Úterý 28. září 2021, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. září 2021 Den české státnosti

Baborová-Čiháková milovala vědu, stala se první doktorkou filozofie

Seriál   9:32
Byla první ženou, která v Čechách získala doktorský titul z filozofie. Před dosažením tohoto cíle studovala Marie Zdeňka Baborová-Čiháková na vůbec první ženské škole, feministické Minervě. Další studia, kdy se věnovala botanice a zoologii, i cesty do zahraničí si mohla dovolit díky svému movitému sponzorovi. Láska k vědě ji pomohla překonat i těžké životní situace, jakou byla ztráta dcery.

Marie Zdeňka Baborová-Čiháková | foto: archiv UK

Marie Zdeňka Baborová se narodila 17. ledna 1877 v Praze do rodiny bubenečského ředitele školy Josefa Babora. Díky profesi otce uměla Marie velice brzo číst a psát. Řídící učitel byl na svou dceru velice přísný, rozvíjel tak ale její vzdělání. Do obecné i měšťanské školy chodila Marie na Starém Městě u sv. Jakuba, patřila k premiantům třídy.

Pro dobré výsledky pokračovala ve studiích na soukromé střední škole spolku Minerva, který na konci 19. století založila Eliška Krásnohorská. Jednalo se o první reálné gymnázium, které umožňovalo vzdělávání dívek. Do té doby mohli oficiálně studovat pouze muži.

Institut pro ženské vzdělávání Minerva je dosud patřičně hrdý na své absolventky, které na počátku dvacátého století promovaly na Karlově univerzitě. Jedná se o lékařku Annu Honzákovou a právě filozofku Marii Zdeňku Baborovou.

Inspirativní ženy - rozhovory

Gomba: Pomáhat dětem téměř vylučuje mít vlastní

Chatardová: Slýchám, že jsme malý stát a ničeho nedosáhneme

Jiřičná: Nechápu, jak se někomu může líbit socialistická architektura

Říhová: Hranicí lidské obranyschopnosti je její vyčerpání

Brixi: Do rovnoprávnosti je potřeba zapojit i muže

Kolínská: Je potřeba, aby se emancipovali i muži a přijali otcovskou roli

Šmerdová: Ženy do armády patří, sbor nás uznává pro to, co umíme

Hrdličková: Byla jsem zjevením, justice je stále „pánský klub“

Bacíková: Říkali mi, že bych byla šťastná, kdybych byla více submisivní

Vondrová: Představa, že špičkový odborník z praxe půjde učit, je mylná

Nerudová: Stereotypy nejde bořit silou, snažím se být ženám inspirací

Havlíčková: Děti jsou můj největší životní projekt

Ďopanová: Lidi si raději zvyknou, než by bolest řešili, říká Nela s rozštěpem páteře

Cenigová: Tři dny se učila zavazovat tkaničky. Teď má úspěšný podnik

Kijonková: Vždy se můžeme odrazit ode dna, je to pouze na nás

Bradáčová: Práce není jediné životní štěstí. Dejme ženám příležitost

Středoškolské vzdělání Marie zakončila 14. července 1896. Maturitu složila na Akademickém gymnáziu v Praze. Současně už rok ovšem navštěvovala jako hospitantka, tedy studentka „zatím bez maturity“, Karlo-Ferdinandovu univerzitu v Praze. Jedním z jejích učitelů byl například profesor František Vejdovský.

Doktorát u Masaryka

Svůj široký záběr zúročila na přelomu století, kdy 30. července 1900 dosáhla absolutoria. V lednu následujícího roku předložila dizertaci O tukovém tělese Anthropodů. Kromě humanitních oborů se Marie zajímala také o medicínu, navštěvovala teoretické obory na lékařské fakultě. Na filozofické fakultě pražské německé univerzity se soustředila také na zoologii a botaniku.

Doktorát z filozofie získala v dubnu u profesorů Františka Drtiny a Tomáše Garrigua Masaryka, který se později stal prvním československým prezidentem. V červnu poté složila rigorózum ze zoologie, biologie a pedagogiky u profesorů Františka Vejdovského a Jana Palackého.

Dne 17. června 1901 získala Marie Zdeňka Baborová jako první žena v českých zemích titul doktorky filozofie. Dobový tisk o ní psal, že nejenže úspěšně složila zkoušky, ale ovládala také devět jazyků.

Vysokoškolská studia Marie Zdeňky Baborové nadobro zakončilo vydání rozšíření její rigorózní práce v roce 1902, které vyšlo pod názvem Úvod k studiu o tukovém tělese členovců.

Aby si mohla všechna studia dovolit, potřebovala mladá studentka svého mecenáše. Jejím sponzorem byl po celou dobu rada vrchního zemského soudu, Mariin strýc, Alois Babor. Velkou oporou Marii byl také její bratr Josef, pozdější profesor všeobecné biologie na lékařské fakultě univerzity v Bratislavě.

V rámci svých studií se Baborová podívala také do zahraničí. Vycestovala do světových univerzitních měst, například do Vídně, Štýrského Hradce, Lublaně, Terstu, Rovinje, Pešti, Vratislavi, dále také do německého Berlína, Mnichova, Stuttgartu nebo do Štrasburku, Curychu, Basileje, Nancy či Paříže.

V roce získání svého titulu se účastnila Mezinárodního kongresu zoologického. Třiadvacetiletá doktorka zde dokonce sama přednášela, prezentovala zde své poznatky o preparaci foraminifer čili dírkonožců nebo o tukovém tělese hmyzu.

Pokračování na Karlově univerzitě

Po získání titulu zůstala Marie i dále na univerzitě. Působila zde jako asistentka v Ústavu pro zoologii, srovnávací anatomii a embryologii. Na univerzitě pracovala jako takzvaná soukromá docentka bez nároku na plat, což si vzhledem k tomu, že měla bohatého manžela, mohla dovolit. 

Zapomenutá Gerty Coriová. Čechoameričanka byla první nobelistkou za medicínu

Pod vedením profesora Jiřího Jandy se se svým bratrem podílela na tvorbě díla Velký ilustrovaný přírodopis všech tří říší: Zoologie/Hmyz. V rámci svých publikací napsala i řadu odborných hesel do legendárního Ottova slovníku naučného, přispívala sem pod zkratkou Mbbr.

Kromě členství ve spolku Minerva byla tato feministická aktivistka součástí Sdružení vysokoškolsky vzdělaných žen, které založily v roce 1922 její spolužačky. Spolek se postupně rozrůstal, Marie však později kvůli rodinné tragédii profesi na univerzitě opustila.

Dceru jí vzala chřipka

Ve svých pětadvaceti letech, tedy v roce 1903, se slečna Baborová stala paní Čihákovou. Její manžel Stanislav Čihák byl ředitelem První diskontní společnosti v Praze. Od roku 1910 byl spolumajitelem továrny Červinka a Čihák, která se zaměřovala na výrobu zemědělských strojů.

Společně měli manželé dvě děti, mladší z jejich dcer podlehla ve čtrnácti letech tehdejší epidemii španělské chřipky. Přesto se svým mužem prožila Marie údajně šťastný život, po celou dobu bydlela rodina v domě v Palackého ulici v Čelákovicích.

Boj za spravedlnost měla v krvi. Dagmar Burešová změnila českou advokacii

Po rodinné tragédii se Marie vrátila ke svému koníčku, kterou jí byla práce. S profesorem Jandou se pustila do přípravy druhého vydání Velkého ilustrovaného přírodopisu.

Vědecký postup ve sbírání pohlednic

Kromě akademické dráhy byla Baborová-Čiháková vášnivou sběratelkou pohlednic. Nejprve dávala dohromady ty, které byly adresovány jí samotné. Později se ovšem stala tradiční sběratelkou. Od srpna roku 1898 do listopadu 1901 přibylo v její kolekci téměř tři a půl tisíce lístků. Každý z nich si jako správná vědkyně pečlivě zaznamenala a očíslovala.

Podle znalců její sbírky je úplně posledním kouskem pohlednice adresovaná jí z Bernu v dubnu roku 1937. Tu už si ovšem očíslovat nestihla.

Marie zemřela 29. září 1937 v rodinném domě v Čelákovicích. Pohřbena je v manželově rodišti v Jílovém u Prahy.

Inspirativní ženy

Seriál iDNES.cz

Inspirativní ženy, které se rozhodl představit projekt portálu iDNES.cz, jsou silné, pevné v názorech a jdou si za svým. Jsou vidět a slyšet ve veřejném prostoru nebo se dokázaly prosadit bez větší mediální pozornosti. Mají ale dostatek možností všechny? Ptáme se na témata, která o úspěchu mohou rozhodovat - píle, platové podmínky, rodina, ale i diskriminace, sexuální obtěžování stejně tak jako férovost a rovnost. Otevřené rozhovory jsou základem našeho projektu. Statistika je neúprosná, pořád je jen zlomek rodin, ve kterých jde na rodičovskou dovolenou muž. Tedy je rodina v dnešní době překážkou a jak skloubit děti a kariéru, kterou muž většinou přerušit nemusí? Každý si musí najít odpověď sám, ale pevně věříme, že vás Inspirativní ženy bez ohledu na pohlaví zaujmou.

Autor:

Boj za spravedlnost měla v krvi. Dagmar Burešová změnila českou advokacii

Advokátka, politička a ministryně spravedlnosti v letech 1989 a 1990 Dagmar...

Seriál Dagmar Burešová je považována za první dámu české justice. Už ve svém mládí byla neohroženou a...

Odzbrojte! Pražská rodačka von Suttnerová bojovala celý život za mír

Baronka Bertha von Suttnerová na kolorované fotografii z roku 1912.

Seriál První ženská držitelka Nobelovy ceny, spisovatelka, pacifistka, to všechno byla Bertha von...

Pokrokovou Charlotte Masarykovou národ miloval. Přijala jeho duši, psali o ní

Manželé Tomáš a Charlotta Masarykovi ve Valašském Meziříčí na snímku z roku 1905

VIDEO Seriál Osudové setkání v Rakousku tehdy sedmadvacetileté Američance Charlotte Garrigue změnilo život....

Nedělejte z Milady světici, přála si sestra popravené hrdinky Horákové

Z procesu Milady Horákové

VIDEO Seriál Bojovná, v názorech nesmlouvavá, ale také příjemná a starostlivá. Rodina Milady Horákové netoužila...

Kde by byl Beneš bez paní Hany. První dámu lidé milovali i po jeho smrti

Hana Benešová (snímek pořízený v Británii během exilu)

VIDEO Nenápadné dívce Anně Vlčkové se v roce 1906 změnil život, když poznala mladého studenta Eduarda...

Koronavirus

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Kandidátky stran a koalicí:

Maláčová: Zabraňme destruktivní koalici ANO s ODS, nechceme privatizaci Česka

  • Nejčtenější

Zůstala jsem sama, bránila se lékařka, která odešla od krvácejícího dítěte

Ocitla jsem se v situaci, na kterou jsem nebyla vůbec připravena. Taková slova pronesla u pardubického soudu lékařka...

Feri potají sundal kondom, pak řekl, že už je to jedno. Vyšetřují ho jiní

Vyšetřování bývalého poslance TOP 09 Dominika Feriho, který je podezřelý ze sexuálního násilí, se protahuje. Policie se...

Bydlíme u Okamury. Dům má zvláštní, s lidmi se nedruží, říkají sousedé

Bydlí v netradičním obydlí, v sousedství se příliš neprojevuje a před domem ho obléhají novináři. Tak vidí sousedé...

Zeman opustil nemocnici, při setkání v Lánech s Fialou už měl víno

Prezident Miloš Zeman ve středu dopoledne opustil Ústřední vojenskou nemocnici v Praze, kde byl hospitalizován...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bartoš: S muslimskou Evropou problém mám, Francie mi změnila názor

Předseda Pirátů Ivan Bartoš ve středu řekl, že s muslimskou Evropou má problém, protože se ukázalo například ve...

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

  • Další z rubriky

Úžasný comeback, hodnotí Hamáček německé volby. Test, míní Kalousek

Na výsledky německých parlamentních voleb již reagují i někteří čeští politici. Vicepremiér Jan Hamáček na Twitteru...

Babiš dal Zemanovi k narozeninám koňak. Radil se s ním, jak krotit inflaci

Koňak jako dárek k úterním 77. narozeninám přivezl do Lán prezidentovi Miloši Zemanovi premiér a šéf ANO Andrej Babiš....

Nejdražší svátky. S dárky neotálejte, ceny do Vánoc ještě stoupnou

Premium Inflace Čechům letos zdraží také vánoční nákupy. Podle ekonomů, které MF DNES oslovila, se tentokrát váhání při výběru...

Platy zaměstnanců státu vzrostou o 1400 korun, ČSSD nepodpořila rozpočet

Vláda schválila zvýšení platů zaměstnanců státu o 1 400 korun měsíčně a návrh státního rozpočtu na příští rok. Nebyla...

Jsem zohavená, říká Linda Evangelista. Po kryolipolýze je k nepoznání

Topmodelka Linda Evangelista se rozhodla bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy a skončila podle svých slov...

Marek Ztracený na koncertě spadl z pódia na hlavu a skončil v nemocnici

Zpěvák Marek Ztracený bude na koncert v Pardubicích dlouho vzpomínat. Během vystoupení si nevšiml, že je už na okraji...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Sedm nejčastějších důvodů, proč muži odchází ze vztahů i po letech

Dlouhé roky, tři děti, stabilní zázemí, každý den teplé večeře, ani to vám nezajistí, že s partnerem bude mít vaše...