Hamáček se vypařil, než se ho ODS zeptala na vládu. Malá nepřišla

  12:14aktualizováno  16:50
Noví ministři vnitra a spravedlnosti – Jan Hamáček a Taťána Malá se vyhnuli tomu, aby museli poslancům vysvětlovat okolnosti jmenování vlády a toho, že prezident Miloš Zeman odmítl jmenovat ministrem zahraničí Miroslava Pocheho z ČSSD. Hamáček z interpelací odešel před otázkou poslance ODS Vojtěcha Munzara na řízení ministerstva zahraničí.

Ministr vnitra Jan Hamáček spolu s premiérem Andrejem Babišem, který ho ve čtvrtek uvedl na ministerstvo zahraničí, jehož řízením je také pověřen. | foto: Josef Kopecký, iDNES.cz

Nová ministryně spravedlnosti se ráno omluvila do 14.30. V 11 hodin byly vylosovány interpelace a na Malou jich mířilo nejvíce, devět. Následně byla dodatečně její omluva rozšířena na celé čtvrteční jednání. To kritizoval poslanec TOP 09 Dominik Feri.

„Mě to opravdu hodně velmi mrzí, že tady paní Malá není. Nechtěl jsem být nějak konfrontační. Chtěl jsem se ptát na její záměry stran civilního řízení, na oddlužovací novelu. Bohužel tím, že tu paní Malá není, nemůže osvětlit záležitosti kolem výkonu práce koncipienta 300 kilometrů od svého bydliště nebo třeba osvětlit a uvést na pravou míru informace, které vyšly na serveru irozhlas.cz, že podle expertů opisovala v diplomové práci,“ řekl Feri.

28.června 2018 v 14:55, příspěvek archivován: 29.června 2018 v 05:44

Na ministryni spravedlnosti Malou míří dohromady 9 interpelací. Paní ministryně se po tom, co to bylo zveřejněno, z jednání sněmovny omluvila.

Právě Dominik Feri z TOP si na novou ministryni připravil otázku na téma „koncipientem na dálku“. To je narážka na vzdělání Malé, která má diplom z Panevropské vysoké školy v Bratislavě. Lidové noviny napsaly, že s titulem z ní nemá uchazeč šanci stát se v Česku koncipientem či advokátem. „Někteří mí spolužáci z Panevropské vysoké školy jsou zapsanými koncipienty v České advokátní komoře a já sama jsem byla tři roky koncipientka ve slovenské advokátní komoře,“ řekla Malá před jmenováním ministryní po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech.

Poslance Vojtěcha Munzara zajímala její odpověď na způsob jmenování vlády. „Chtěl bych se vás jako ministryně spravedlnosti a předsedkyně Legislativní rady vlády zeptat na to, zda může prezident postupovat svévolně při jmenování člena vlády či pověřování řízení, nebo je vždy potřeba návrhu premiéra, jak o tom hovoří článek 68 ústavy? Druhá otázka. Zadal vám pan premiér zpracovat analýzu nebo připravit případné kroky k tomu, aby prezidenta přiměl jednat v souladu s ústavou?“ ptal se Munzar nepřítomné Malé.

Na Hamáčka si Munzar připravil otázkyna způsob jmenování vlády i na řízení ministerstva zahraničí, čímž byl pověřen, když Zeman odmítl jmenovat ministrem zahraničí kandidáta ČSSD Miroslava Pocheho. Ten bude politickým tajemníkem úřadu, ale stále počítá s tím, že ho Zeman jmenuje členem vlády. Ani Hamáčkovy odpovědi se ale poslanec ODS nedočkal.

Ve Sněmovně se z interpelací, při nichž zejí lavice poslanců prázdnotou, členové vlády z nejrůznějších důvodů omlouvají. Ani změna vlády to tedy nezměnila.

Hamáček, ještě když byl ještě v jednacím sále, dostal otázku na možnost zřízení okresu Turnov od Piráta Tomáše Martínka. Zatím tomu nakloněn není.

Malá měla také čelit otázce na téma „střet zájmů“, na což se jí chtěla ptát poslankyně Věra Kovářová ze STAN. Konkrétně na podmínky, které musí splnit komunální politici. Kovářová věří, že Malá bude při jednání vstřícnější než její předchůdce ve vládě Robert Pelikán.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

Misionářka chtěla tak pomáhat Africe, až údajně zabila sto malých dětí

Lékařáská péče v Ugandě

V Ugandě běží soud s americkou misionářkou, která si podle obžaloby hrála na lékařku, přestože medicínu nikdy...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Další z rubriky

ANALÝZA: Teď záleží na Zemanovi, zda chce vyhnat ČSSD z Babišovy vlády

Prezident Miloš Zeman se v Lánech sešel s premiérem Andrejem Babišem a...

Je další „konečné datum“ 31. července konečné pro řešení vládní krize, nebo už teď, když sociální demokraté dveřmi ve...

KSČM podrží vládní koalici. ANO na oplátku asi podpoří ústavní ochranu vody

Předseda KSČM Vojtěch Filip (vlevo) a místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek během...

Komunisté a vládní hnutí ANO se při hodnocení toleranční dohody shodly, že spolupráce má smysl a budou spolupracovat i...

„Zagorová, je to milá holka.“ Od Jakešova legendárního projevu uběhlo 30 let

Generální tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš hovoří před okresními komunistickými...

Nenápadný socialistický kulturák na okraji Plzně byl místem, kde tehdejší generální tajemník Ústředního výboru...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz