Langer se u soudu pře s Fortunou, zda je tisková zpráva a reklama totéž

  13:54aktualizováno  13:54
Ve sporu bývalého ministra vnitra Ivana Langera se sázkovou kanceláří Fortuna se musí soud zabývat i tím, jestli lze považovat tiskovou zprávu za reklamu, jak tvrdí Langerův advokát. Fortuna to odmítá. Langer firmu zažaloval poté, co v roce 2015 vypsala sázky na to, v jaké krabici u něj policie najde při domovní prohlídce peníze, nebo z čeho jej policisté obviní.

Bývalý ministr vnitra Ivan Langer | foto: Miloslav Jančík, MF DNES

Langera zadržela policie 13. října 2015 v souvislosti s kauzou Vidkun (všechny články o kauze čtěte zde) a provedla u něj domovní prohlídku. Sázková kancelář Fortuna vypsala další den kurzy na to, z jakého trestného činu bude bývalý politik obviněn. Další série sázek se týkala toho, kde u něj policisté najdou peníze – jestli to bude v krabici od vína, od bot, od televize, či například pračky. Expolitik ODS nakonec z ničeho obviněn nebyl.

Fortuna přitom vydala tiskovou zprávou, ve které o vypsaných sázkách informovala, a poslala ji do České tiskové kanceláře (ČTK).

„Policie nám toho zatím moc neprozradila. A tak je vedle klasických politicko-ekonomických přečinů ve hře obvinění z lecčeho – od krádeže jízdního kola až po vlastizradu, za kterou by někteří klidně mohli považovat zrušení finanční policie, které měl Ivan na svědomí,“ uvedl v této tiskové zprávě z 14. října 2015 hlavní bookmaker Fortuny Michal Hanák.

Stejná zpráva citovala i mluvčího Fortuny Petra Šraina. „David Rath peníze skrýval v bedně od vína, Kott s Pancovou coby kompot v zavařovačkách. Dá se spekulovat, jak kreativní mohl být při skrývání případných nelegálních výnosů Ivan Langer,“ napsal mluvčí.

Od ČTK převzala zprávu některá další média, která vyjádření zástupců Fortuny přetiskla. Právě těmito výroky se Ivan Langer cítí vážně poškozen. Žádá omluvu a odškodnění ve výši pět milionů korun.

Tiskovou zprávu pokládám za reklamu, tvrdí advokát

Langerův právní zástupce Martin Elger v pondělí u soudu prohlásil, že tiskovou zprávu, kterou Fortuna vydala, považuje za reklamu. „Spadá do definice reklamy, která zahrnuje i prostředky PR (public relations - vztahy s veřejností, pozn. red.). Tisková zpráva byla šířena komunikačními médii a měla za cíl podporu podnikatelské činnosti. V reklamě, v širším slova smyslu, není možné využít nějaké osoby a zesměšňovat je, bez jejich souhlasu,“ tvrdí advokát.

Protistrana s touto argumentací nesouhlasí. „Tisková zpráva není reklama. Každý z těchto institutů má odlišnou funkci i obsah. Tisková zpráva je standardním instrumentem managementu, ve které se vyjadřuje ke své podnikatelské činnosti a veřejně prezentuje své postoje ve vztahu ke svému podnikání,“ reagoval právní zástupce Fortuny Radek Schmitz.

Podle advokáta vypisuje Fortuna sázkové příležitosti i na věci veřejného zájmu, což udělala také po Langerově zadržení. Pak vydala tiskovou zprávu, která shrnovala informace o vypsaných sázkách. 

„Tato zpráva nebyla zveřejňována ve vztahu k třetím subjektům, byla poskytnuta ČTK s tím, že za to, jakým způsobem převezmou tiskovou zprávu ostatní média, společnost Fortuna žádným způsobem neodpovídá,“ dodal před soudem Schmitz.

Sázky nemají odporovat morálním principům

O tom, která ze stran má pravdu, rozhodne samosoudkyně Iveta Nedozrálová. Ta v pondělí věnovala velkou část jednání předčítání novinových článků, které v říjnu 2015 popisovaly zadržení Langera. Přečetla i herní plán, na základě kterého Fortuna sázky vypisuje. Ty podle pravidel nemají odporovat morálním a etickým principům.

Soudkyně chce Ivana Langera osobně vyslechnout. Bývalý politik se z účasti u pondělního jednání omluvil, z rodinných důvodů musel zůstat v Olomouci.

Soud se sporem zabývá od listopadu 2016, v mezidobí se ale změnila soudkyně, která měla žalobu Langera na Fortunu kvůli vypsaným sázkám řešit.

„Kurzy byly vypsány způsobem, který jednoznačně vede k tomu, že je žalobce vysmíván, urážen a zbaven důstojnosti,“ uvedl před dvěma lety Langerův advokát Martin Elger. Fortuna podle něj využila Langera ke své reklamě.

Její zástupce Radek Schmitz odmítá, že sázková kancelář mohla Langerovi způsobit újmu. „Fortuna celou kauzu nevyvolala. Reagovala na veřejný zájem o určitou kauzu, jejímž členem byl bývalý činitel státního orgánu,“ řekl před soudem advokát. Podle něj byly sázky vypsány s jasnou nadsázkou a etickým principům neodporovaly.

Autor:

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

Češi odvolili, koho poslali do europarlamentu se dozví až v neděli v noci

V Česku skončily ve 14. hodin eurovolby. Začíná sčítání hlasů. (25.5.2019)

V Česku skončil druhý den voleb do Evropského parlamentu. Zájem o volby do Evropského parlamentu však nebyl ani jeden...

Havel po propuštění na svobodu slavil. Na večírek pozval i Dubčeka

Jaroslav Kučera: Václav Havel a Alexander Dubček ve chvíli, kdy Čs. televize...

17. května 1989 se neodehrálo jen setkání Husáka a Jakeše s rumunským diktátorem Nicolae Ceaušeskem na Pražském hradě....

Stačí vložit novou chlopeň. A vada je odstraněna bez operace, říká kardiolog

MUDr. Michael Želízko od roku 1992 vede oddělení Intervenční kardiologie na...

Měl jsem štěstí zažít obrovský technologický pokrok v našem oboru, říká kardiolog Michael Želízko z pražského IKEM. V...

Najdete na iDNES.cz