„Ten plán zaskočil úplně všechny, protože je to naprosto nečekaná nabídka, která je problematická z morálního hlediska, z pohledu mezinárodního práva i z pohledu praktického naplnění,“ řekla Kalhousová.
Zároveň kategoricky odmítla Trumpovo označení Pásma Gazy jako riviéry Blízkého východu. Jeho přístup ke konfliktu označila za cynický a nerozvážný.
Americký prezident Trump opakovaně uvedl, že části tohoto palestinského území by po odkupu mohly Spojené státy dát některým blízkovýchodním zemím. Kalhousová jeho nápad vykreslila jako špatný vtip.
ANALÝZA: Trump chce udělat z Gazy americkou Riviéru. Plán má vymyšlený![]() |
„Je potřeba si uvědomit, že Pásmo Gazy je domovem pro dva miliony lidí. Někteří by byli ochotni odejít, protože zažili mnohé, ale nemáme zprávy o tom, že by většina lidí chtěla z Gazy odejít. Navíc není jasné kam a za jakých okolností,“ uvedla Kalhousová a dodala, že pro celý region by to znamenalo etnickou čistku.
Trumpovu politiku na Blízkém východě odmítají další arabské státy, které by podle Spojených států měly palestinské uprchlíky přijmout a Pásmo Gazy si rozdělit. Proti se vyslovilo vedení Egypta i Saúdské Arábie.
Arabské státy musí mít plán, uvádí Kalhousová
„Spekulovat o něčem, co by znamenalo etnickou čistku, je velmi problematické. Trump jasně řekl, že si myslí na Egypt a Jordánsko jako dvě hlavní země, kam by měla většina palestinských uprchlíků odejít,“ připomněla Kalhousová.
Trumpovu politiku odmítl již dříve Jordánsko, s jehož králem Abdalláhem II. se má americký prezident setkat v úterý v Bílém domě.
Podle předpokladů agentury Reuters se král Trumpovi chystá mimo jiné říci, že jeho plán na vysídlení Gazy zesílí radikalismus na Blízkém východě.
„Arabské země se začaly mobilizovat. V Egyptě bude schůzka k plánu Donalda Trumpa. Cílem má být nějaký alternativní plán, který by byly arabské země schopné Trumpovi předložit, a to si myslím, že je dobrá zpráva. Arabské země budou nuceny víc převzít zodpovědnost za budoucnost Gazy,“ dodala Kalhousová.