojďme k dalším otázkám.

Jak jste přišli na to, že pan Kožnar je tou "vycházející hvězdou" ČSSD, která jednala se zástupci Steyru? On sám říká, že popis na něj nesedí.
Já myslím, že si pomůžete vaší fantazií. Pan Kožnar vám řekl jednoznačně, že se s nimi sešel v roce 2003. Víc o tom nepotřebuji mluvit. Tečka. Další otázka.

Lidé kolem vás...
Další otázka!

Lidé kolem vás...
Nevyrušujte!

Bavil jste se o tom s Kožnarem?
Já jsem s ním nehovořil. Tečka.

V pátek jste na tiskové konferenci řekl, že Kožnara znáte dvanáct let. Mluvil jste o něm ale jako o místostarostovi za ČSSD. Mohl byste vysvětlit tuto nesrovnalost?
Tak to je jednoduché. Spletl jsem se. On byl funkcionářem sociální demokracie na Praze 1 a možná byl také v zastupitelstvu. Tuším, že to tak bylo, nevím, já jsem se tím nezabýval. A upřímně řečeno to nemá relevanci.

V pátek jste také říkal, že za kauzou pandur stojí Háva a Kalousek. Máte pro to nějaké důkazy? (Tuto otázku položil na stejné tiskové konferenci redaktor agentury ČTK.)
Pane redaktore, vaše otázka je tak slušná, jako jsou neslušné dotazy MF DNES. Vždyť přeci pro to své tvrzení, že jsem se s nimi (exmanažery Steyru) sešel, nemají žádné důkazy. To je stejné.

Takže důkazy nemáte.
Tady nejsou žádné důkazy. Jsou to jen informace ze zákulisí, komu to může sloužit.

Fakta o kauze pandury

V případu mnohamiliardové zakázky na obrněné transportéry přinesla MF DNES minulý týden několik klíčových důkazů:

Smlouva o lobbingu
Rakouská firma Steyr, výrobce pandurů, uzavřela v prosinci 2002 tajnou smlouvu s konzultantem Janem Vlčkem. Ten jí měl otevírat dveře k českým politikům. V případě úspěchu firma slíbila vyplatit 7 % na provizích (z původní zakázky za 21 mld. by to bylo přes 1,4 miliardy).

Skrytá kamera MF DNES
Reportér Janek Kroupa se v přestrojení za obchodníka s pohledávkami sešel se dvěma bývalými manažery Steyru, kteří mu vysvětlovali zákulisní hry při zakázce. Manažer Wolfgang Habitzl například říkal, že dvě až tři procenta provize měla jít "pro každou politickou stranu".

Co se děje teď
Rakouští vyšetřovatelé začali ihned po zveřejnění případu v MF DNES prověřovat možnou korupci. V pátek oznámila i česká policie, že případ otevírá.

Navržená vláda Petra Fialy

Lídr koalice SPOLU a předseda ODS Petr Fiala představil navrhované složení své vlády. Prezident Miloš Zeman premiéra jmenuje 26. listopadu na zámku v Lánech.

Předseda vlády: Petr Fiala, ministr vnitra: Vít Rakušan, ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš, ministr zemědělství: Zdeněk Nekula, ministr financí: Zbyněk Stanjura, ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek, ministr školství: Petr Gazdík, ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka, ministryně obrany: Jana Černochová, ministr spravedlnosti: Pavel Blažek, ministr průmyslu a obchodu: Věslav Michalik, ministr dopravy: Martin Kupka, ministr zahraničí: Jan Lipavský, ministr životního prostředí: Anna Hubáčková, ministr kultury: Martin Baxa, ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek, ministr pro legislativu: Michal Šalomoun, ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová.

Jsme připraveni opět očkovat, ale nikdo nás nekontaktoval, říká šéf O2 universa

  • Nejčtenější

Znovu je tu nouzový stav. Babiš chce povinné očkování lidí nad 50 let

Od půlnoci ze čtvrtka na pátek začal v Česku platit nouzový stav. Vláda ho vyhlásila na 30 dnů na návrh ministra...

Nouzový stav vláda nevyhlásila. Blíží se povinné očkování některých profesí

Kvůli situaci v přetížených nemocnicích vláda zatím nouzový stav nevyhlásila. Chce znát postoj hejtmanů. „Nouzový stav...

Zeman je v ÚVN s covidem. Zavoral: Dostane protilátky, nákaza je z Lán

Prezident Miloš Zeman se vrátil se do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). Sanita s hlavou státu dorazila před 19:30....

Rakousko sevře lockdown, turisté nesmí do země. Zavede povinné očkování

Rakousko kvůli rekordním počtům nakažených covidem zavádí od pondělí celostátní uzávěru. Lockdown se má týkat...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Příští vláda: Nutná bude třetí dávka po 6 měsících, jinak lidi čeká PCR

Budoucí vláda představila opatření, kterými chce bojovat s covidem. Očkování má mít platnost šest měsíců, poté by měli...

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

  • Další z rubriky

Než začal nouzový stav. Praha žila divokou párty, jinde bylo klidněji

Premium Vláda ve čtvrtek oznámila zavedení nouzového stavu. Poslední divokou párty před zkrácením otevírací doby podniků si...

Exšéf fotbalu Pelta dostal šest let vězení, musí zaplatit pět milionů

V kauze sportovních dotací soud uložil bývalému předsedovu Fotbalové asociace ČR Miroslavu Peltovi šest let vězení,...

Fialu jmenovat může, setkat se však nemohou, řekl k Zemanově izolaci Vojtěch

Prezidenta Miloše Zemana propustí z Ústřední vojenské nemocnice v sobotu v 16 hodin odpoledne, řekl premiér Andrej...

OBRAZEM: Déjà vu s jedním rozdílem. Nemocnici v Hradišti paralyzují neočkovaní

Nemocnice v Uherském Hradišti zažívá covidové déjà vu. Opět omezuje plánovanou péči, aby navýšila místo pro...

Bolí vás nohy? Soutěžte o 3 000 Kč na vložky MEDICOVI
Bolí vás nohy? Soutěžte o 3 000 Kč na vložky MEDICOVI

Ať už musíte celý den pobíhat za miminkem nebo běháte jen tak pro radost v lese. Možná vás trápí propadlá klenba nebo vás po celém dni bolí nohy....

Jakub Vágner se oženil. S rybářkou Claudií si řekli ano na lodi

Populární rybář Jakub Vágner (39) se oženil. V sobotu po poledni si vzal svou německou přítelkyni Claudii, se kterou...

Neočkovaný herec Etzler je na kyslíku s oboustranným zápalem plic

Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici. Své příznivce na sociálních sítích...

Vítěz Slavíka Ztracený zpíval o znásilnění. Píseň stáhnu, omluvil se

Vítěz letošního Českého slavíka Marek Ztracený čelí kritice kvůli textu jedné z jeho starších písní. Výkonná ředitelka...

Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

KOMENTÁŘ: Kterak raper Řezník přistřihl Českému slavíkovi křídla

Slavnostní ceremoniál Českého slavíka nejspíš na nějakou dobu rozvíří debaty o stavu české populární hudby – je-li...