Investor výrobu vůbec nezahájil

  21:35aktualizováno  21:35
Humpolec - Investiční záměr s příchodem velké nadnárodní společnosti do humpolecké průmyslové zóny se odkládá na neurčito. Společnost Guilford Europe, která v průmyslovém parku připravovala rozjezd výroby čalouněných součástí pro automobilový průmysl a v konečné fázi slibovala zhruba dvě stovky volných míst, krátce před spuštěním provozu od svého záměru upustila a tři desítky již dříve přijatých a v zahraničí vyškolených zaměstnanců propustila.

"Vzhledem k současnému celkovému poklesu na automobilovém trhu, snižuje se dočasně objem výroby také u společnosti Guilford Europe. V tomto okamžiku nejsme schopni pokračovat v práci na českém projektu," oznámil v květnu Simon Millington, tehdejší ředitel společnosti pro portugalský a český projekt. "Toto rozhodnutí bohužel znamená ukončení pracovních poměrů u mnoha jednotlivců v organizaci v České republice," dodal.

Jak potvrdila Romana Kavecká, která měla u Guilford Europe v Humpolci na starosti personální oblast, s osmadvaceti z dvaatřiceti přijatých zaměstnanců už vedení společnosti rozvázalo pracovní poměr. Podle ní však vyškolení pracovníci získali kvalifikaci, s níž se budou moci uplatnit i v jiných společnostech zaměřených na strojní textilní výrobu.

Remon Leonard Vos, ředitel společnosti Central Trade Park Projekt Invest, která průmyslovou zónu na okraji Humpolce vlastní, nebyl náhlým rozhodnutím investora nadšen, ale situaci chápe realisticky. "Je to pro nás zklamání. Byli bychom pochopitelně raději, kdyby Guilford u nás výrobu zahájil, ale není to pro nás žádná dramatická situace," poznamenal.

Podle zprávy, kterou v květnu vydalo vedení evropské sekce společnosti Guilford, by nemělo jít o úplné zrušení projektu, ale Remon Leonard Vos je připraven k dalším možným variantám vývoje. "Je možné, že se Guilford Europe po kratší či delší odmlce do humpolecké průmyslové zóny vrátí, ale stejně tak se může stát, že vybudované výrobní kapacity nabídne některé jiné firmě," odhadl další vývoj.
V žádném případě se neobává, že by nečekaný vývoj znamenal jakoukoliv ztrátu zájmu investorů o Humpolec. "Poptávka investorů o průmyslový park rostla už loni a letos růst pokračuje," ujistil.

Důvěru vůči nizozemským vlastníkům průmyslového parku po nenaplněném investičním záměru neztrácí ani město. "Mrzí nás to, ale i bez zahájení výroby v Guilford Europe je už dnes zřejmé, že investoři do zóny přišli a pracovní místa pro lidi z Humpolce vytvořili. V případě změny investičního záměru může být problém ve struktuře nabízených pracovních příležitostí, neboť vzhledem k současné nízké míře nezaměstnanosti na Humpolecku se některých profesí přestává dostávat. Ale to už je na každém investorovi, aby zvážil tato rizika," poznamenal k vývoji humpolecký starosta Jan Koten.

Podle Dany Borovičkové z pelhřimovského úřadu práce se může se zastavením projektu v průmyslovém parku dočasně zastavit i příznivý vývoj na trhu práce v této oblasti, ale přesnější dopady na zaměstnanost si netroufne odhadnout. "Zatím je předčasné nezahájení výroby ve společnosti Guilford blíže komentovat," řekla.
V současnosti v průmyslovém parku pracuje na sto sedmdesát lidí a pokračuje výstavba dalších správních a výrobních objektů.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Smog v Moravskoslezském kraji houstne, školky čistí vzduch a nevycházejí

Letecký pohled na šedivým smogem zalitý Třinec a Třinecké železárny.

Děti z Mateřské školy Ostrava-Radvanice nyní místo vycházky či řádění na zahradě tráví den uvnitř. Školka má vyčleněnou...

Naděje statisíců dlužníků. Z pasti je může dostat insolvenční zákon

Exekuce

Téměř 900 tisíc lidí v Česku má problém s dluhy. Ulehčila by jim chystaná novela insolvenčního zákona, kterou projedná...

Statisíce lidí mají šanci uniknout z dluhové pasti, rozhodují poslanci

První místopředseda STAN Vít Rakušan, šéf poslaneckého klubu Jan Farský a...

Lidé, kteří spadli do dluhů, které nejsou schopni splácet, mají šanci, že dostanou šanci na úplné oddlužení, když před...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz