Tradiční rodina proti ženské lobby. Jak se bojuje o Istanbulskou úmluvu

  18:02aktualizováno  18:02
Hned dvě petice k Istanbulské úmluvě v úterý dostala do rukou předsedkyně sněmovního petičního výboru Helena Válková. Jednu z nich předaly Amnesty International ČR a Česká ženská lobby, které žádají, aby se úmluva přijala. Druhou petici předala Tradiční česká rodina, která naopak žádá, aby se od přijetí úmluvy odstoupilo. „Máme vlastní zákony,“ tvrdí.

(ilustrační snímek) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Amnesty International ČR v úterý předalo petici pro přijetí Istanbulské úmluvy s přibližně 10 500 podpisy. V petici apelují na poslance, aby Úmluvu Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí bezodkladně přijali. 

Velikonoce nikdo nezakáže, hájí ministr úmluvu. Vládě mohou pomoci Piráti

„Každá třetí žena v EU má osobní zkušenost s fyzickým či sexuální násilím a každá pátá se stala obětí nebezpečného pronásledování, každá druhá žena byla vystavena některé z forem sexuálního obtěžování. Vyzýváme Parlament ČR k bezodkladnému přijetí,“ píše se v průvodním dopise k petici.

K hnutí a petici se přidala také České ženská lobby, která dlouhodobě usiluje o to, aby Česká republika dokument ratifikovala. 

„Nejdůležitější v boji proti násilí je jeho prevence, proto aktivně podporujeme ratifikaci. Úmluva popisuje nástroje pomoci, které vycházejí z dobré praxe odborníků a odbornic na tuto problematiku, a díky komplexnímu přístupu žádná oběť nezůstane bez pomoci,“ uvedla ředitelka lobby Hana Stelzerová. 

Fotogalerie

Ambasadorkou ve Sněmovně je poslankyně Radka Maxová, která se staví za přijetí úmluvy. „Nesouhlasím s násilím na ženách. Z osobních zkušeností vím, jak funguje náš svět, a proto jsem se ráda zhostila této role,“ uvedla.

Podle ní se od doby, kdy se České republika zavázala k přijetí úmluvy, podařilo změnit mnoho věcí. „Přesto se někdy stává, že policie a zdravotní personál neumí adekvátně reagovat na oběti násilných činů, je proto důležité úmluvu přijmout,“ uvedla.

Podle Maxové tím dá České republika jasně najevo, že domácí násilí není soukromou záležitostí, ale společenským problémem. „Ratifikací Česko potvrdí, že jí záleží na lidech, kteří se nemohou sami bránit. Zařadí se po bok dalších států,“ doplnila ředitelka lobby.

Občanská iniciativa Tradiční česká rodina je proti

Předsedkyně petičního výboru Válková do rukou v úterý dostala i petici, která přijetí Istanbulské úmluvy odmítá. Podle iniciátorky petice Ivany Schneiderové má Česká republika v otázce prevence a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí vlastní dostatečné zákonné prostředky, které jsou v souladu s mezinárodními smlouvami.

„Lidská práva zaručuje Ústava České republiky společně s Listinou lidských práv a svobod. Úmluva je z těchto důvodů zbytečná a diskriminuje práci a činnost  stávajících organizací zabývajících se tímto tématem,“ uvedla.

Jste pro to, aby Česká republika přijala Istanbulskou úmluvu?

celkem hlasů: 10519

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 13. listopadu 2018. Anketa je uzavřena.

Ne 9454
Ano 943
Je mi to jedno 122

„Zavádění do praxe by bylo velmi finančně náročné, prostředky můžeme v rámci našich možností využít podle našich zákonů. Úmluvu k tomu nepotřebujeme,“ dodala. 

Istanbulská úmluva

Úmluva Rady Evropy o prevenci a boji proti násilí na ženách a domácímu násilí neboli Istanbulská úmluva, je mezinárodní smlouva Rady Evropy, která posuzuje především všechny druhy násilí vůči ženám jako formu historicky a kulturně podmíněné diskriminace. Jinými slovy to znamená, že násilí vůči ženám bude jasně bráno jako porušení lidských práv a forma diskriminace. Zavázané státy se budou muset zodpovídat, pokud na takové násilí nebudou adekvátně reagovat. 

Nově definuje některé trestné činy, například vynucený sňatek, stalking či vynucený potrat. Zaměřuje se hlavně na prevenci, ochranu obětí a stíhání pachatelů násilí páchaném na druhém pohlaví. Týká se to hlavně žen, které chrání před obřízkou či před sterilizací.

Podle občanské iniciativy je Istanbulská úmluva přímým zásahem do školství a vzdělávání mládeže. „Na základě této úmluvy mají být děti poučováni o ‚nestereotypních genderových rolích’, což je snaha o indoktrinaci dětí vedoucí k genderové neutralitě a vzniku jakéhosi třetího pohlaví,“ argumentují v petici odmítající ratifikaci Istanbulské úmluvy.

Pod tu se do úterý podepsalo 8 759 lidí. Není však jedinou peticí, která vznikla a vystupuje proti Úmluvě Rady Evropy. Přes dvanáct tisíc podpisů nasbíral pod svoji petici i spolek  Středoevropská inspirace, jemuž předsedá někdejší poslankyně za TOP 09 Nina Nováková.

„Cesta podezíravosti, cesta třídního dělení na muže a ženy, cesta diskriminace většiny, cesta neodpustitelných zásahů do výchovy dětí opravdu není způsob, jak může Evropa v současných globálních problémech přežít,“ sdělila webu Lidovky.cz.

Podle ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (za ANO) by přijetí úmluvy nevyvolalo podstatné změny v českém právu, většina opatření už v něm je.

Vláda předloží evropský dokument poslancům až poté, co zákonodárci přijmou novelu trestního zákona. Ta mimo jiné zavádí nový trestný čin „nucený sňatek“ nebo počítá s tresty za násilnou sterilizaci. Čeká se na schválení Senátem. 

Ženy si mohou za znásilnění samy, myslí si lidé

Podle průzkumu agentury Focus pro Amnesty International a Českou ženskou lobby si téměř tři pětiny dospělých lidí v Česku myslí, že za znásilnění si mohou v jistých případech ženy samy. „Až 58 procent lidí si myslí, že si o to žena nějakým způsobem řekla. Že mohla násilníka navnadit k tomu, že se to stalo. Otáčí nám to vztah oběť-pachatel. Velká část lidí si myslí, že pachatel není pachatel, ale oběť,“ řekl na tiskové konferenci za Amnesty International Martin Balcar.

Podle 71 procent dotázaných násilí na ženách představuje v Česku problém. Pětina naopak míní, že ČR problém s násilnými výpady vůči ženám nemá. Celkem 84 procent lidí si myslí, že by se země měla ještě víc než dosud zaměřit na prevenci násilí na ženách. 

Podle Balcara je v Česku rozšířený stereotyp, že násilníkem bývá někdo cizí. V roce 2015 si to myslelo 55 procent dospělých, teď 44 procent. Ve skutečnosti spáchal znásilnění neznámý člověk asi v desetině případů, dodal Balcar.

Průzkum se uskutečnil v září a říjnu, odpovídalo 1012 lidí nad 18 let. 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Jazykovkám utíkají rodilí mluvčí i Češi, výuka angličtiny je neuživí

Ilustrační snímek

České jazykové školy se potýkají se stále větším úbytkem svých lektorů. Odcházejí z nich nejen rodilí mluvčí, ale i...

VIDEA TÝDNE: Letící kus ledu, podezřelí ve vazbě a zavřené Richtrovky

Z dodávky odlétl kus ledu a poškodil protijedoucího

Nejpopulárnějším videem tohoto týdne se na iDNES.tv stal dramatický záběr z palubní kamery, který zachytil letící kus...

Ťok hájil před svým opozičním předchůdcem Stanjurou postup oprav na D1

Dan Ťok se Zbyňkem Stanjurou v Partii

Ministr dopravy Ťok hájil před exministrem Zbyňkem Stanjurou pomalé opravy dálnice D1. „Zkolabovala nám tam firma,...

Najdete na iDNES.cz