Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Neděle 23. ledna 2022 Zdeněk

Dětství strávila na útěku. Pak se z Madlenky stala nejmocnější žena USA

Seriál   18:20
Narodila se jako Marie Jana Korbelová, volali na ni ovšem spíš Madlenko. A svět ji zná jako Madeleine Albrightovou. Diplomatku, která se jako první žena stala americkou ministryní zahraničí. Navzdory tomu, že pocházela z Československa, odkud musela jako dítě dvakrát uprchnout - před nacisty i komunisty.

Babička jí říkala Madla podle postavy z tehdy populárního filmu Madla zpívá Evropě. Maminka zase Madlen a ostatní na ni nejčastěji volali Madlenko. Pokřtěna byla jako Marie Jana Korbelová. Svět ji však zná jako Madeleine – Madeleine Albrightovou.

Jak sama uvádí ve svých pamětech, teprve v deseti letech – když se začala učit francouzsky – našla podobu svého jména, která jí vyhovovala nejlépe – Madeleine.

Marie Jana se narodila 15. května 1937 na pražském Smíchově. Vychovávána byla v duchu masarykovské tradice v rodině židovského původu, ovšem její rodiče konvertovali na katolickou víru. Ačkoliv T. G. Masaryk zemřel, když mi byly čtyři měsíce, ve všech ohledech jsem vyrůstala s ním. V rodině se o něm často mluvilo,“ vysvětlovala Madeleine Albrightová ve svých memoárech.

Její otec Josef byl od mládí aktivní v politice. Vyrůstal v Letohradu (tehdy Kyšperk), střední školu studoval v Kostelci nad Orlicí. A právě při studiu se seznámil s jistou Annou Spiegelovou. Ona mu říkala Jožko, on jí Andulo. „Podle táty se při jejich první setkání uvedl výrokem, že je nejupovídanější holkou v Čechách, za což od ní dostal pohlavek,“ líčí Albrightová.

Na prahu války

Anny rodiče však nebyli ze vztahu nadšení a dceru proto poslali do internátu v Ženevě. Josef Korbel v letech odloučení dostudoval, rok strávil na Sorbonně v Paříži, zdokonaloval se v cizích jazycích a cestoval. V pouhých 23 letech obdržel doktorát práv na Karlově univerzitě. Po 14 měsících vojenské služby nastoupil do služeb ministerstva zahraničí, znovu se shledal s milou Annou a 20. dubna 1935 se konečně konala svatba. „Máma, jak bylo pro ženy té doby typické, neměla univerzitní vzdělání jako táta. Sdílela s ním ale kulturní zájmy,“ přibližuje Albrightová.

Inspirativní ženy

Novomanželská dvojice se nastěhovala do pražského secesního bytu a brzy se stala součástí pražské kavárenské společnosti. Následující rok byl ovšem Josef Korbel jmenován tiskovým přidělencem československého vyslanectví v Jugoslávii a manželé se proto přestěhovali do Bělehradu. V květnu 1937 se narodila Marie Jana neboli Madlenka. O svých batolecích časech v jugoslávském království si ovšem těžko může něco pamatovat.

Když na podzim 1938 vrcholila krize mezi nacistickým Německem a Československem a prezident Edvard Beneš vyhlásil 23. září mobilizaci, Josef Korbel se v Bělehradu začal chystat k návratu, aby coby poručík nastoupil do armády. „Vůle národa osvědčila rozhodnost daleko přesahující rozhodnost vedoucích politiků,“ vzpomínal později na vzrušené chvíle, kdy se Československo mohlo stát prvním místem krvavé války proti hitlerovskému Německu. K ní však nedošlo a po mnichovských událostech brzy začaly propukat v demoralizované druhé republice protižidovské nálady a také ve stále více profašistické vládě v Jugoslávii pro Korbela v roli diplomata nebylo místo. V prosinci 1938 se rodina stěhovala domů.

Rychlý útěk před nacisty

Malá Madlenka strávila nějaký čas u babičky na venkově, zatímco otec se snažil zařídit odchod do exilu, získat víza a najít práci v Londýně. Po nacistickém vpádu do zbytku českých zemí 15. března 1939 se rodina rozhodla k rychlému odchodu do emigrace za každou cenu. Ze spolehlivých zdrojů jsme se dozvěděli, že Joe (bratr Josefa Korbela Jan, pozn. red.) je na seznamu lidí, kteří mají být zatčeni. Nechala jsem Madlenku u příbuzných a my dva se odstěhovali z našeho bytu a přespávali jsme u přátel. Dny jsme trávili na pražských ulicích nebo v restauracích. Gestapo zatýkalo hlavně v noci,“ citovala Madeleine Albrightová slova své maminky v knize Pražská zima.

„Pětadvacátého března mě babička přivezla do Prahy. V jedenáct hodin večer už jsem byl s rodiči ve vlaku na cestě ze země se dvěma malými kufry. Ve spěchu nedokázali víc zabalit,“ líčí Albrightová ve své autobiografii.

Rodina nejprve odjela do Bělehradu, kde nějaký čas zůstala, a poté do Londýna. Josef Korbel zde začal pracovat pro budoucí exilovou vládu, konkrétně pro Jana Masaryka. „Mé nejranější vzpomínky jsou z bytu v Kensington High Road v Notting Hill Gate. (…) Když jsem slyšela tátu, jak mluví z BBC, myslela jsem si, že je uvnitř rozhlasové přijímače,“ vzpomíná Albrightová se smíchem.

Alice Masaryková chtěla být lékařkou, překazila jí to i vlastní ješitnost

Už v takto nízkém věku se Madlenka objevila poprvé před kamerou. Londýnská exulantská komunita natáčela s pomocí Červeného kříže film o osudu dětí utečenců. A malou Korbelovou si vybrala do hlavní role. „Jako honorář jsem dostala vycpaného růžového králíčka,“ vybavuje si Albrightová.

Do Anglie se posléze dostali i někteří příbuzní, starší otcův bratr Jan s rodinou či Madlenky sestřenice Dagmar. Během exilu se Korbelovým narodila ještě dcera Kathy a syn John. Rodina žila na venkově v městečku Walton on Thames, asi hodinu jízdy vlakem z Londýna. „Ve škole jsem měla vcelku dobré známky, až na ostudnou – vzhledem k mé budoucí kariéře – čtyřku ze zeměpisu,“ podotýká Albrightová s úsměvem.

Po stopách vlastní rodiny

Po skončení druhé světové války se Josef Korbel vrátil do Československa letadlem spolu s prezidentem Edvardem Beneše a jeho spolupracovníky. Zbytek rodiny o několik týdnů později. Radost z návratu domů však kalil fakt, že během války zemřeli Madlenky prarodiče.

Fašismus je na vzestupu. Musíme lidi opravdu poslouchat, radí Albrightová

O mnoho let později Madeleine Albrightová uváděla, že za holokaustu zahynuly víc než tři desítky členů její rodiny. „O osudu těchto příbuzných se dozvídala až později, protože - tak jako celá řada lidí, kteří přežili holokaust a byli touto vzpomínkou traumatizovaní – jí rodiče řekli pouze to, že její babička a dědeček jsou mrtví, ale už jí neřekli, za jakých okolností zemřeli. Tuto skládanku si dávala dohromady až po mnoha letech, kdy se ve druhé polovině 90. let stala ministryní zahraničí Spojených států amerických a tato část jejího života se stala předmětem zájmu médií,“ přibližuje Michael Žantovský, ředitel Knihovny Václava Havla, který přeložil memoáry Madeleine Albrightové.

Když se Albrightová dozvěděla, jaký osud potkal její příbuzné, začala po své minulosti pátrat podrobněji. „Několikrát kvůli tomu přijela do Československa, aby se o své rodině dozvěděla něco víc. Měla tady sestřenici a další příbuzné. Tyto rodinné osudy popisuje podrobněji ve svých knihách, zvláště v té s názvem Pražská zima a také v zatím její poslední knize,“ uzavírá Michael Žantovský.

Madeleine Albrightová po druhé světové válce

 • Po návratu do Československa se Josef Korbel na podzim 1945 i s rodinou znovu vypravil do Jugoslávie, kdy byl vyslancem i v sousední Albánii.
 • Když bylo Madeleine 10 let, rodiče ji poslali do internátní školy ve Švýcarsku.
 • V době, kdy už se blížil komunistický převrat roku 1948, začal Josef Korbel pracovat v OSN jako člen zvláštní komise pro konflikt v Kašmíru.
 • Posléze požádal o politický azyl v USA, rodina emigrovala a zakotvila v Coloradu.
 • Madeleine studovala politologii, v roce 1959 se vdala za chicagského novináře Josepha Medill Pattersona Albrighta.
 • Narodily se jim tři dcery: dvojčata Anne Korbel a Alice Patterson a Katherine Medill.
 • V roce 1982 se ale manželé rozvedli a Madeleine Albrightová se naplno pustila do diplomaticko-politické kariéry.
 • Do administrativy Bílého domu se vypracovala během vlády prezidenta Jimmy Cartera na přelomu 70. a 80. let.
 • V 90. letech spolupracovala s týmem okolo Billa Clintona, byla velvyslankyní USA při OSN.
 • V lednu 1997 byla jmenována ministryní zahraničí USA a mimo jiné sehrála důležitou roli při rozšiřování NATO o země bývalého východního bloku, tedy i České republiky.
Autor:

Přivezla si i kousek Japonska, Eliášová jako první Češka procestovala svět

Barbora Eliášová v Tokiu v roce 1918. Sama přejala japonské zvyky, nosila...

Seriál Barbora Markéta Eliášová byla první česká cestovatelka, která navštívila všechny kontinenty....

Nejdéle sloužící poslankyně s ostrým jazykem. Zemínovou nezlomili ani komunisté

Františka Zemínová, poslankyně Národního shromáždění.

VIDEO Za první republiky pronesla osm tisíc projevů a stovky interpelací a intervencí na schůzích...

První parašutistka v ČSR: poprvé málem otevřela padák ještě na křídle letadla

Marie Krupičková po úspěšném seskoku padákem PAK VII na borském letišti v...

Byl to ryze mužský svět, přesto i ženy se toužily vznést do oblak. Nová republika přesto na...

Prala se s gestapáky, řvala na soudce. Odbojářku Bernáškovou sťali gilotinou

Inka Bernášková

Hitler vás vede do zkázy. Vaše Říše dříve či později bude sražena na kolena. Československá...

Manželka i samaritánka. Spisovatelka Svobodová zachytila ženu přelomu století

Spisovatelka Růžena Svobodová

Seriál Přestože na ni česká literatura po století takřka zapomněla, spisovatelka Růžena Svobodová se...

 • Nejčtenější

Virolog: Omikron skončí v půli února. Pak jsou ve hře tři scénáře, jeden je černý

Rozstřel Je skutečně omikron onou toužebně očekávanou variantou, po které bychom mohli covid-19 považovat za běžnou sezonní...

Studenti a senioři zaplatí za jízdenky dvojnásobek, vyzradil nechtěně Kupka

Ministr dopravy Martin Kupka ve středu vládě představí návrhy na úpravu státních slev v dopravě. Ty počítají se...

Ve vánici na D5 bouralo 36 aut. Bylo to jako bílá zeď, popisuje řidič

Dálnici D5 na 33. kilometru u Žebráku zablokovala ve čtvrtek před polednem hromadná dopravní nehoda 36 aut. Záchranáři...

Stanjurova angličtina překvapila. Sorry, řekly Langšádlová a Černochová

„My priority, och,“ odpověděla ministryně pro vědu Helena Langšádlová na otázku položenou v angličtině. V České...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Krvavá 90. léta: Manželku Ivana Jonáka zavraždili až na druhý pokus

Seriál Devadesátky, který vysílá Česká televize, oživil vzpomínky na krvavé zločiny 90. let – mezi nimi i nájemnou...

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

 • Další z rubriky

Počet hospitalizovaných stále klesá, nově pozitivních přibylo přes 18 tisíc

Sledujeme online V sobotu přibylo v Česku 18 334 nových potvrzených případů nemoci covid-19, to je s přehledem nejvyšší víkendový...

Malostranský zápisník: Kdo je v české politice Zuzana Čaputová a kdo Kim Čong-un

Premium Hvězdy nelžou – a čísla také ne: kdo je českým Trumpem a kdo Putinem? Kde se vzala idylka odborářů a pravicové vlády?...

Naši pacienti si od emocí ulevují tím, že se pořezají, říká psycholožka

Premium Lidé trpící hraniční poruchou osobnosti těžko zvládají emoce, což mnohdy vede až k sebepoškozování či sebevraždě. „Jsou...

80 000 nakažených denně můžeme očekávat kolem středy, řekl Válek

Epidemie bude v příštím týdnu vrcholit, může být až 80 000 potvrzených nákaz denně. Epidemie se začne přesouvat do...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Praktiky ve vile Playboy: orgie, orální sex se psem i ošklivé prostitutky

V novém dokumentu Secrets of Playboy (Tajemství Playboye) promluvily bývalé playmates o praktikách ve vile zakladatele...

Survivor: Nahota i pomlouvání Pazderkové za jejími zády, že je labilní

Po odstoupení zpěváka Vojtěcha Drahokoupila kvůli psychickým potížím ze show Survivor se diváci dočkali i prvních...

Sineád O’Connorová šla na pohřeb syna v teplákovce, do rakve dala cigarety

Sedmnáctiletý syn Sineád O’Connorové (55) spáchal začátkem ledna sebevraždu. Zpěvačka skončila následně v péči...

Sedmikrásky k obědu, nákup z popelnice. Výměna se nesla v režii eko páru

Podobný věk, naprosto odlišný životní styl. Tak nějak by se dala shrnout nejnovější Výměna manželek, ve které se sešly...

Pořízková ukázala vrásky a šediny. Stárnoucí ženy z médií téměř vymazali, říká

Pavlína Pořízková (56) se pochlubila neretušovanou fotkou s odrůstajícími šedinami. Podle české topmodelky je přirozené...