Kurdistán v lednu navštívil náměstek ministra obrany Jakub Landovský, který se na své oficiální cestě setkal i s prezidentem Kurdistánu Masúdem Barzáním.
Kurdský premiér psal kvůli vojenským zdravotníkům i premiérovi Bohuslavu Sobotkovi.
Landovský stručně potvrdil, že jednání se vedou. Příprava lékařské mise by však byla tak náročná, že by zdravotníci mohli být nasazeni patrně až v roce 2017. Musela by se třeba vyřešit jejich ochrana.
„Analyzujeme možnosti naší další pomoci jednotkám pešmergů v iráckém Kurdistánu. Mezi zvažované varianty patří kromě výcviku pyrotechniků a vojenské policie také poskytnutí určité formy zdravotnické podpory, která by byla jak účelná, tak udržitelná,“ uvedl ministr obrany Martin Stropnický.
Něco přes padesát kilometrů od Irbílu leží nejdůležitější město Islámského státu Mosul. Čeští lékaři by tak působili skoro „na dohled“ od válečné fronty.
Česká republika už Iráku nebo přímo Kurdům pomohla několikrát. Například v pátek odletěl z pardubického letiště nákladní letoun C–17 Globemaster, který do Iráku přepravil poslední část zásilky českých samopalů a nábojů pro iráckou armádu a kurdské bojovníky (více čtěte zde).