V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková. Česká armáda měla v Iráku výcvikovou jednotku chemického vojska a příslušníky působící v mezinárodních štábech. V zemi byl také výcvikový tým Vojenské policie. Nasazeni byli v rámci dvou spojeneckých misí, a to OIR (Operation Inherent Resolve) a NMI (NATO Mission Iraq).
Fotogalerie |
Vojáky zpět do ČR přepravil armádní speciál A-319, přistál na vojenském letišti v pražských Kbelích.
„Naše vojáky dočasně stahujeme kvůli výraznému omezení plnění operačních úkolů. Důvodem jsou bezpečnostní hrozby, aktuální epidemie koronaviru a také plánovaná restrukturalizace obou misí,“ uvedl Josef Kopecký, velitel armádního Velitelství pro operace.
Jste pro, aby se vojáci už do Iráku ani nevraceli?
Hlasování skončilo
Čtenáři hlasovali do 0:00středa 1. dubna 2020. Anketa je uzavřena.
Stažení bude podle Dvořákové platné do vydání dalšího rozhodnutí velitelů spojeneckých misí OIR a NMI.
Výcvikové jednotky v Iráku působily od roku 2017. „Chemici“ cvičili irácké kolegy v ochraně proti zbraním hromadného ničení (CBRN).
Za úkol měli připravit irácké instruktory, kteří by následně sami převzali výcvik svých vojáků. Irácké kolegy školili třeba v detekci či monitorování otravných látek.
Vojenští policisté pak irácké policisty cvičili třeba na kontrolu a potlačování davu a nepokojů. Jednotlivci zároveň působili na spojeneckých velitelstvích.
V minulosti byl v zemi také letecký poradní tým, který pomáhal Iráčanům s ovládáním českých bitevníků L-159, které si země pořídila v ČR.