Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Boj o Istanbulskou úmluvu pokračuje, definice genderu je stále zakletá

  17:44
Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková na podzim opět předstoupí s návrhem ratifikace Istanbulské úmluvy. Ta v minulém roce vzbudila velký rozruch. Nejvíce emocí vyvolaly obavy z nuceného přijímání žen – žadatelek o azyl, zrušení rozdílů mezi biologickými pohlavími či ohrožení tradic a zvyků.

Šéfka petičního výboru Sněmovny Helena Válková přebírá petici za přijetí Istanbulské úmluvy | foto:  Petr Topič, MAFRA

Helena Válková vytáhla do boje s mýty, kterými je Istanbulská úmluva nadále opředena. „Česká republika z hlediska zákonů Úmluvu již naplňuje. Stále však má mezery v prevenci. Také je problém v nedostatku azylových domů pro oběti či v nastavení péče o děti v rodinách, ve kterých k domácímu násilí dochází. Mimo to je podpis smlouvy i symbolický,“ uvedla na úterní tiskové konferenci.

Ve spolupráci s Radanem Šafaříkem z vládního Odboru rovnosti žen a mužů také předložila analýzu z deseti zemí, ve kterých Úmluva vstoupila v platnost před pěti lety, v srpnu 2014. Analýzy ukazují změny, které se v zemích udály po přijetí Úmluvy. 

Řada zemí přijala programy prevence domácího násilí či zvýšila počet programů pro práci s násilníky, jako jsou například kurzy zvládání vzteku. „Těch je u nás málo a nejsou systematicky podporovány,“ uvedl Šafařík. „Legislativní změny v souvislosti s Úmluvou však obecně nebyly moc časté,“ informoval.

V některých státech došlo i ke zlepšení financování pomoci obětem. „Kontrolní orgán GREVIO nediktuje, jak velké částky to mají být,“ ujistil Šafařík. I Česká republika poskytuje obětem peníze na pokrytí nákladů spojených s procesem, zajištění psychologické péče či léčení zdravotních následků. Někdy se jich však dočkají až za velmi dlouhou dobu. Právě to by se mohlo po přijetí Úmluvy změnit.

Další obavy a ožehavé diskuze jsou spojené především s článkem šedesát, který vyvolal obavy z nuceného přijímání žen – žadatelek o azyl. Zvýšený počet žádostí vrcholil společně s migrační vlnou v roce 2014 a 2015, v tomto ani pozdějším období však státy z analýzy nevykazují, že by se míra úspěšnosti žen vůči mužům nějak výrazně proměnila. Žádná ze zemí také nezměnila zákony týkající se žadatelů o azyl. 

Gender jako kámen úrazu

Úmluva se nezaměřuje pouze na ženy, ačkoli zdůrazňuje, že 95 procent všech obětí domácího násilí právě ženy tvoří. Mimo jiné vyzývá smluvní státy k ochraně dalších skupin násilí, mezi nimiž jsou právě muži, senioři či děti. 

Většinu lidí však mate zakleté slovo „gender“, se kterým se v Úmluvě pracuje. Pro mnohé to znamená stírání rozdílů mezi tradičními rolemi či zákazem tradičních svátku a kulturních tradic, například Velikonoc. 

„Ty rozhodně nikdo rušit nebude,“ reagovala Válková a důrazně dodala, že maminka bude moct zůstat maminkou a tatínek tatínkem, ne genderově neutrálními „rodiči číslo 1 a 2“.

Istanbulská úmluva

Úmluva Rady Evropy o prevenci a boji proti násilí na ženách a domácímu násilí neboli Istanbulská úmluva, je mezinárodní smlouva Rady Evropy, která posuzuje především všechny druhy násilí vůči ženám jako formu historicky a kulturně podmíněné diskriminace. Jinými slovy to znamená, že násilí vůči ženám bude jasně bráno jako porušení lidských práv a forma diskriminace. Zavázané státy se budou muset zodpovídat, pokud na takové násilí nebudou adekvátně reagovat. 

Nově definuje některé trestné činy, například vynucený sňatek, stalking či vynucený potrat. Zaměřuje se hlavně na prevenci, ochranu obětí a stíhání pachatelů násilí páchaném na druhém pohlaví. Týká se to hlavně žen, které chrání před obřízkou či před sterilizací.

„Genderová rovnost neusiluje o odstranění rozdílů mezi ženami, ale přihlíží k rozdílům a specifickým potřebám,“ uvedl Šafařík. Podle Úmluvy je gender „společensky ustanovená role, chování, jednání a vlastnosti, které daná společnost pokládá za odpovídající pro ženy a muže“. Gender je však laicky často zaměňován s biologickým pohlavím, což vede k mylným interpretacím.

Problémy přetrvávají mezi policisty i soudci

„Je třeba lépe proškolit složky orgánů činných v trestním řízení, zejména policisty, kteří často nevědí, jak s obětí domácího násilí jednat,“ uvedl advokát Daniel Bartoň z Evangelicko-teologické fakulty Univerzity Karlovy. 

S policisty se například oběti setkávají jako první a řada z nich může oběť odrazovat od dalšího řešení situace či jí neprofesionálním přístupem způsobit další újmu. Mezinárodní organizace sice nabízí v tomto směru různá bezplatná školení, ale zájem o ně příliš není. 

„Důležité je také zvýšit povědomí veřejnosti o tom, že se násilí může vyskytovat ve všech vrstvách společnosti. Netýká se výlučně chudých a sociálně vyloučených rodin,“ podotkl Šafařík. 

Dvě petice a tisíce odpůrců

Minulý rok peticí proti přijetí Úmluvy reagovala například občanská iniciativa Tradiční česká rodina, která ji odmítá s tvrzením, že Česká republika má vlastní zákony na potírání domácího násilí. „Lidská práva zaručuje Ústava České republiky společně s Listinou lidských práv a svobod. Úmluva je z těchto důvodů zbytečná a diskriminuje práci a činnost stávajících organizací zabývajících se tímto tématem,“ uvedla předsedkyně Ivana Schneiderová.

Pod petici se podepsalo přes devět tisíc lidí. Další dali svůj podpis petici spolku Středoevropské inspirace v čele s někdejší poslankyní za TOP 09 Ninou Novákovou.

Na Slovensku pak Úmluvu ratifikovat přímo odmítli. Tehdejší premiér Robert Fico to okomentoval slovy, že všechna konkrétní ustanovení úmluvy, která se týkají zamezení násilí na ženách, přenesou do slovenského práva.  

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Volby by v březnu podle Medianu vyhrálo ANO. TOP 09 vypadává, posilují malé strany

24. dubna 2024  6:22,  aktualizováno  6:32

Aktualizujeme Podle nejnovějšího volebního modelu Median by se v březnu do Sněmovny dostalo pět stran a hnutí. V...

Balík pomoci pro Ukrajinu či Izrael schválil Senát USA. Zbývá už jen Bidenův podpis

24. dubna 2024  6:24

Americký Senát schválil balík s pomocí pro Ukrajinu, Izrael či Tchaj-wan v hodnotě 95 miliard...

Soud potrestá brutální útok na dívku, bodnutá do krku skončila v pytli v lese

24. dubna 2024

Krajský soud v Plzni dnes vynese rozsudek nad devatenáctiletým Ukrajincem Viktorem Veselovským,...

Podezřelé nákupy zbraní se mají hlásit už od července, schvaluje vláda

24. dubna 2024  5:25

Prodejci mají mít už od července povinnost hlásit podezřelé nákupy zbraní. Počítá s tím novela...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...