Normalizační pokrytectví je v lidech dodnes, říká spisovatel Tesař

  10:19
Někdejší novinář a nyní mediální analytik na volné noze Ivan Tesař se ve své povídkové sbírce Na kusy rozpomíná na vyrůstání za normalizace, tragické a pozitivní osudy lidí kolem něho i osudová setkání, která ovlivnila jeho život. Sbírku vydanou nakladatelstvím Větrné mlýny doprovázejí fotografie Karla Cudlína.
Fotogalerie4

Spisovatel a novinář Ivan Tesař. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

V knize povídek a básní vzpomínáte na vyrůstání za totality. Mnohé z těch vzpomínek jsou šedivé. Jen mě utvrdily v tom, že komunisti byli pěkní hajzlové, co?
Nejen komunisti. Lidé, kteří za normalizace dělali kariéry. V té době – po ruské okupaci – již nikdo nemohl v myšlenku socialismu věřit. Taková byla celá doba sedmdesátých a osmdesátých let, kdy jsem vyrůstal v Praze na sídlišti v Krči. Mluvit jinak doma, ve škole, na veřejnosti. To pokrytectví, neupřímnost byly všude, venku, za dveřmi domova a myslím si, že trvá v naší společnosti dodnes. Tehdy došlo k destrukci mezilidských vztahů a projevuje se to myslím stále.

Stále?
Stačí se podívat na počet rozvodů v naší zemi. Ale zpět k 80. létům. Někdo poslouchal Michala Davida, někdo Kroky Františka Janečka a někdo Pražskej výběr, Jasnou páku a později Visací zámek nebo Psí vojáky. Hudba pro mě představovala stmelující prvek pro lidi, kteří nechtěli fungovat v rámci toho systému. Viděli své rodiče či prarodiče a nechtěli dopadnout stejně. K tomu se váže moje povídka z půlky 80. let. A pak přišel rock-and-roll.

A píseň práce umíš, soudruhu? Jak vypadala pop-music před listopadem 1989

Poslední dobou se na revoluci vzpomíná častěji. Mluví se o tom, že lidé na Národní nebyli až takoví hrdinové – že se přidali, až když to všude v okolních zemích prasklo…
To si nemyslím. Já na Národní třídě sedmnáctého listopadu osmdesát devět byl. Toho dne dopoledne jsem zrovna šel na odvod v Podolí a byl jsem zhrozený z toho, že budu obcházet psychiatrické léčebny, abych nemusel na vojnu. Měl jsem v hlavě i možnost emigrace, protože v rámci rodiny už emigranti byli. V tom, v čem žili moji rodiče, jsem žít nechtěl.

A pak jste šel do průvodu?
Jasně. Chodil jsem na všechny demonstrace. Nebyl jsem v žádném Pionýru nebo Socialistickém svazu mládeže. Nepociťoval jsem, že by bylo rozhodnuto. Před 17. listopadem jsem byl společně s dalšími pěti tisíci lidmi na Palachově týdnu a policejní zákrok byl brutální. Demonstranty kopali do hlavy a posílali na ně psy. To je dodnes dost silný zážitek.

A pár měsíců poté byl od komunistů pokoj.
Nastala doba neuvěřitelných možností. Vše bylo jinak. Skvělé období. Neměl jsem razítko v občance, mohl jsem svobodně nakládat se životem. Šlo svobodně cestovat, dostali jsme se k úplně jiným informacím. Četl jsem knížky, které jsem nemohl zatím číst. K té svobodě přibyla i odpovědnost vůči sobě, nejbližším i společnosti. Přemýšlet o věcech v souvislostech.

KVÍZ: Zakazovaly se filmy i zpěvačky. Jak znáte sovětskou okupaci a normalizaci?

Kromě povídek vaše sbírka obsahuje i básnicky laděné texty nebo řekněme volnou prózu. Co rozhoduje o formátu, který nakonec zvolíte?
Přijde to přirozeně. U některých vzpomínek volím povídkovou formu, jindy se mi vybaví spíš obraz, ke kterému sedne volnější styl. Výsledkem může být abstraktní obraz s nějakým vyzněním.

Píšete i ze snů? Některé texty tak totiž působí.
Ani ne. Já vlastně dlouhé roky nepsal. Když přišla pandemie covidu, musel jsem se od ní odpoutat. Chodili jsme se synem do Krčského lesa stavět týpí a dělat ohně. To bylo super, ale nestačilo to. Začal jsem lézt více po skalách a znovu psát. Napsal jsem tři texty a došlo mi, že to jde a mohu pokračovat. Příběhů, které jsem chtěl zaznamenat, bylo víc. Zároveň se mi vybavily dobové fotky Karla Cudlína, se kterým jsem pracoval v Lidových novinách a České tiskové agentuře. Zavolal jsem mu, sešli jsme se na kafia vybrali ty, které se k textům moc hodí. Byl jsem rád, že ho texty oslovily a domluvili jsme se na spolupráci.

Vzpomínáte na novinařinu?
Určitě mi to něco dalo. Lidovky byly v devadesátých letech brané jako disidentské noviny. Byl jsem mladý, bylo fajn učit se psát.

Na mediálním poli se ale pohybujete stále. Jak se podle vás proměnil svět médií, když ho srovnáte s devadesátými lety?
Těžko srovnávat. Měl jsem pocit, že tehdy Praha vystřelila sto kilometrů do vesmíru a následně spadla každý den zpět na zem a takhle to šlo pořád dokola do pěta-, šestadevadesátého. Vltava tekla proti proudu, Petřínská věž končila u Saturnu. Pracoval jsem hodně, v Praze žila klubová scéna, jezdili jsme po světě. Když nebyly peníze, po Evropě jsme stopovali. Byla to abnormální a úžasná doba. Opakovat nejde. V minulosti ale nelze žít. Jsem spokojený stále.

Ivan Tesař

Spisovatel a analytik Ivan Tesař (1972) je novinář, analytik, spisovatel, básník. V 90. letech psal do Lidových novin, ČTA, Reflexu, Mladého světa a Hospodářských novin. Pracoval i v agentuře ČTK a vydavatelství Axel Springer. Od roku 1996 je na volné noze. V letech 2011-2017 byl členem Rady Českého rozhlasu. V listopadu 2023 byl Senátem zvolen členem Rady České televize, v červnu pak místopředsedou rady. Dlouhodobě podporuje osobnosti a projekty v oblasti kultury, jako například vydavatelství Aula básníka Bohdana Chlíbce, malíře Miroslava Šislera, spisovatele Otu Karse. V nakladatelství podpořil básnickou sbírku Prázdné židle, kterou napsala čínská básnířka Liou Sia, vdova po čínském disidentovi a nositeli Nobelovy ceny za mír Liou Siao-po. Letos pak básnickou sbírku Kora tibetského aktivisty Tenzina Tsundueho. Roku 2003 spolu s Michalem Jankovcem financovali první desku pražské romské kapely Bengas „Dža“.

... až na ten začátek s bolševikem. Kdybyste měl ze sbírky Na kusy něco vypíchnout, co by to bylo?
Velmi osobní je povídka Pan doktor Mann. O člověku, který žil svobodný život ve velmi nepřátelském systému a nenechal se nikdy zlomit. Ve sbírce vzpomínám i na místa, která dnes již neexistují, či na přátele, o které jsem v devadesátých letech přišel. Jedna z povídek je o kamarádovi, který měl v Západním Německu nastartovanou kariéru a předurčený úplně jiný způsob života. Tragicky zemřel. Dvacet let mi docházelo, že některé věci v životě nějak jednoduše jsou, aniž je můžete ovlivnit.

Proto se sbírka jmenuje Na kusy?
Celý život se skládá z jednotlivých etap, období, částí, kusů. Ale někde pod hladinou, třeba na první pohled neviditelně tvoří tyto kusy jednolitý celek – život. Moje kniha Na kusy je doplněna o fotografie Karla Cudlína, které skvěle doplňují moje texty. A tvoří celek mojí knížky. Doplňuje to vhodně i grafická úprava knihy.

Jsou v knize i pozitivní momenty? Třeba vzpomínky na ty, kteří emigrovali a po převratu se vrátili?
Určitě. Můj strejda emigroval přes dráty na konci čtyřicátých let, je to příběh se šťastným koncem. Při přípravě knížky mi pomáhali někteří kamarádi, které jsem neviděl i patnáct let. Bylo fajn vidět, že jsme po dlouhé době stále na stejné vlně.

Bude z vás teď spisovatel?
Jsem analytik. Dělám mediální analýzy, kvantitativní průzkumy z domácí i zahraniční politiky a ekonomiky. Jsem svobodný a vyhovuje mi to. Ale psát budu dál. Baví mě to a je to způsob seberealizace. Způsob mého pohledu na svět. Navíc vydavatelství Větrné mlýny se mnou chce spolupracovat dál. Toho si velmi vážím a beru to s úsměvem jako nepsaný závazek.

Kromě toho jste místopředsedou Rady České televize. Hádám, že budete za navýšení koncesionářských poplatků. Jaká je situace v ČT?
Je, jaká je. Když někdejší generální ředitel Petr Dvořák televizi před dvanácti lety přebíral, na účtech měla 3,6 miliardy korun. Dnes má rezervu 450 milionů, na provoz to reálně nestačí. Do toho započtěme inflaci, tlak na růst mezd. Vstupy jsou velké a nůžky mezi náklady a příjmy se rozevírají. Podle mě měl exředitel Dvořák dělat čtyři věci: jednat o poplatcích, rozpouštět rezervy, které vytvořil ještě generální ředitel Janeček, hledat úspory a hledat příjmy. Dvořák se omezil na rozpouštění rezerv. Stávající situaci lze řešit buď velice drastickými škrty, nebo navýšením poplatků. Věřím, že k navýšení poplatků dojde. Česká televize má v Česku nezastupitelnou roli. Nemyslím jen mediální, ale i společenskou. Sice může společnost v něčem rozdělovat, daleko více ji však stmeluje. O to by se měla také snažit.

„Vyjedené krámy.“ Nezvýší-li poplatek, hrozí zrušení tří kanálů, řekl ředitel ČT

Neměl by se spíš osekat program ČT a počet stanic? Neoriginálně, kacířsky se zeptám, proč mám z televizního poplatku hradit sport nebo zábavu, když mě nezajímá?
Česká televize měla zprostředkovávat široké spektrum služeb pro veřejnost. Někdo je milovník ragby, někdo vědeckých pořadů a někdo StarDance. Bavme se o tom, co má být veřejná služba v jednadvacátém století. Zároveň si myslím, že ČT by měla na úkor provozu posilovat výrobu. Měla by testovat nové věci a spouštět nové projekty. Ne reprízovat.

Co progresivistický přístup, takzvaná woke kultura přehnané politické korektnosti? Zaznamenáváte takové tlaky ve veřejnoprávní televizi?
Nejsem to schopen posoudit. Osobně jsem vůči tlakům jakéhokoli ražení dost imunní.

S fetem skončila díky hudbě. Polák z O5 a Radeček vypráví, jak pomohl své žačce

Nejčtenější

Ohnivé peklo v lyžařském centru. Lidé skákali z oken, mrtvých je přes sedmdesát

Při nočním požáru v tureckém lyžařském středisku Kartalkaya zemřelo nejméně 76 lidí a 51 utrpělo zranění. Oheň se v dřevěném hotelu rozšířil z restaurace ve čtvrtém patře. Lidé se snažili zachránit i...

Havárie historické bojové techniky na jihu Čech: dva mrtví, osm zraněných

Při ukázkách historické bojové techniky u Horního Dvořiště na jihu Čech došlo k tragické nehodě. Vojenský vůz se převrátil. Dva lidé na místě zemřeli, uvedli policisté. Dalších osm lidí je...

Zelenskyj si řekl o 200 tisíc evropských vojáků. Britové jsou pro

Jen co v Bílém domě usedl Donald Trump, vyzval Volodymyr Zelenskyj evropské státy, aby převzaly odpovědnost za obranu svého kontinentu před Ruskem. Pro prosazení mírové dohody na Ukrajině podle něj...

Kdo nečeká, není Čech. Antireklama na Českou poštu ovládla sítě, smějí se i pošťáci

Sociálními sítěmi se od středy rychle šíří zábavné video režiséra Vladimíra Špičky, které si dělá legraci z České pošty. Ke čtvrtečnímu odpoledni zaujalo video na platformě Instagram více než 170...

Žádná pomoc hořící Kalifornii a hrozba Bidenovi. Trump v rozhovoru překvapil

Donald Trump poskytl v noci na čtvrtek první rozhovor po návratu do Bílého domu. V rozpravě s moderátorem televizní stanice Fox News přímo z Oválné pracovny se vysmál Joeu Bidenovi a nevyloučil jeho...

Místo 1550 Kč zaplaťte jen 490. iDNES Premium a streamovací služba Max s HBO

Do konce tohoto týdne můžete získat členství v iDNES Premium za nejnižší možnou cenu. Předplatné na celý rok 2025 čtenáře teď vyjde nikoliv na 890, ale jen na 490 korun. Jako bonus dostanete zdarma...

24. ledna 2025

Výtržníci z Kapitolu slibují odplatu. Mám na zádech terč, říká policista

Premium

Policisté, kteří 6. ledna 2021 bránili Kapitol před davem radikálních příznivců amerického prezidenta Donalda Trumpa, vyjadřují zklamání z jeho rozhodnutí omilostnit lidi, kteří je napadli. Někteří...

24. ledna 2025

Práci zdaňme méně, víc peněz dejme na vědu a vzdělávání, radí ekonomové

Zdanění zaměstnanců v tuzemsku často nemotivuje k práci. Špatně nastavené jsou i další daně či výdaje, tvrdí ekonomové z Centra veřejných financí. Představili proto desatero s návrhy, jak to změnit.

24. ledna 2025

Chystá se zmenšování bytů. V cizině od něj přitom spíš ustupují

Premium

Dvacetimetrový byt v Klánovicích za 13 tisíc korun měsíčně? Nebo si raději koupit 38metrový byt v pražských Jinonicích za více než šest milionů korun? Nárůst cen bydlení v posledních letech žene...

24. ledna 2025

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Po otcově smrti přišlo peklo. Prohrál jsem vše, říká syn Josefa Vinkláře

Herečka a spisovatelka Ivanka Devátá (89) vydala loni knihu s názvem Můj příšerný syn a její hlavní hrdina Adam Vinklář...

Tomáš Vartecký nastupuje do léčebny. Je to větší, než jsem myslel, říká

Tomáš Vartecký (54) se svěřil s tím, že nastupuje do léčebny. Muzikant uznal, že situace je horší, než si myslel a je...

Soaking: sexuální praktika, která je příliš bizarní, aby byla reálná

Virální, bizarně kreativní, legrační. Sexuální praktika soaking uhranula internet, fascinuje. Slouží jako nástroj...

Sedmnáctiletá hvězda z Ulice si pořídila fajn byt na pražském Smíchově

Kousek od bývalého bydliště samotného Karla Gotta našel svůj domov i mladý sedmnáctiletý herec Petr Komínek. Byt s...

Nejchudší stát Spojených států je blízko k překonání HDP Německa

Hrubý domácí produkt (HDP) na obyvatele nejchudšího státu USA Mississippi je vyšší než hrubý domácí produkt pěti...