Léta v žaláři i oddílové hry. Mladí skauti zmapují sto let činnosti

  8:00aktualizováno  8:00
Vzít diktafon a vyrazit za pamětníky. Nahrát svědectví o perzekucích, kterým čeští skauti čelili za nacismu a komunismu. Ale také vzpomínky, jak kdysi vypadaly hry nebo tábory. Záznam pak přidat na speciální web. Tak vypadá projekt Skautské století, který byl ve čtvrtek oficiálně zahájený.

Skauti se pravidelně scházejí, aby uctili oběti komunistického režimu ze svých řad. | foto: MF DNES

Projekt má především umožnit mladým skautům a skautkám získat pouto ke svým předchůdcům a poznat vlastní kořeny. "Nechceme tím ale historii uzavírat do vitrín, aby se na ní prášilo, spíše ukázat, jaké jsou hodnoty skautingu a čím je dodnes významný," řekl vedoucí projektu Miloš Říha.

Nový web Skautskestoleti.cz v sídle Ústavu pro studium totalitních režimu (ÚSTR) ve čtvrtek v podvečer pokřtili spisovatel Jiří Stránský a vědkyně Helena Illnerová, kteří ve skautu také působili.

Skauti v Česku

Junák - svaz skautů a skautek ČR má v současnosti zhruba 45 tisíc členů v přibližně 2 300 oddílech. V příštím roce se uskuteční oslavy 100. výročí vzniku skautingu v Česku.

Illnerová zmínila, že je důležité zachytit nejen svědectví skautů, kteří prošli válkou či vězením, ale i každodenní život. "Například, kdo zakládal jaký oddíl, co se hrálo za hry a jaké hodnoty se pokoušeli udržet," řekla bývalá předsedkyně Akademie věd.

Podle náměstka ředitele ÚSTR Jana Kalouse pomůže projekt zachovat kolektivní paměť. "Je důležité, aby se svědectví předávala dál, a zločiny komunismu a nacismu tak nemohly být relativizovány," uvedl Kalous.

Internetové stránky by se postupně měly plnit nahrávkami, fotografiemi či videi. Web bude rozdělený na sekce s jednotlivými pamětníky, událostmi nebo oddíly.

Do terénu vyrazí nadšenec, reportér i badatel

Nakolik se projekt rozběhne, bude podle Říhy záviset i na aktivitě oddílových vedoucích. "Během pilotní fáze jsme objížděli celou republiku a zájem byl. Věřím, že se projekt úspěšně rozjede a bude lidi zajímat," řekl mladý skaut.

Každý člověk bude mít možnost se projektu zúčastnit v jedné ze tří rolí. Nejjednodušší z nich je nadšenec, který pouze pořídí nahrávku. Reportér se už pokusí o hlubší vhled do tématu, například i navštíví archiv. "Třetí úrovní je badatel, který už nahrávku přímo zpracuje pro potřeby jejího publikování," popsal Říha.

Skautům s projektem kromě ÚSTR pomáhá také občanské sdružení Post Bellum a Český rozhlas. Tyto tři subjekty ve společném projektu Paměť národa už shromáždily přes 1 300 autentických svědectví z dob nacistické a komunistické totality. V mnoha případech se jedná o výpovědi skautů. "Jejich nahrávky se objeví i na našem webu. My jim na oplátku poskytneme všechny naše záznamy," uvedl Říha.

Skautské století je sice primárně určené pro členy Junáka, svědectví pamětníků ale mohou na internetové stránky zasílat i "neskauti".

Autor:

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Podmínky se srovnají. V regionech přibudou centra roztroušené sklerózy

Ženy postihuje roztroušená skleróza až třikrát častěji než muže.

V Česku žije s roztroušenou sklerózou asi dvacet tisíc lidí a každý rok jich sedm set přibude. Jedním z nich je i...

Při nehodě výletního vláčku se zranilo šest cestujících, z toho čtyři děti

V zábavním areálu Šiklův mlýn spadl 5letý chlapec pod kola vláčku (14. 7. 2018).

Víkendová výstava historických traktorů a stabilních motorů, která se konala v Jabloňově na Žďársku skončila v neděli...

Válková: Změny na spravedlnosti měly počkat. Stíhání Babiše ovšem neovlivní

Exministryně spravedlnosti Helena Válková v diskusním pořadu Rozstřel. (12....

Podle poslankyně ANO a vládní zmocněnkyně pro lidská práva Heleny Válkové byla výměna v čele ministerstva spravedlnosti...

Najdete na iDNES.cz