Hamáček se vypařil, než se ho ODS zeptala na vládu. Malá nepřišla

  12:14aktualizováno  16:50
Noví ministři vnitra a spravedlnosti – Jan Hamáček a Taťána Malá se vyhnuli tomu, aby museli poslancům vysvětlovat okolnosti jmenování vlády a toho, že prezident Miloš Zeman odmítl jmenovat ministrem zahraničí Miroslava Pocheho z ČSSD. Hamáček z interpelací odešel před otázkou poslance ODS Vojtěcha Munzara na řízení ministerstva zahraničí.

Ministr vnitra Jan Hamáček spolu s premiérem Andrejem Babišem, který ho ve čtvrtek uvedl na ministerstvo zahraničí, jehož řízením je také pověřen. | foto: Josef Kopecký, iDNES.cz

Nová ministryně spravedlnosti se ráno omluvila do 14.30. V 11 hodin byly vylosovány interpelace a na Malou jich mířilo nejvíce, devět. Následně byla dodatečně její omluva rozšířena na celé čtvrteční jednání. To kritizoval poslanec TOP 09 Dominik Feri.

„Mě to opravdu hodně velmi mrzí, že tady paní Malá není. Nechtěl jsem být nějak konfrontační. Chtěl jsem se ptát na její záměry stran civilního řízení, na oddlužovací novelu. Bohužel tím, že tu paní Malá není, nemůže osvětlit záležitosti kolem výkonu práce koncipienta 300 kilometrů od svého bydliště nebo třeba osvětlit a uvést na pravou míru informace, které vyšly na serveru irozhlas.cz, že podle expertů opisovala v diplomové práci,“ řekl Feri.

28.června 2018 v 14:55, příspěvek archivován: 29.června 2018 v 05:44

Na ministryni spravedlnosti Malou míří dohromady 9 interpelací. Paní ministryně se po tom, co to bylo zveřejněno, z jednání sněmovny omluvila.

Právě Dominik Feri z TOP si na novou ministryni připravil otázku na téma „koncipientem na dálku“. To je narážka na vzdělání Malé, která má diplom z Panevropské vysoké školy v Bratislavě. Lidové noviny napsaly, že s titulem z ní nemá uchazeč šanci stát se v Česku koncipientem či advokátem. „Někteří mí spolužáci z Panevropské vysoké školy jsou zapsanými koncipienty v České advokátní komoře a já sama jsem byla tři roky koncipientka ve slovenské advokátní komoře,“ řekla Malá před jmenováním ministryní po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech.

Poslance Vojtěcha Munzara zajímala její odpověď na způsob jmenování vlády. „Chtěl bych se vás jako ministryně spravedlnosti a předsedkyně Legislativní rady vlády zeptat na to, zda může prezident postupovat svévolně při jmenování člena vlády či pověřování řízení, nebo je vždy potřeba návrhu premiéra, jak o tom hovoří článek 68 ústavy? Druhá otázka. Zadal vám pan premiér zpracovat analýzu nebo připravit případné kroky k tomu, aby prezidenta přiměl jednat v souladu s ústavou?“ ptal se Munzar nepřítomné Malé.

Na Hamáčka si Munzar připravil otázkyna způsob jmenování vlády i na řízení ministerstva zahraničí, čímž byl pověřen, když Zeman odmítl jmenovat ministrem zahraničí kandidáta ČSSD Miroslava Pocheho. Ten bude politickým tajemníkem úřadu, ale stále počítá s tím, že ho Zeman jmenuje členem vlády. Ani Hamáčkovy odpovědi se ale poslanec ODS nedočkal.

Ve Sněmovně se z interpelací, při nichž zejí lavice poslanců prázdnotou, členové vlády z nejrůznějších důvodů omlouvají. Ani změna vlády to tedy nezměnila.

Hamáček, ještě když byl ještě v jednacím sále, dostal otázku na možnost zřízení okresu Turnov od Piráta Tomáše Martínka. Zatím tomu nakloněn není.

Malá měla také čelit otázce na téma „střet zájmů“, na což se jí chtěla ptát poslankyně Věra Kovářová ze STAN. Konkrétně na podmínky, které musí splnit komunální politici. Kovářová věří, že Malá bude při jednání vstřícnější než její předchůdce ve vládě Robert Pelikán.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

Maturitní chybu našel letos Cermat sám a pokusil se ji zamlčet, říká EDUin

Ilustrační snímek

Také letošní maturity provázely pochybnosti o správnosti některých úloh a jejich vyhodnocování. Sporná je úloha č. 11 v...

Ostrovský zámek vystavuje meč, který nejspíš patřil katu Mydlářovi

Kurátorka výstavy Miluše Kobesová s mečem z počátku 17. století, který údajně...

Pozoruhodný exponát je k vidění na zámku v Ostrově na Karlovarsku, kde se koná výstava Schlikové a mincování. Její...

Letní neomezená data vyjednal můj tým, říká Babiš. Naše nabídka, tvrdí operátor

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Společnost T-Mobile se rozhodla na letní prázdniny zavést v Česku neomezené stahování dat pro své klienty. Premiér...

Najdete na iDNES.cz