Izrael i experti se zlobí, neonacisté v Praze beztrestně spílali Židům

  16:16aktualizováno  16:16
Zástupce Izraele v Česku pobouřily výpady na adresu Židů, které zazněly na prvomájové demonstraci pravicových extremistů v Praze na Vinohradech. Před zraky úředníků pražského magistrátu otevřeně docházelo k projevům xenofobie. Podle mnohých hlasů měla být akce předčasně rozpuštěna.

Prvomájové oslavy pravicových radikálů na náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze. | foto: Pavel EichleriDNES.cz

Zástupce izraelského velvyslance v Česku průběh včerejší demonstrace Dělnické strany na náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze rozzlobil. Pravicoví extremisté spílali jeho zemi a volali po boji proti Židům.

"Jsem naprosto v šoku ze slov, které představitelé této strany vyslovili," řekl Ziv Nevo Kulman iDNES.cz.

Za xenofobní označili přednesené projevy také aktivisté, kteří monitorují pravicový extremismus. "Dělnická strana se touto demonstrací otevřeně propojila s neonacistickou scénou," myslí si Klára Kalibová z nevládní organizace Tolerance a občanská svoboda.

Na náměstí Jiřího z Poděbrad ovšem nebyl žádný soudní znalec, který by rozhodl, zda dochází k porušování zákona. Přítomní úředníci si netroufali rozhodnout, třebaže se shromáždění odchýlilo od nahlášeného účelu, prvomájové oslavy Svátku práce.

"Neshledali jsme důvody zvát soudního znalce," řekl iDNES.cz Pavel Štefaňák, zástupce vedoucího oddělení správních činností a správního trestání z pražského magistrátu.

Dělnická strana vzala pod křídla neonacisty
Neonacisté z Národního odporu původně plánovali vlastní pochod, ale pár dní před 1. květnem ho zrušili a vyzvali své členy a sympatizanty, aby podpořili shromáždění Dělnické strany.

Na náměstí na pomezí Vinohrad a Žižkova se sešlo kolem šesti set lidí. Běžně na demonstrace Dělnické strany chodí kolem třiceti lidí.

Kromě kritiky vládní reformy, která zazněla z úst předsedy DS Tomáše Vandase, si od dalších řečníků přítomní vyslechli ostré výpady proti Izraeli a Židům. Pozvaný zástupce německých neonacistů dokonce Česko vyzval, aby následovalo německého příkladu z roku 1933, kdy se chopil moci Adolf Hitler.

"Před pětasedmdesáti lety se Německo osvobodilo od západních velmocí a vydalo se vlastní cestou. Na to bychom měli navázat. Cesta k vítězství nad sionisty je evropský odpor. Bojujte proti sionistům, kteří okupují naše země. Evropo, povstaň!" zvolal host z Německa.

Úředníkům magistrátu projevy nevadily
Soudní znalec v oboru extremismus Miroslav Mareš je toho názoru, že tyto výroky jsou minimálně důvodem k podání vysvětlení ze strany řečníka. "Také mělo dojít k upozornění pořadatelů, že se odklánějí od ohlášeného účelu demonstrace a v případě, že by nezareagovali, bylo možné přejít i k dalším krokům," sdělil iDNES.cz.

Pavel Štefaňák, který s kolegy na průběh shromáždění dohlížel, tvrdí, že štvavá slova neslyšel. A nic podobného prý nezaregistroval ani u dalších řečníků. "Nebyl žádný důvod akci rozpouštět, akce probíhá v klidu, žádné narušení zákona jsme nezaznamenali," řekl včera odpoledne reportérovi iDNES.cz. - rozhovor si poslechněte zde

"Řečníci jen kritizovali problémy"
Všechny řečníky pozvala Dělnická strana. Její předseda Tomáš Vandas přiznal, že předem znal charakter jejich projevů. Odklonění od ohlášeného účelu ovšem odmítá.

"Nevidím na tom nic špatného. Kritizovali jsme nejen problémy u nás, ale i to, co se děje ve světě. USA a Izrael dělají politiku, která nemá s demokracií nic společného," vysvětlil Vandas iDNES.cz.

Popřel také, že by členové ochranné služby DS, kteří dohlíželi na dodržování pořádku na demonstraci, byli aktivisté Národního odporu. "Od všech, kdo chtěji vstoupit do ochranné služby, žádáme doložení trestní bezúhonnosti," argumentoval Vandas.

Není bez zajímavosti, že Tomáš Vandas je bývalý člen mládežnické organizace Republikánů Miroslava Sládka. Strana, v jejímž čele dnes stojí, vznikla na troskách Sládkova uskupení.

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno je po nedělní večerní nehodě opět plně průjezdná. Ráno tady kolabovala doprava i na...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Význam lidských práv v zahraniční politice poklesl, řekl Vondra na Foru 2000

O třicetileté zkušenosti s životem ve svobodné společnosti i o výzvách, před kterými demokracie stojí, debatovali na...

Novela zákona o přístupu k informacím chystá novinku: možné placení záloh

Ochránit úřady a další instituce před zneužíváním práva na informace ze strany žadatelů má novela zákona o svobodném...

Armádní nákupy zdržuje špinavý konkurenční boj, říká bývalý šéf vyzbrojování

Kvůli odkládanému a nakonec zrušenému nákupu izraelských radarů MADR pro armádu ho několikrát prošetřovala policie....

Šéfka pražských Pirátů se scházela s obžalovaným manažerem JCDecaux

Předsedkyně pražských Pirátů a zastupitelka Michaela Krausová se scházela s manažerem reklamní firmy JCDecaux Tomášem...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz